MOŽE LI VODA BITI LIJEK? Da biste poboljšali probavu, poduzmite sljedeće korake

Pixabay

Probava je proces tijela u kojem hrana koju jedemo prolazi kroz probavni trakt kako bi se razgradila u manje molekule koje tijelo može apsorbirati i koristiti za opskrbu energijom i hranjivim tvarima, objavio je portal Dnevno.

Probava započinje u ustima kada žvačemo hranu i miješamo je s enzimima iz sline. Zatim hrana putuje kroz jednjak u želudac, gdje se dalje probavlja uz pomoć kiseline i enzima, te zatim u tanko crijevo gdje se događa apsorpcija hranjivih tvari. Ostatak hrane putuje u debelo crijevo, gdje se upija voda i otpad izbacuje iz tijela kroz anus.

Postoje mnogi čimbenici koji mogu utjecati na probavu, kao što su prehrana, tjelesna aktivnost, stres i drugi čimbenici okoliša.

Da biste poboljšali probavu, možete poduzeti sljedeće korake:

Jedite zdravu i uravnoteženu prehranu s puno vlakana, voća i povrća. To će pomoći u održavanju zdrave crijevne flore i olakšati probavu.



Pijte dovoljno vode kako biste spriječili zatvor i dehidraciju.

Vježbajte redovito kako biste potaknuli crijevnu peristaltiku i ubrzali prolaz hrane kroz probavni trakt.

Smanjite stres, jer može negativno utjecati na probavu.

Pridržavajte se redovitih obroka i nemojte preskakati obroke kako biste održali pravilnu probavu.

Razmotrite uzimanje dodataka prehrani koji mogu poboljšati probavu, poput probiotika ili enzima za probavu.

Ako imate ozbiljne probleme s probavom, poput bolova u trbuhu, proljeva ili zatvora, svakako se obratite svom liječniku radi dijagnostike i liječenja.

Da biste poboljšali probavu, poželjno je da 15 do 20 minuta prije jela popijete vodu, naravno, u količini za kojom osjećate potrebu.

Za vrijeme ili odmah poslije obroka voda se ne preporučuje, jer to otežava probavu.

Inače, većina namirnica koje unosimo zapravo sadrži vodu pa se hranom može unijeti oko 4 čaše vode.

Sokove također treba piti pola sata do 40 minuta prije jela, a ako imaju pojačanu kiselost bolje ih je piti nekoliko sati nakon jela. Korisni su jer osim celuloze sadrže i mnogo vlakana pektina. Pektina najviše ima u soku jabuke, naranče i rajčice.

Crni čaj također poboljšava probavu i pridonosi boljoj apsorpciji hrane. Usto ubrzava metabolizam, jača središnji živčani sustav, srce i krvne žile, otklanja pospanost, umor i glavobolju.

Zeleni čaj, s druge strane, povećava tonus organa za probavu, a samim time i apsorpciju hrane. Također, liječi trovanje i proljev, ali čuva i zube od karijesa.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI