HRVATSKA NOĆ: Kovačić zabio nakon 145 utakmica, strijelac i Lovren, a igrao i Rakitić

Bila je to istinska hrvatska večer u Ligi prvaka, dva su naša reprezentativca postigla zgoditke, Kovačić za Chelsea i Lovren za Liverpool, a u startnoj postavi varcelone konačno je zaigrao i Rakitić. U susretu 5. kola H skupine nogometne Lige prvaka Valencia i Chelsea su odigrali 2-2, a prvi pogodak za goste zabio je hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić.

Španjolci i Englezi su imali priliku pobjedom osigurati prolaz, no utakmica je završila bez pobjednika, pa će odluka o putniku u osminu finala pasti u zadnjem kolu. Ovaj rezultat najviše odgovara Ajaxu koji bi večerašnjom pobjedom kod Lillea osigurao prolaz.

Valencija je bila bliža pobjedi, no Maxi Gomez i Rodrigo su promašivali nemoguće.

Domaćin je stigao do vodstva u 40. minuti golom Carlosa Solera, no samo minutu kasnije izjednačio je Mateo Kovačić lijepim udarcem sa 20 metara. Ovim pogotkom Kovačić je prekinuo niz od 145 utakmica za Real Madrid, Chelsea i hrvatsku reprezentaciju bez gola.

Posljednji pogodak zabio je u siječnju 2017. u dresu Real Madrida u susretu protiv Real Sociedada. Veznjak hrvatske vrste i londonskih ‘Bluesa’ u samoj završnici prvog dijela imao je još jednu sjajnu priliku, ali je njegov udarac zaustavio Jasper Cillessen.

Gosti su u 50. minuti okrenuli rezultat golom Christiana Pulišića, a Valencija je u 64. minuti mogla izjednačiti, no Dani Parejo nije realizirao kazneni udarac. Ipak, Daniel Wass je u 82. minuti zabio za 2-2.

U derbiju večeri nogometne Lige prvaka europski prvak Liverpool i Napoli su odigrali 1-1, a pogodak za “Redse” zabio je hrvatski reprezentativac Dejan Lovren. Među strijelce se večeras upisao i Matreo Kovačić zabivši gol za Chelsea u remiju 2-2 kod Valencije.

Liverpool je tražio pobjedu kojom bi osigurao prvo mjesto u skupini i prolaz u osminu finala. No, sada mu prijeti ispadanje iz “Champions League” ukoliko u zadnjem kolu izgubi na gostovanju kod RB Salzburga, a Napoli kod kuće pobijedi Genk.

Napoli je stigao do vodstva u 21. minuti nakon brze kontre koju je u pogodak pretvorio Dries Mertens. Liverpool je do konca poluvremena dominirao, imao nekoliko prilika, ali nije uspio svladati Alexa Mereta. Domaćin je u nastavku ipak izjednačio, a pogodak za 1-1 u 66. minuti zabio je hrvatski reprezentativac Dejan Lovren nakon ubačaja iz kornera.

U drugom susretu ove skupine RB Salzburg je na gostovanju pobijedio Racing Genk sa 4-1 i osigurao najmanje ‘europsko proljeće’ u Europskoj ligi. Golove za austrijskog prvaka zabili su Patson Daka (43), Takumi Minamino (45), Hee-Chan Hwang (69) i Erling Braut Haaland (87), dok je pogodak za domaćine zabio Samatta (85).

Uoči zadnjeg kola na ljestvici vodi Liverpool sa 10 bodova, Napoli ima devet, RB Salzburg sedam, a Genk jedan. U zadnjem kolu Austrijanci će dočekati europskog prvaka, dok Napoli igra protiv Genka.

U skupini F Barcelona je na Camp Nou pobijedila Borussiju Dortmund sa 3-1 potvrdivši prvo mjesto i prolaz. Bila je to 700. utakmica Lionela Messija u Barcinom dresu, a uveličao ju je pogotkom za 2-0 u 33. minuti, njegovim 613. u dresu ‘Blau Grane’. Među strijelce se upisao i Luis Suarez u 29. minuti, te Antoine Griezmann u 67. minuti. Za goste je zabio Jadon Sancho (77).

Ivan Rakitić je prvi put ove sezone u Ligi prvaka zaigrao od prve minute za Barcu, a na terenu je proveo 77 minuta.

U drugom susretu Inter je u Pragu pobijedio Slaviju sa 3-1 i produžio nadu za prolaz u osminu finala.

Skupina E:
Liverpool – Napoli 1-1 (LOVREN 65//Mertens 21)
Genk – Salzburg 1-4 (Samata 85//Daka 43,Minamino 45, Hwang 69, Haaland 85)

1. Liverpool 5 3 1 1 11:8 10
2. Napoli 5 2 3 0 7:4 9
3. Salzburg 5 2 1 2 16:10 7
4. Genk 5 0 1 4 5:16 1

Skupina F:
Barcelona – Borussia Dortmund 3-1 (Suarez 29, Messi 33, Griezmann 67//Sancho 77)
Slavia Prag – Inter 1-3 (Souček 37pen//Martinez 19, 87, Lukaku 81)

1. Barcelona 5 3 2 0 7:3 10*
2. Borussia Dortmund 5 2 1 2 6:7 7
3. Inter 5 2 1 2 9:6 7
4. Slavia Prag 5 0 2 3 3:8 2

Skupina G:
Zenit – Lyon 2-0 (Dzyuba 42, Ozdoev 84)

Leipzig – Benfica 2-2 (Forsberg 89pen, 90-6//Pizzi 20, Vinicius 59)

1. RB Leipzig 5 3 1 1 8:6 10
2. Zenit 5 2 1 2 7:6 7
3. Lyon 5 2 1 2 7:6 7
4. Benfica 5 1 1 3 7:11 4

Skupina H:
Valencia – Chelsea 2-2 (Soler 40, Wass 82//KOVAČIĆ 41, Pulišić 50). Promašeni penal: Parejo (Val, 64)

Lille – Ajax 0-2 (Ziyech 2, Promes 59)

1. Ajax 5 3 1 1 12:5 10
2. Chelsea 5 2 2 1 9:8 8
3. Valencia 5 2 2 1 8:7 8
4. Lille 5 0 1 3 3:10 1