Riješite se suhog zraka ovim trikom i stvorite svoju stress free zonu!

Foto: Pixabay

Jeste li znali da inače oko 90 posto vremena provodimo u zatvorenom prostoru, a zrak u takvim prostorima je čak dva do pet puta zagađeniji od zraka koji udišemo na otvorenome?

Često ne razmišljamo o kvaliteti zraka koji udišemo, no s obzirom da 90 posto vremena provodimo u zatvorenom prostoru, čist zrak je jedan od faktora koji utječu na naše zdravlje i okoliš.

Nakon što ste poharali trgovine te se trenutno nalazite u svom domu bez mogućnosti izlaska van, prepuni raznih namirnica koje ne znate niti za što ćete iskoristiti, bitno je napomenuti, kako posebnu brigu moramo voditi oko čistoće zraka u našem prostoru. Pritom ne smijemo zaboraviti na vlagu, važan borac u borbi protiv zaraze koronavirusom. Ne, ne mislimo na gljivice na zidovima, ne takvu vlagu, čitajte dalje!

STRESS FREE ZONA – Prirodni način za udobnost i svježinu doma bez kemikalija  

Iskuhavanje vode s korom citrusa



U obični lončić stavite vodu i u nju narežite koru naranče ili limuna i pustite na laganoj vatri da ključa. Pare prilikom isparavanja podići će vlažnost zraka, a miris citrusa podići će vaše raspoloženje.

Ulje u spreju

Da biste zamijenili kemikalije iz osvježivača zraka ugodnim esencijalnim uljima, dovoljni su vam esencijalno ulje, voda i bočica za raspršivanje. Tri do četiri kapi esencijalnog ulja po vlastitom odabiru pomiješajte sa šalicom vode. Tekućinu prelijte u bočicu za raspršivanje i koristite kao osvježivač zraka. Prije uporabe protresite bočicu. Tekućinom možete posprejati zrak, jastuke, pa čak i kauč.

Čistač tepiha

Tepisi su često izvori neugodnih mirisa, a jednostavan način njihova čišćenja je kombinacija boraxa, sode bikarbone, esencijalnog ulja ili začina. Sve sastojke treba pomiješati, a potom raspršiti po tepihu. Ostavite smjesu 15 do 20 minuta, a potom tepih usisajte.

Osvježivač zraka u staklenci

Probušite nekoliko rupica na poklopcu staklenke, a u staklenku stavite ½ šalice sode bikarbone te 4 do 6 kapi esencijalnog ulja. Staklenku položite gdje god zaželite miris svježine. Ako nemate staklenku s limenim čepom, poklopite bilo koju s pamučnom krpom ili plastikom te na njima probušite rupice. Da bi staklenka stalno pružala ugodan miris, svakih nekoliko tjedana u nju ponovno kapnite nekoliko kapi esencijalnog ulja.

VANJSKI ZAGAĐIVAČI – VAN!

Jedini pravi način da zrak u kući održite čistim jest da sve “zagađivače” ostavite s vanjske strane kućnih vrata. A to znači dim cigarete, pretjeranu vlagu i kemikalije.

Druga jednako važna stvar je prozračivanje doma kako bi štetni zagađivači izašli van.

Zabrana cigareta u kući

Kako bi zaštitili zdravlje svoje obitelji, ali i osigurali čist zrak pokušajte prestati pušiti  u svom domu. Gostiju i tako nema, tako da njih nećete morati moliti da izađu na balkon!

Riješite se suhog zraka

Zagrijavanjem se smanjuje vlažnost zraka pri čemu pate dišni putevi, povećava se razdražljivost, gubimo koncentraciju, a naš imunološki sustav pati jer smanjujemo njegovu otpornost od štetnih mikroorganizama. Koristie ove zdrave metode u otklanjanju posljedica suhog zraka. Koža i grlo biti će va posebno zahvalnu!

Stavite osude s vodom na radijator

U staklenu posudu nalijte vodu i ukapajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, eukaliptusa, čajevca i mente. Isparavanje vode podići će vlažnost zraka dok će eterična ulja, koja osim ugodnog mirisa imaju važna antivirusna svojstva, pogodno djelovati na dišne puteve, ali i na otklanjanje umora.

Zračite prostorije

Osnovno pravilo prilikom zračenja prostorija zimi i povećanja vlažnosti u zraku je vrijeme držanja prozora otvorenim s stupnjevima Celzijusevim vani. Točnije što je vani hladnije, manje otvarajte prozore, jer čisti zrak koji ulazi u prostoriju trenutno postaje suh i crpi postojeću vlažnost u zraku. Rješenje je zračenje prostorija do tri puta dnevno u kratkim periodima.

Rublje osušeno pored radijatora

Umjesto da mokro rublje sušite u skrivenim prostorijama radije ga iskoristite kao prirodni ovlaživač zraka. Stalak za sušenje rublja stavite što bliže uz radijatore, voda iz veša će isparavati i ujedno održavati vlagu u zraku pogodnom.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI