POVRATAK URBANOG ČOVJEKA PRIRODI: Šumska kupka i šumska terapija ‘Shinrin yoku’ nudi ono o čemu će se dugo razmišljati

Foto: Snaga šume

Lječilište Veli Lošinj ima dugogodišnju tradiciju klimatskog lječilišta koje datira još iz prošlog stoljeća. U novootvorenom centru za fizikalnu terapiju “Magnolija” prepoznali su  korist šumske kupke i šumske terapije. Naime, okruženo gustom šumom i aromatičnim biljem, Lječilište ima sve uvjete za primjenu te novo – stare prakse koja pod nazivom ‘Shinrin yoku’ potječe kao stoljetna praksa iz Japana. Taj naziv doslovno znači “primiti u sebe šumsko ozračje”.

Foto: Snaga šume

Nažalost, urbani čovjek, gotovo potpuno je izgubio kontakt s prirodom i šumom pa se to negativno odrazilo na njegovo zdravlje. U vezi toga pojavio se novi termin koji objašnjava problem urbanog čovjeka, a to je – poremećaj pomanjkanja prirode.

Kako bi se čovjek ponovno vratio prirodi jer jedino tako i može funkcionirati, prepoznali su u Velom Lošinju. Odlična suradnja Lječilišta Veli Lošinj, Turističke zajednice Mali Lošinj te platforme Snaga Šume rezultirala je promotivnom šumskom kupkom u području park šume “Pod javori”. To je organizirano za zainteresirane turističke djelatnike kako bi ih inicirali da u svoju ponudu uvrste i šumsku kupku koja je novi adut zdravstvenog turizma.

Foto: Snaga šume

“Tako je Otok Vitalnosti prvi koji promovira taj novi turistički proizvod i zaokružuju cijelu priču te time daje dodanu vrijednost Otoku vitalnosti”, rekla je Jasna Vukas, predsjednica udruge Vrelo života.

Dodala je kako Lječilište Veli Lošinj često nudi kompletne aranžmane za umirovljenike iz Hrvatske tako da, uz fizioterapiju i vježbe disanja, primjenjuje i šumsku terapiju koju vodi njihova educirana fizioterapeutkinja.



Foto: Snaga šume

Iako za prepoznavanje i širu primjenu te nove prakse treba vremena, no, tamo gdje postoji inventivnost kao što ju je pokazala Renata Žugić, ravnateljica Lječilišta Veli Lošinj, a i direktor TZ Mali Lošinj Dalibor Cvitković, sve je moguće.

Foto: Snaga šume

Inače, u Lošinju su održani Lošinjski dani bioetike u sklopu kojih je izv.prof.dr. Aleksandar Racz sa Zdravstvenog Veleučilišta Zagreb (ZVU) održao predavanje o Shinrin-yoku pod nazivom “Fiziološki i psihološki učinci Šumske kupke ili Shinrin yoku i mogućnost njene primjene kao CAM metode u preventivnoj medicini”. Treba napomenuti kako CAM metoda označava komplementarnu i alternativnu medicinu koje nisu dio standardne medicinske njege. Komplementarna medicina koristi se zajedno sa standardnom medicinom, dok se alternativna primjenjuje zasebno.

Šumsku kupku vodio je dipl.ing. Darko Vukelić međunarodno certificiran vodič šumske kupke i šumske terapije, član platforme Snaga šume/Forest Power.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI