KLIKNULI SU ZBOG MILANA BANDIĆA: Tomašević se udružio s nesuđenom Plenkovićevom uzdanicom

Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Obnova Zagreba nakon potresa jedna je od vrućih tema koje su dočekale novog zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića.

No nije to tema o kojoj odlučuje samo Tomašević, to je kompleksna problematika zbog koje će morati pružiti ruku suradnje HDZ-ov ministru graditeljstva i državne imovine Darku Horvatu, s kojim se već susreo.

Da je obnova Zagreba i okolice od posljedica potresa već počela, Horvat je potvrdio već nakon prvog sastanka s Tomaševićem, na kojem je bio i ravnatelj Fonda za obnovu Damir Vanđelić, kojemu su, po svemu sudeći, ruke vezane.

Iako nije pristao biti HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba, Vanđelić je pristao igrati po HDZ-ovim pravilima zadržavajući se u Fondu na koji je pritisak ogroman. Tom pritisku unatoč, Vanđelić sam ne može ništa jer u konačnici svaka odluka ovisi o Horvatovu ministarstvu, a kao u nekom začaranom, bezizlaznom krugu, svaki Horvatov potez ovisi o premijeru Plenkoviću, koji s Vanđelićem baš od te kandidature za zagrebačkoga gradonačelnika nije na ‘ti’. Tako se, po svemu sudeći, političke trzavice prelamaju preko leđa građana koji više od godinu dana čekaju obnovu svojih domova, nadajući se onim Plenkovićevim famoznim europskim milijunima.

Priznao je Horvat ovih dana, nakon tog protokolarnog sastanka s novim gradonačelnikom, da obnova ide sporo, kao da mi to i sami ne znamo, no naglasio je kako je problem zapravo u tome što je riječ o složenom procesu. Mimo ovog sastanka na kojem su sudjelovala sva trojica dužnosnika koja su na sebe preuzela složen posao obnove metropole, valja reći da su se Vanđelić i Tomašević družili i bez resornog ministra. Oni koji prate te procese govore kako su njih dvojica udružila snage pa bi odgovornost za tijek postupka, kao i za sve eventualne propuste, zajednički trebali prebaciti na ministra, koji se sve teže nosi s pritiskom jer vrlo dobro zna da obnova Zagreba baš i nije u njegovoj moći.



Upravo je zato i formiran fond kojim se trebao pozabaviti Vanđelić, koji ne propušta priliku za kritike na ministrov račun, doduše, neizravne, ali je vrlo jasno na što i na koga misli kada ih izgovara. U ministarstvu tvrde da zasad znaju tek što se sve konkretno po gradu treba riješiti, obrađeni su zahtjevi, no naglašavaju kako cijeli proces koči tromost Fonda. S druge strane, Vanđelić otvoreno poručuje kako je dinamika obnove glavnoga grada spora te proziva Horvata zbog toga što su od potresa do danas srušene samo dvije kuće, a nije počela obnova ni jedne.

“Uvijek treba analizirati kako je proces izgledao. Prvi zastoj je bio kada su građani trebali podnijeti zahtjeve, ti su zahtjevi sporo pristizali. Danas imamo više od 11.400 zahtjeva građana, oni se obrađuju u ministarstvu i ministarstvo donosi odluke. Ministarstvo je dosad donijelo samo 19 odluka, od čega se upravo tri kuće uklanjaju i idući tjedan će sve tri biti uklonjene, a ostalo su isplate novčanih naknada. Prema prijašnjim rješenjima, Fond je isplatio 604 novčane naknade. Prema tome, tempo je zaista spor”, istaknuo je Vanđelić gostujući na televiziji.

Međutim, i za to Horvatovi sugovornici imaju objašnjenje pa kažu kako su njih u Fondu nespremne dočekali zahtjevi građana na koje nisu reagirali odgovarajućom brzinom. Jednostavno – nisu se snašli, a sada u ‘dealu’ s Tomaševićem odgovornost prebacuju na Horvata.

“Nakon što ministarstvo donese te odluke, veliko će opterećenje biti na Fondu koji bi trebao dnevno isporučivati po 50 javnih natječaja. Elementarna je matematika, ako do kraja godine želimo obraditi sve zahtjeve građana i pretvoriti ih u odluke, ministarstvo treba donositi 80 odluka dnevno, a trenutačno ih donose 1 do 2 tjedno“, rekao je Vanđelić.

U ovoj priči treba napomenuti kako Vanđelićeve kritike nisu adresirane na ministra. U Vladi vjeruju kako on time zapravo neformalno proziva premijera Plenkovića, a uvjereni su kako je s Tomaševićem ‘kliknuo’ jer se s premijerom razišao zbog Milana Bandića. On se, naime, u kandidaturu za gradonačelnika još za Bandićeva života nije želio upustiti dok HDZ ne raskine sve odnose s Bandićevim kadrovima, na što Plenković nije pristao pa mnogi baš u tome vide dodirnu točku između njega i novoga zagrebačkog gradonačelnika.

No u HDZ-u smatraju da je stranka na zagrebačkim izborima podbacila baš zbog toga što se Plenković kockao i odustao od Vanđelića, gurajući u utrku neiskusnog Davora Filipovića, kojega je potom nespremnog zatekla Bandićeva smrt, nakon čega je kraju privedena i njegova kratka politička karijera. Šansa je u svakom slučaju propuštena, a Vanđeliću je nakon niza peripetija i prepucavanja ostao Fond, u kojem mu HDZ ne daje odriješene ruke.

Sugovornici bliski ovom iskusnom menadžeru tvrde kako vladajući u Fondu sputavaju Vanđelića koji je neprestano u kontaktu s građanima, s njima razgovara u svojem uredu, ali i preko društvenih mreža, uvijek je dostupan i otvoren za razgovore i savjete, ali on nikakve značajnije poteze ne može povući ako mu politika za to ne da zeleno svjetlo. To može i biti jedan od razloga njegova savezništva s Tomaševićem, koji je svjestan da će se i njega vrlo brzo pitati što je poduzeo u tom pogledu jer su najave u kampanji bile pompozne. Da bi Tomašević nešto poduzeo, zeleno svjetlo opet mora dati Plenković, odnosno njegova vlada koja drži najvažnije ključeve, one od financija, bez kojih se obnova neće moći provesti.

Baš su zbog toga dvojica autsajdera odlučila javno pritiskati i kritizirati Horvata i vladajuće jer zapravo to je jedino što im preostaje u procesu kojem se ne nazire kraj. Proces obnove Tomašević je odlučio prepustiti svojem zamjeniku, arhitektu Luki Korlaetu, koji je, uostalom, zbog toga i bio kandidiran za njegova zamjenika. Osim što će s Vanđelićem inzistirati na tome da se što prije dovrši pregled svih oštećenih zgrada, problem je i građevinski otpad. Sve to ovaj je dvojac stavio u akcijski plan obnove grada nakon potresa, koji su novi suradnici podijelili u šest točaka te namjeravaju što hitnije krenuti u obnovu Zagreba.

Od novoga gradonačelnika i njegova tima očekuje se da što prije prikupe dokumentaciju za gradske ustanove. Oni bi trebali asistirati građanima pri podnošenju dokumentacije koja je nužna za podnošenje zahtjeva za obnovu, što je navodno dogovor koji je sugerirao upravo Vanđelić koji je s Tomaševićem vrlo brzo pronašao zajednički jezik. Kada je riječ o zahtjevima, njih je zasad predalo jedva 20 posto vlasnika oštećenih nekretnina pa zapravo tu od Tomaševićeva tima Fond i očekuje najveću asistenciju. Tomašević i Vanđelić također su uspjeli pronaći zajednički jezik u vezi s izmjenama Zakona o obnovi.

Unatoč tome što će oni na tome inzistirati i što su se o tome usuglasili, iz Horvatova ministarstva zasad se time ne misle baviti, a probleme bi im mogao predstavljati i broj zaposlenih na obnovi. Naime, cilj je ovom dvojcu zaposliti još pravnika i iskusnih inženjera kako bi se broj izdanih odluka o obnovi povećavao na tjednoj bazi, ali ni s time baš nisu suglasni u ministarstvu, u kojem napominju da će takvo što biti financijski neodrživo. Glavobolju im zadaje i već spomenuti građevinski otpad. Vanđelić je ranije imao ideju da se on odlaže na Jakuševac, no Bandićeva klika to je odbila pa se sada od Tomaševića očekuju idejna rješenja, u čemu također ministarstvo ne sudjeluju, baš kao što resorno ministarstvo ne zabrinjava ni tehnički dio provedbe obnove.

Primjerice, zasad nije određeno gdje bi ljudi čiji će se domovi obnavljati trebali čuvati svoje osobne stvari kada krene proces obnove. U Horvatovu resoru kažu da su to tehnikalije koje treba riješiti Tomašević s ravnateljem Fonda, koji navodno već traga za adekvatnom lokacijom, a da bi se kompletna procedura okončala barem do sredine jeseni, Vanđelić i Tomašević zamislili su mobilne timove za podnošenje zahtjeva koji bi obilazili građane i nastojali što brže riješiti ovu problematiku. U načelu je na papiru sve osmišljeno, no s obzirom na odnose nacionalne i zagrebačke politike, ali i s obzirom na Vanđelićev položaj, može se očekivati da će do početka obnove proći mjeseci i mjeseci.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI