NAJČEŠĆE BOLESTI KOJE POVEZUJEMO S LJETOM: Riješite tegobe ‘plivačkog uha’ pomoću ‘zlatne tekućine’

Ljeto uglavnom povezujemo s odmorom, putovanjima, uživanjem na suncu i morskim radostima. No, najtoplije godišnje doba, iako donosi brojne dobrobiti za organizam, za neke može biti i opasno.

NAJČEŠĆE BOLESTI KOJE POVEZUJEMO S LJETOM

Pogoršanje astme

Oboljeli trebaju uzimati terapiju, paziti na biometerološku prognozu te izbjegavati područja pojačane cvatnje.

Oboljelima od astme se preporuča redovito pratiti vremensku prognozu pošto promjene temperature utječu na pogoršanje stanja. Na pogoršanje utječe i povećana fizička aktivnost, iako bavljenje sportom može imati odličan utjecaj na astmatičare i razvijanje njihovih dišnih mišića no treba mu pristupiti s mjerama opreza te izbjegavati vježbanje u okolišu potencijalo punom alergenima, bilo da se radi o tjelovježbi u otvorenom ili zatvorenom prostoru. Astmatičari mogu pratiti svoju bolest kako bi je bolje kontrolirali PEF-om, odnosno mjeračem vršnog protoka zraka, spirometrijskim pregledima, testiranjem na alergije te praćenjem peludnog kalendara.

“Plivačko uho”



pexels

Upala vanjskog uha nastaje zbog zadržavanja vode uslijed plivanja.

Infekcija se obično javlja kod osoba koje provode puno vremena u vodi. Naime, prevelika količina vlage pogoduje razmnožavanju bakterija ili gljivica. U područjima s umjerenom klimom, otitis externa se češće javlja u ljetnim mjesecima, kada je plivanje jedna od omiljenih aktivnosti.

Primarni simptomi infekcije su bolovi u uhu, koji se mogu pogoršati pri pritisku na vanjski dio uha. Nekim je osobama zbog bolova čak teško žvakati hranu. Kod drugih se pacijenata prije pojave boli može javiti svrbež ušnog kanala. Njegovo oticanje može uzrokovati osjećaj punoće ili neugodnosti u uhu. Vanjski dio uha može pocrvenjeti ili nateknuti, a limfni čvorovi oko uha se mogu povećati. Moguća je pojava i iscjetka iz ušnog kanala; na početku može biti proziran, a zatim postati žućkaste boje nalik gnoju. Ako iscjedak ili oticanje kanala blokira prolaz zvuka kroz uho, sluh može biti privremeno pogođen. Kod nekih se osoba može javiti groznica, iako ona nije uobičajena u većini slučajeva. Treba znati da otitis externa nije zarazna.

Liječenje “plivačkog uha” ovisi o težini infekcije i intenzitetu bolova. Ono se, u većini slučajeva, provodi pomoću antibiotskih kapi za uši. Upotrebljavaju se nekoliko puta dnevno od 7 do 10 dana, a od prironih lijekova tu je tekućina iz biljke ‘čuvarkuće’.

Kako biste izbjegnuli upalu vanjskog zvukovoda, vodite računa o suhoći ušiju. Nakon izloženosti vlazi uslijed plivanja ili kupanja, osušite samo vanjski dio uha i to mekanim ručnikom. Kako biste iz uha izbacili mogući višak vode, nagnite glavu u stranu. Uši možete osušiti pomoću fena odnosno sušila za kosu. Podesite ga na najnižu brzinu i držite podalje od uha.

Ako se želite zaštiti od upale, predlažemo da isprobate maslinovo ulje! Ova ljekovita zlatna tekućina u narodnoj je medicini već dugo poznata kao sredstvo koje u uhu stvara masni film. On odbija vodu i na taj način štiti od upale.

Izbjegavajte stavljati razne predmete u uho. Nikada ne pokušavajte iskopati višak ili stvrdnuti ušni vosak pamučnim štapićima, spajalicama ili ukosnicama. Spomenuti predmeti mogu dodatno potisnuti materijal dublje u ušni kanal, iritirati tanku kožu unutar uha ili uzrokovati ogrebotine.

Trovanja hranom

pexels

Trovanja hranom dvostruko su češća ljeti. Stoga se savjetuje lako kvarljivu hranu držati u hladnjaku i dobro je termički obraditi. Neki od simptoma su povraćanje, mučnina, glavobolja, vrtoglavica, grčevi u trbuhu u proljev. Otrovanje hranom se nikada ne bi smjelo ignorirati.  Ako ste se otrovali hranom, gubite puno tekućine stoga je važno to nadoknaditi, a ako su simptomi ozbiljni obavezno je posjetiti liječnika. Za nešto blaže simptome dovoljno je potražiti pomoć u nekim prirodnim pripravcima:

ĐUMBIR

Ovo je odličan lijek za skoro sve probleme probave. Čaj od đumbira možete popiti prije ili nakon ručka kako bi olakšali probleme, druga je opcija da naribate žličicu đumbira, pomiješate sa žličicom meda nekoliko puta na dan kako biste olakšali simptome.

Juha od mrkve štiti kožu od sunca – evo kako ju pripremiti

JABUČNI OCAT

Osim što je odličan pripravak za domaćinstvo, olakšat će simptome otrovanja hranom i to momentalno. Pomiješajte dvije žlice octa s toplom vodom i konzumirajte prije obroka.

JOGURT

Jogurt ima antibakterijska svojstva koja će smiriti simptome uzrokovane otrovanjem, uz to će olakšati bolove u trbuhu.

Grčki jogurt – 4 zanimljivosti koje je dobro znati o ovoj namirnici

LIMUN

Antibakterijska, antivirusna i protuupalna svojstva ove namirnice će vam sigurno olakšati stanje. Dodajte mrvicu šećera na žlicu punu limunova soka tri puta u danu kako bi vam vaj pripravak pomogao.

BOSILJAK

Ova biljka je odlično sredstvo za neugodnosti koje uzrokuje otrovanje hranom. Možete si pomoći na nekoliko načina – stavite par kapi ulja bosiljka u vodu i konzumirajte tijekom dana. Možete staviti par usitnjenih listova bosiljka u jogurt i jesti 3 puta u danu dok se bol ne umiri.

Prva pomoć kod toplinskog udara

pexels

Osobu za koju se sumnja da ima toplinski udar treba skloniti u hladovinu ili u klimatiziranu prostoriju (idealna temperatura prostorije je 15 do 18°C). Treba ju dodatno rashladiti skidanjem odjeće.

Ako je temperatura unesrećenog iznad 39,5°C, a koža je mu i dalje suha i vruća, potrebno ga je tuširati hladnom vodom (15 do 18°C). Voda ne smije biti hladnija od 15°C, jer tada nastaje stezanje krvnih žila u koži koje može smanjiti izdavanje topline.

Umjesto tuširanja, za rashlađivanje se može iskoristiti namakanje u kadi uz istodobno masiranje kože kako bi se potaknula cirkulacija i poboljšalo rashlađivanje ili oblaganje mokrim plahtama ili ručnicima koji se moraju redovito mijenjati.

Alergijske reakcije

Kako bi se zaštitili od ubora raznih insekata, upotrebljavajte repelente. U slučaju sumnje na alergijsku reakciju (povišena temperatura, crvenilo cijelog tijela, poteškoće s disanjem…) tražite pomoć liječnika.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI