Plenković je uhljebio vojsku HDZ-ovaca, a vječni uhljebi Šeks i Jandroković njegovi su kapitalci!

Sanjin Strukic/PIXSELL

Premijer i predsjednik HDZ-a očito nije onakav kakvim se predstavljao pa tako stabilnost vlade i svoju poziciju u stranci kupuje foteljama koje se djele šakom i kapom.

‘Žohari su najstarija i najuspješnija živa bića na zemlji. Jako su prilagodljivi i možemo ih naći širom svijeta’, tako glasi službena definicija bube koju nerado srećemo u našim domovima. Tako nekako definirati bi se mogli i hrvatski političari žoharskoga mentaliteta koji žive duže od prosječnog puka, jer za njih u bolnicama ne postoje liste čekanja, a koji se pak prilagođavaju svim uvjetima koji ih zadese. Takve oblike političara hrvatski narod uvrstio je u kolokvijalni riječnik pa ih se onako narodski rečeno naziva uhljebima. Da nije taj žoharski tip političara naciji je svojom pojavom i stavom, ali i retorikom davao do znanja predsjednik HDZ-a Andrej Plenković kada se s briselske političke pozornice, uspeo na ovu našu malu, ali nestabilnu.
Kuda plovi Plenkovićev brod, nacija je doznala odmah kada se ovaj domogao Vlade, a da ne može biti puno drugačiji od svojih prethodnika svjedočila je lista onih kojima se okružio. Među njima, najviše se pak isticao Gordan Jandroković, čovjek kojega čak i u vlastitoj stranci zovu Njonjo. Jandroković ne samo da je postao glavni tajnik ‘novog’ HDZ-a, već se uguzio i u fotelju predsjednika Sabora.

Sve prolazi ali Njonjo ostaje

A Jandroković je uistinu slikovit primjer uhljeba. To je čovjek za sve sisteme. Od silnih skupova i obećanja Ive Sanadera, politike Jadranke Kosor pa sve do Karamarkove ponovne ‘tuđmanizacije’ HDZ-a. Svi oni protutnjali su kroz stranku, ali on je ostao. Poput kameleona proživio je najgore HDZ-ove kataklizme, a u Plenkovićevoj eri još je i napredovao.
Jednom kad vam Jandroković okrene leđa onda znate da ste gotovi, šale se na njegov račun kolege iz HDZ-a. A da u svakoj šali ima istine pokazali su svi Plenkovićevi prethodnici sa čijih je brodova Jandroković iskakao prije nego li su do kraja potonuli. Tomislav Karamarko treći je šef HDZ-a kojemu je ovaj okrenuo leđa, a tamo negdje u Sanaderovoj eri predstavljan je javnosti kao mladi lav.
Lavovski se današnji predsjednik Sabora borio za svakog HDZ-ovog predsjednika. Oni koji vjerno prate Jandrokovića sjetit’ će se njegova gostovanja u ‘Nedjeljom u 2’ kada je napadao Piculu i Račana jer su obećavali ulazak u EU i NATO. Nakon što mu je Stanković priopćio da je zagovornik toga hrvatskoga puta zapravo Ivo Sanader, ovaj brže bolje mijenja ploču, jer šefu se ne smiješ zamjeriti. Metodom nezamjeranja Jandroković je postao ministar vanjskih poslova, a nakon što je Sanader odbačen iz HDZ-a on i dalje ostaje u Vladi. Štoviše, Jadranka Kosor postavlja ga ne samo u ministarsku, već i u fotelju potpredsjednika svoje vlade.
Početkom 2012.postalo je jasno da su Kosoričini dani u HDZ-u odbrojani jer na čelo stranke dolazi Karamarko pa se Jandroković brže bolje snalazi te zajedno s Jasenom Mesićem podržava Karamarka. Kada je pak ovaj počeo posrtati on ponovno mjenja stranku i ne samo da je ostao i opstao u politici već napreduje.

Drug ‘Kolega’ ili drug ‘Sova’

Ali što je Jandroković naspram Vladimira Šeksa, doajena hrvatske politike kojega osim titule ustavnog stručnjaka krasi i ona da je najdugovječniji političar u Hrvata i najdugovječniji suradnik UDBA-e. Mudrac je Šeks. Nikada nije bio prvi, on je uvijek bio drugi. Lik koji scenu prati iz prikrajka, dirigirajući pravila po kojima će politika igrati.
Ovih dana mediji razapinju Šeksa zbog navodne suradnje s Udbom. Otkriće je to ravno otkriću tople vode, jer da je Šeks bio djelom te zloglasne organizacije naš je tjednik pisao onda kada o Šeksu nitko nije smio niti pisnuti. Bilo kako bilo, Šeksova novija politička prošlost svjedoči kako je riječ o vrlo vještom operativcu.
Nakon što je svojedobo agitirao za Sanadera kada ovaj počinje gubiti političku moć Šeks se priklanja Jadranki Kosor, koju uostalom i dovodi na čelo stranke. Kada je pak na vrh HDZ-ove piramide ustao Karamarko iz stranke vrlo hitro leti Kosorica, ali ne i Šeks. On je kleknuo i pred novim šefom Karamarkom, kojega je on osobno svrgnuo s vlasti kako bi na čelo Hrvatske demokratske zajednice doveo aktualnog predsjednika Plenkovića, koji se sada pokušava riješiti Šeksa. No, takvo što teško će mu poći za rukom, budući da bez njegovih savjeta do sada nije donio niti jednu krucijalnu odluku.
A da oni koji se zamjeraju Šeksu ne prođu dobro svjedoči njegova biografija pa je tako svojedobno Šeks prijateljevao sa Branimirom Glavašem, koji dan danas vodi bitke za svoju slobodu. Družio se Šeks i sa pokojnim predsjednikom Tuđmanom, iako je prije toga baš on htio nositi titulu prvog hrvatskog predsjednika. Podjednako dobar bio je i sa Pašalićem, kojega odbacuje u trenutku kada je spoznao da bi za njega bilo bolje kada bi političkom scenom zavladao Sanader.



Svaka nova politička garnitura zaposli najmanje 20 tisuća svojih ljudi

Ipak da i sam Plenković ima karte na koje može igrati, smirujući uznemirene desne hadezeove duhove svjedoče nedavna imenovanja koja su se odvila prilično diskretno. Pozicionirao je tako Plenković nekadašnju kninsku gradonačelnicu i kraljicu cajki Josipu Rimac u fotelju države tajnice u Ministarstvu uprave. A koliko mu je stalo do mladih koji odlaze premijer je pokazao na primjeru 59-godišnjeg zidara Tomislava Čuljka koji je dobio stalan posao u državnoj firmi ‘Odašiljači i veze’.
Inače, lista HDZ-ovih ‘sitnih’ uhljeba već sada prilično je zavidna pa je sukladno tome HDZ-ova gradska vlast u Slunju postavila za v.d. ravnatelja gradske knjižnice vojnog umirovljenika. Ne bi to čak ni bilo čudno da čovjek nije vodoinstalater. Riječ je inače o slunjskom dogradonačelniku Ivanu Požegi. Gradonačelnik Jure Katić za to je imenovanje ponudio ”racionalno” objašnjenje. Naime, mediji oporba pravi skandal tamo gdje ga nema, Požega je na tom mjestu samo dok se ne izabere novi ravnatelj nakon smrti bivšeg Nikole Živičića. Ovo objašnjenje nije progutala ekipa iz ‘Živog zida’ već su na svojim stranicama objavili da su prošla dva natječaja na kojima nije izabran nitko, iako su se prijavile tri osobe od kojih su dvije imale završen traženi fakultet. Njih su pak na natječaju odbili po sili zakona jer nisu imali pet godina staža na ravnateljskim dužnostima. Da nije tužno bilo bi smiješno.
U kontekstu ove priče valja podsjetiti na izračun doktorice Maruške Vizek sa Ekonomskog instituta. Naime, ona je izračunala da politika u jednom punom parlamentarnom izbornom krugu zaposli 20 tisuća ljudi. No, da to političkim elitama i nije odveć sporno dao je naslutiti HDZ-ov Ivan Šuker gostujući na javnom radiju u emisiji Poligraf.
”Svaka stranka ima svoj hranidbeni lanac. Onaj HDZ-ov sada je došao na red”, izjavio je te prigode Šuker, a koliki su njegovi apetiti može se sažeti na jednu sliku koja govori više od tisuću riječi. Nedavno je internetnom kružio dokument s popisom navodnih članova obitelji lokalnih HDZ-ovaca koji su se uhljebili po gradskim tvrtkama, otvorenom učilištu i drugim institucijama Velike Gorice, gdje godinama stoluje njihov gradonačelnik Barišić.
Novi čovjek na čelu Plitvičkih jezera zasluga je ministra Tomislava Ćorića. Riječ je o Borisu Luketiću načelniku općine Plitvička jezera i bivšem ravnatelju NP Branislavu Šutiću. Kakve li koencidencije, oba dolaze iz HDZ-a, a povezuje ih se sa zaboravljenim ministrom zdravstva i aktualnim ličko- senjskim županom Darkom Milinovićem. Pritom se eto, valjda zbog zadovoljavanja hranidbenog lanca zažmirilo na činjenicu da je Luketić 2015.godine kazneno prijavljen zbog oštećivanja sedrenih barijera na Plitvičkim jezerima. A prema pisanju Jutarnjeg i Šutić nije baš primjerak za podičiti se, jer ranije je već bio u NP Plitvička jezera, ali dobio je otkaz jer nije dolazio na posao. No, tko bi mu to zamjerio. Valjda je čovjek umislio da je saborski zastupnik.

Uzmeš otpremninu pa se onda opet vratiš!?

Da se može dobro napredovati i kada si član stranačke mladeži svjedoči primjer predsjednika Mladeži HDZ-a Matije Perkovića koji je postao direktor Hrvatskog radija Karlovac. A kao dobar i lojalan kolega, te u doglednoj budućnosti i vrlo vješt političar mladi je Perković očigledno vrlo dobro savladao Šukerovu lekciju o hranidbenom lancu pa je sa sobom na radio doveo i kolegice Vandu Antunović i Anamariju Radočaj. Prvu kao novinarku, drugu kao zamjenicu glavnog urednika.
Bivši pomoćnik ministra rada HDZ-ov Mario Bebić zaposlio se kao izvršni direktor Divizije mreža u Hrvatskoj pošti iz koje je ispraćen 2012.godine s otpremninom od 114.318 kuna.
Podmiriti u ovom hranidbenom lancu treba i koalicijske partnere. Nedavno su imenovane uprave u Hrvatskim autocestama, Hrvatskim cestama, HŽ Infrastrukturi i Putničkom prometu te zračnim lukama i tvrtki Zračna luka Zagreb. Za svaku od tih tvrtki na natječaj se prijavilo 40-tak ljudi, ali koga briga. Politika je i ovdje uplela prste. Premda se rukovodeći u HC I Infrastrukturi ne mijenjaju, na čelo HAC-a i Putničkog prijevoza dovedeni su novi ljudi. Dosadašnji član uprave HEP-a Tomislav Rosandić preuzeo je HAC, dok su ostali članovi uprave Boris Huzjan nekadašnji direktor u HAC-ONC-u te Stjepan Baranašić bivši pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša u Međimurskoj županiji. Baranašić je inače haenesov kadar, dok je Rosandić HDZ-ovac.

U Hrvatskim cestama poziciju je zadržao Josip Škorić, ali to je tek kozmetički potez, jer nekadašnji zamjenik ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i član HNS-a Alek Leverić ulazi u upravu te tvrtke. Na rukovodećoj poziciji u Infrastrukturi je HDZ-ov Ivan Krešić, a u Upravu je ušao i Nikola Ljuban član Čačićevih Reformista.

Brojke ne lažu pa tako kažu da je Plenković rekorder u gomilanju dužnosničkih funkcija, što ne čudi obzirom da ih je novih osmislio čak 151, što je duplo više nego u vladama Sanadera i Jadranke Kosor i 20 posto više nego u vladi Zorana Milanovića. Vlada je stabilna?

Facebook Comments

Loading...
DIJELI