Jedete je svaki dan, a krije nešto kobno! Pogađate o čemu se radi?

ilustracija/Thinkstock

rije par godina je prvi puta u soli nađena mikroplastika. Dugo se nije moglo provjeriti u kojoj mjeri se mikroplastika nalazi u soli koju ljudi svakodnevno jedu, a nedavno je objavljeno novo istraživanje koje je pokazalo da čak 90 posto soli diljem svijeta u sebi ima mikroplastike.

Podaci su ovo koje je objavila organizacija Greenpeace. U suradnji sa znanstvenicima iz Južne Koreje i Istočne Azije testirali su soli različitih brendova koje se proizvode i prodaju diljem svijeta.

Jedan od upućenijih znanstvenika u ovu problematiku, Harold Hajnal, kaže da je svakako potrebno čitati sastav pri kupnji soli.

99% soli imaju emulgator: E 536 ili E 535 u sastavu protiv grudanja, a to je Natrij FeroCijanid ili Kalij FeroCijanid, koji se u kiseloj sredini raspada. Dakle, uzimamo sa soli Cijanid samo u manjoj količini. Zanimljivo da nisam nigdje našao nuspojave, smatra se da su nepoznate. Paška sol kao i ostale hrvatske soli su iz Alžira, koje nastaju kao nusprodukt dobivanja vode i taj uvoz traje više od 50 pedeset godina.

Hrvatska ne proizvodi ni 10% soli, a jadranska sol je sol s najmanje teških metala, za razliku od Sredozemlja pa nije ni čudo da se dodaje Emulgator jer E536 veže teške metale i koristi se još u poboljšanju vina i NE MORA se DEKLARIRATI. Sol ide u gotovo sve prehrambene produkte i njen sastav se ne deklarira – kaže Hajnal i naglašava:



Potražite BIO sol bez dodataka. E 536 se nalazi i u tuzlanskoj i u ninskoj soli, s tim da Nin ima i BIO sol koje 600 grama kosta oko 16 kuna.

Morska sol širom svijeta zagađena je plastičnim onečišćenjem, nadovezujući se na znanstvena istraživanja da mikroplastike postaju sveprisutne u okolišu i pronalaze put u prehrambeni lanac putem soli u našoj prehrani.

Nakon otkrića, koje je prošle godine objavljeno u Guardianu o razinama plastične kontaminacije u vodi iz slavine, nove su studije pokazale da su u morskoj soli pronađene sićušne čestice i u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Španjolskoj i SAD-u.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI