Trebaju li vjernici kleknuti kod molitve JAGANJČE BOŽJI? Odgovor će vas iznenaditi!

U rubrici ‘pitajte svećenika’ koja se emitira na Radiopostaji MIR Međugorje ovog tjedna slušatelji su pitali: ‘Ostaju li vjernici stajati ili trebaju kleknuti na svetoj misi za vrijeme molitve Jaganjče Božji?’

Naime, i sami često puta svjedočimo da u tom trenutku neki ljudi kleknu, a neki pak ostaju stajati. Što je ispravno, a što činiti?

Odgovor je dao fra Goran Azinović, a njegov je odgovor zapravo iznenađujuć.

‘Možemo odmah na početku reći da je čovjekovo tijelo simbolično. Sveti Irenej Lionski dao je naznačiti: običaj u prvoj crkvi je bio da se NE prigibaju koljena na dan Gospodnji koji je simbol uskrsnuća po kojem smo zahvaljujući Kristu oslobođeni od grijeha i smrti koju je on usmrtio’, govori fra Azinović i nastavlja.

‘Do II Vatikanskog koncila strogo se u crkvi stajalo. Klečanje je bilo skoro neprepoznatljivo. Stajalo se tijekom cijele mise, čak i za vrijeme Pretvorbe. A razlog je taj što je stav tijela u stojećem položaju znak zahvale.



Teološka simbolika bi bila da je čovjek oslobođen od grijeha, više nije rob grijehu, Isus ga je oslobodio i upravo ta gesta stajanja želi prikazati da taj čovjek više nije onaj koji je u grijehu već je dijete Božje.

Stolice i klečala za klečanje javljaju te tek negdje oko Srednjeg vijeka gdje su redovnici u koru molili na korskim klupama koje nisu prave stolice, već više kao naslon. I te su korske klupe s vremenom ušle u crkvu i sad se u crkvi sjedi.

E sad, opća uredba rimskog misala broj 43 izričito kaže: Vjernici stoje od ulazne pjesme do zborne molitve uključivo.

Za navještaj Evanđelja se stoji, tijekom vjerovanja i molitve vjernika se stoji.

Znači: od poziva svećenika… molite braćo i sestre da moja i vaša žrtva bude darovana Bogu, tad se ustaje i stoji se sve do kraja mise.’

Fra Azinović napominje da se na svetoj mise treba klečati samo za vrijeme pretvorbe i odmah nakon molitve: Tajna vjere…. vjernici bi trebali ustati i stajati do kraja mise.

Dakle, na molitvu Jaganjče Božji se u pravilu NE KLEČI!

No, vrijeme i tradicija učinili su svoje, pa fra Azinović napominje da je potrebno pratiti i zajednicu i ne isticati se. Pa ako primjerice u vašoj župi svi kleknu za vrijeme ove molitve, kleknite i vi radije nego da se previše ističete i privlačite poglede te tako ometate zajednicu.

A ako vas muči što je najispravnije, nemojte klečati za vrijeme mise, osim za vrijeme Pretvorbe.

Cijeli razgovor na tu temu možete poslušati ovdje.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI