Linić ucjenjivao Prku i PBZ da prihvate predstečajnu nagodbu Nexe grupe!

screenshot

Za uzvrat Linić je obećao 'posušiti' Prkinu utaju poreza, te da neće propitkivati podrijetlo njegove milijunske ušteđevine na inozemnim bankovnim računima

Nakon serije tekstova u našem tjedniku o kontroverznom vlasniku Nexe grupe, Ivanu Ergoviću, dobili smo nove insajderske informacije od pojedinaca bliskih ljudima koji su nekad upravljali tom slavonskom tvrtkom. Naime, oni nam otkrivaju nove detalje o tome kako se bivši SDP-ov ministar financija, Slavko Linić, jako angažirao u provedbi predstečajne nagodbe Nexe grupe, te se ponekad služio prijetnjama i ucjenama da nagodba uspije i to tako da Ergović spasi i kompaniju i svoje vlasništvo u njoj.

Je li Ured za sprječavanje pranja novca zaustavio istragu o Ergovićevom izvlačenju milijuna na inozemne račune?

A dokumenti iz predstečajne nagodbe koje je naš tjednik nedavno objavio, otkrivaju megadužničko lice cementnog tajkuna. Iz tih dokumenata samo od sebe nameće se pitanje – kako je Ivan Ergović ostao vlasnik Nexe grupe kad je u predstečaju utvrđeno dugovanje od gotovo 3 milijarde kuna? Podsjetimo, najveći vjerovnici i ujedno najveći gubitnici predstečajne nagodbe su bili HBOR, Raiffeisen, Zaba, PBZ, te mirovinski fondovi, dakle financijske ustanove od kojih je skoro polovica i bila protiv predstečajne nagodbe.

Tako je početkom srpnja 2014. godine, najprije doneseno rješenje o predstečajnoj nagodbi našičkog građevinskog diva Nexe grupe, da bi Upravni sud u Osijeku, na zahtjev banaka (Raiffeisen i Zagrebačka banka), 5. rujna iste godine – odluku poništio. Insajderi tvrde da se i PBZ, na čijem je čelu tada bio moćni bankar, Božo Prka, od početka protivila predstečajnoj nagodbi nad Nexe grupom, no, da je tadašnji ministar financija u Milanovićevoj vladi, Slavko Linić, sve dok nije smijenjen s tog položaja u svibnju 2014. godine, vršio žestok pritisak na čelnika PBZ-a Božu Prku da ne opstruira predstečajnu nagodbu Nexe grupe.



Linić je, tvrde insajderi, Prku čak i ucjenjivao da će odgovarati zbog utaje poreza ukoliko bude remetilački faktor u procesu predstečajne nagodbe Ergovićeve Nexe grupe…

Sumnjiva prodaja PBZ-a

A čime je to i kakvom utajom poreza Linić ucjenjivao Božu Prku, možda će postati puno jasnije, vratimo li se malo u blisku prošlost, odnosno u vrijeme kada je Božo Prka obnašao funkciju ministra financija, za čijeg mandata je i dokapitalizirana Privredna banka Zagreb sa 2 milijarde i 300 tisuća maraka, nakon čega je tako dokapitalizirana – prodana talijanskoj Intese Sanpaolo banci za svega 640 milijuna maraka!?

Prema relevantnim izračunima, hrvatske banke su prije nego što su prodane strancima – a prodaja je počela dolaskom Račanove vlade – sanirane sa 87,6 milijardi kuna, a prodane za svega 5,4 milijarde kuna. Znakovito je, tvrdili su dobro upućeni, da su menadžmenti tih banaka, nakon prodaje isplaćivali enormne godišnje bonuse za tobože – uspješno poslovanje. Koliko li je tek novca od takvih bonusa leglo na račun gospodina Prke, godinama su se pitali neki mediji, a kao grom iz vedrog neba odjeknula je vijest da se Prka 2015. godine sukobio s Linićevim nasljednikom u vladi Zorana Milanovića, Borisom Lalovcem, koji je imao hrabrosti pozvati Prku na razgovor u Poreznu upravu kako bi ovaj objasnio podrijetlo silnih milijuna eura koji su ležali na inozemnim računima…

Tako je naš tjednik 7Dnevno jedini u Hrvatskoj u srpnju 2015. godine ekskluzivno otkrio da je tadašnji predsjednik Uprave Privredne banke Zagreb, Božo Prka, na inozemnim računima uštedio milijune i milijune eura. Nakon tog teksta, odmah su reagirali djelatnici Porezne uprave, pa su moćnog bankara i bivšeg ministra financija u vrijeme Valentićeve i Matešine vlade, pozvali na razgovor u svoj ured gdje je nadugo i naširoko objašnjavao podrijetlo svih tih silnih milijuna eura ušteđevine…

20 milijuna kuna kamata na kućnu adresu

A da nevolje ne stižu pojedinačno, nego u nizu, uvjerio se tada moćni bankar kojem su, čudne li koincidencije, u isto vrijeme dok je u Poreznoj pokušavao pravdati sve te silne milijune ušteđevine, djelatnici Hrvatske pošte donijeli na njegovu kućnu adresu obavijest o knjiženju 20 milijuna kuna kamata od ušteđevine s inozemnih računa. Mnogi djelatnici PBZ-a su se tada upitali, koliko li je još milijuna kuna od kamata zaradio Božo Prka, od ukupno 1,7 milijardi kuna ušteđevine koju na bankovnim računima u zemljama Europske unije drži 20 hrvatskih državljana, od kojih njih četrnaestoro živi u Hrvatskoj?

To pitanje, je očigledno, interesiralo i nadležna tijela iz Ministarstva financija i Porezne uprave, koja su po tom pitanju imala pune ruke posla. Pogotovo u kontekstu priče da je nedavno jedna osoba, koja je pozvana na razgovor u Poreznu upravu i suočena s neoborivim činjenicama, priznala da se ne radi o njezinom novcu, nego je poreznike usmjerila prema čelniku PBZ-a, o čemu je također pisao naš tjednik.

Već tada su insajderi ustvrdili da stručnim i osposobljenim ljudima u Poreznoj upravi neće biti teško rekonstruirati tijek novca, pogotovo ako se pojedine uplate podudaraju s nekim događajima u Hrvatskoj, primjerice prodajom Privredne banke Zagreb Talijanima, u čemu je Prka osobno sudjelovao. Govorilo se da je od provizije za prodaju PBZ-a Talijanima, koja je ležala na inozemnim računima, ta banka Prki plaćala kamatu i slala mu obavijesti na kućnu adresu.

A kada su djelatnici Hrvatske pošte na njegovu kućnu adresu, donijeli obavijest o knjiženju 20 milijuna kuna kamata od ušteđevine s inozemnih računa, Prki nije bilo ugodno. Pogotovo, što je umjesto riječkog terminatora, Slavka Linića, na njegovo mjesto zasjeo pošteni Boris Lalovac, koji nije bio fasciniran bankarskim lobijem u Hrvatskoj. Nakon što je Prka pozvan na razgovor u Poreznu upravu, nasrnuo je na tadašnjeg ministra Lalovca.

‘Pljačkaški protuustavni institut predstečajne nagodbe’

On je tu prijetnju odmah prijavio tadašnjem državnom odvjetniku, Dinku Cvitanu. Dakle, imajući sve ovo u vidu, postaje sasvim jasno čime je to Linić ucjenjivao Božu Prku i zbog čega je on, odnosno PBZ na čijem je čelu bio, na koncu pristao prihvatiti predstečajnu nagodbu Nexe grupe.

Zanimljivo je napomenuti da je veza između Linića, Prke i Ergovića bio Ivo Berket iz Viadukta, koji je sve činio da Ergović uspije, jer mu se ovaj žalio da u slučaja neuspjeha predstečajne nagodbe – neće preživjeti. Berketa je, tvrde insajderi, pritom opterećivala i činjenica da vlasnik Nexe grupe potječe iz suicidalne obitelji.

Inače, nije suvišno napomenuti da je Ministarstvo financija naplatilo manje od 20 posto ukupnog duga utvrđenog u predstečajnim nagodbama od 2012. godine do danas! Od gotovo pet milijardi kuna naplatili su tek – 926 milijuna kuna. A predstečjane nagodbe, poput Ingre, Diokija, Dalekovoda, Hotela Živogošće, Stipić Grupa, te Nexe grupe, najbolji su primjeri kako su daleko od očiju javnosti i nadležnih sudskih instanci, izbrisane milijarde kuna na štetu države i „malih“ vjerovnika koji su sa svojim obrtima i tvrtkama pošteno radili i odradili svoj posao plaćajući porez državi, a potom su ih pljačkaši i neplatiše poreza, te ista država – uništili bez mogućnosti oporavka, pisali su brojni mediji.

„O obrtnicima, malim i srednjim poduzetnicima nitko ni riječi, ali velike igrače država treba spašavati. O tisućama dobavljača Agrokora koji su već mjesecima na rubu opstanka zbog nemogućnosti naplate potraživanja, nitko ni riječi, ali Agrokor treba spašavati. I to svi zajedno, bez izuzetaka… I obrtnici, i mali i srednji poduzetnici i svi oni koji nisu koristili državna jamstva, poticaje i milijarde kuna povoljnih HBOR-ovih kredita. A nisu, jer nisu niti mogli…

Jer, takvo što je, ipak, bilo rezervirano samo za odabrane i one koji to znaju – Agrokor, Stipić grupu, Nexe i ostalu protežiranu političko-gospodarsku elitu koja je i osmislila pljačkaški protuustavni institut predstečajne nagodbe“, upozoravaju neki mediji.

A na nadležnim institucijama je da zasuču rukave i krenu na posao..!

Facebook Comments

Loading...
DIJELI