Potajno su prošlo ljeto vodu i zemlju u Saboru dali u prodaju; evo kakvu veleizdaju u tišini pripremaju ovu sezonu!

matica.hr

Prije otprilike godinu dana pojedini mediji su, baš kao i svako ljeto, izvijestili o potajno i u zadnji tren ‘uguranom’ skandaloznom prijedlogu novog zakona na dnevni red Sabora. Bila je riječ o vrlo spornom, neki stručnjaci kažu i protuustavnom te protu-hrvatskom, Zakonu o koncesijama.

No, čim se medijska pompa malo utišala, poslušnici vladajućih su usred ljeta, kada pažnja javnosti u pravilu popušta, novi Zakon o koncesijama u tišini usvojili (stupio na snagu 22. srpnja 2017.),.

Tek kasnije, pojedini su analitičari te saborski zastupnici zagalamili, tvrdeći da je riječ o velikom skandalu i veleizdaji, jer su zastupnici usred ljetne fjake, na brzinu i u tišini, usvojili zakon po kojemu u prodaju (ili predaju!) ide i ono što nipošto ne bi smjelo biti otuđeno: pitka voda i plodna zemlja!

Prošlo je u međuvremenu godinu dana, no nitko zbog ‘veleizdaje’ nije odgovarao, niti je išta učinjeno da se načinjena šteta sanira ili popravi.

A budući da je s početkom Svjetskog prvenstva u nogometu otpočela nova ‘sezona kiselih krastavaca’, odnosno period kada zbog godišnjih odmora, te zbog nogometa, pažnja javnosti znatno popušta, uskoro, prema svemu sudeći, možemo očekivati potiho usvajanje novih skandaloznih zakona i propisa, nove veleizdaje od strane otuđenih i odnarođenih vladajućih oligarhija.



Što nam ovoga puta spremaju?

Odgovor na to pitanje pokušali smo dobiti u razgovoru s dvojicom znanstvenika i analitičara koji su i ranije znali unaprijed upozoravati na ono što nam se sprema i čije su se crne prognoze kasnije, nažalost, ostvarivale.

”Točno je da se svake godine, za vrijeme ljetnih odmora, u tišini i kriomice donose zakoni i propisi koji čine novu veliku štetu Republici Hrvatskoj. Autokratska država tada provlači svoju volju bez ikakvog otpora, a na štetu naroda. Tako je prošlo ljeto i donesen novi Zakon o koncesijama. U međuvremenu je sklopljena nagodba o Agrokoru pa novi većinski vlasnik može s izvorima vode i plodnom zemljom raditi, praktički, što hoće. Valja pri tom istaknuti da mi ne znamo porijeklo kapitala u Agrokoru. No, možemo sa sigurnošću ustvrditi da je riječ o spekulativnom kapitalu, jer drugačiji u Hrvatsku niti ne dolazi”, napominje u uvodu dr. sc. Slavko Kulić, znanstveni sintezolog i ekonomski analitičar.

Objašnjava potom da u Hrvatskoj ne postoji pravna sigurnost, zbog čega takozvani zdravi kapital niti ne pomalja nos preko hrvatskih granica.

”U zemlje kaosa i pravne nesigurnosti ulazi samo spekulativni kapital, odnosno onaj koji brzo uđe i još brže izađe, čim uzme to po što je došao. To je zakonitost, a ne nešto što sam ja izmislio. Takav je kapital ušao i u T-HT, Plivu, Končar, INA-u, Agrokor… Ulagači su znali da u Hrvatskoj nema pravnog poretka koji štiti domaće interese, odnosno da nema otpora spekulativnom kapitalu. Sudovi u Hrvatskoj ne rade u korist domaćih subjekata, već u korist stranih. Zato se i događa tako brzo preuzimanje svega vrijednog što je još preostalo. Slavonija je već prodana, odnosno dobrim dijelom izgubljena. Otprilike četiri do pet velikih kombinata bit će u koncesiji stranih koncesionara. Riječ je o Belju, PIK-u Vinkovci, PIK-u Vrbovec i drugim kombinatima koji obrađuju čak 36 hektara plodne i uređene zemlje. To  znači da je najdragocjenija obradiva zemlja već, praktički, u vlasništvu stranoga kapitala”, naglašava dr. Kulić.

Nastavlja riječima da mi ne znamo gdje će ubuduće biti sjedište Agrokora, ali znamo da će profit odlaziti izvan Hrvatske.

Izgubili smo pravo na svoju kulturu

”Hrvatski političari nisu razumjeli proces otimanja nacionalnog bogatstva. Čak štoviše, autokratska politika, kakvu imamo u Hrvatskoj, izravno je u funkciji posredovanja slobode pojedinaca i gospodarstva prema centrima moći. To je zadaća političkog vodstva u funkciji prava jačeg. Tako je, nažalost, postavljen konstrukt Republike Hrvatske. Mi smo pri tom izgubili pravo na svoju kulturu. A osim financijskih, u igri su i veliki geopolitički interesi. Još od 1989. godine vodi se Četvrti svjetski rat za prostor i preostala gospodarska dobra. To nije rat oružjem, već drugim sredstvima. Ratuju za prostor, jer je to oskudno dobro. Uređenog je prostora na Zemlji sve manje.  I premda je poznato da prostor i ljudsko dostojanstvo nikada ne smiju ići u prodaju, u Hrvatskoj ni to prvo i osnovno pravilo nije poštovano!”, tumači ugledni znanstvenik, koji često govori na brojnim znanstvenim i drugim važim međunarodnim skupovima.

Ostaje samo robovska radna snaga 

Primjećuje zatim da su u Hrvatskoj ‘strani osvajači‘ nevjerojatno lako i brzo došli do najdragocjenijih dobara.

”Preko hipoteka banaka, poljoprivredno zemljište već je predano strancima. U Slavoniji su seljaci masovno uzimali kredite u Slavonskoj banci, koja je prodana Hypo banci, a Hypo je preuzela Addiko banka. Većina te kredite nije mogla vratiti. Ne znamo hoće li Addiko prodati to zemljište, a ne znamo ni tko će upravljati tim prostorom. PIK-ovi su drugi dio te iste priče. Kada Uprava Agrokora ode izvan Hrvatske, mi više nećemo znati što se događa. Jer, čak ni hrvatski članovi Uprave INA-e ne znaju što se događa s INA-om, otkada je prodana Mađarima. Isto će biti i s Agrokorom. Gubimo suverenitet, odnosno pravo upravljanja nad uređenom zemljom. I pravo nad pitkom vodom, kao i pravo na rezultate proizvodnje. Slično se događa i s najvrijednijim hotelima. Strani kapital nepoznatog porijekla ulazi u naše hotele, što znači da gotovo sav profit iz hotela ide van. U isto vrijeme, ti hoteli uvoze hranu, pa Hrvatska gotovo da i nema koristi od takvog hotelijerstva i turizma. U takvoj situaciji, u Hrvatskoj ostaje samo robovska radna snaga, odnosno oni koji rade za svega 3000 kuna mjesečno”. napominje Slavko Kulić.

Kaže potom da je veliko pitanje koliko će zaposlenih ostati u Agrokoru, nakon što uprava tvrtke ode van.

”Problemi Agrokora tek dolaze i tek će nam stići na naplatu. Nitko sada ne može spriječiti većinskog vlasnika da otpusti polovicu postojećih radnika. U Agrokoru će biti slično kao i u INA-i, gdje već godinama smanjuju broj radnika i zatvaraju pogone. Svi koji govore drugačije, ne govore istinu”, zaključuje dr. sc. Slavko Kulić.

Sličnu analizu ponudio nam je i ekonomist te saborski zastupnik dr. sc. Ivan Lovrinović.

Ovo ljeto dat’ će i hrvatske šume strancima!

”Zanima vas što se u tajnosti priprema ovo ljeto? Riječ je o potajnoj izmjeni Zakona o šumama te o odustajanju od reforme zdravstva, kao i o Agrokoru. U novom prijedlogu Zakona o šumama uvode rečenicu koja će omogućiti prodaju javnih šuma strancima! Do sada je pisalo da je zabranjeno da stranci kupuju naše šume, a sada je dodan dio: ‘osim ako je riječ o međunarodnim ugovorima’! To znači da nakon plodne zemlje i pitke vode i šume idu u prodaju! Prodaje se, dakle, sve ono što nismo htjeli. I sve na štetu naroda”, ističe profesor financija Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Podsjeća, osim toga, da je nagodba o Agrokoru u hrvatskoj javnosti predstavljena kao tobožnji veliki uspjeh Plenkovićeve Vlade, premda ta nagodba, kako kaže Lovrinović, baš ništa nije riješila i premda Republiku Hrvatsku zbog toga tek očekuju brojne tužbe.

Nagodba je katastrofa, a ne fantastičan uspjeh

”U Vladi su sve učinili da dođe do bilo kakve nagodbe, samo da ne padne vlada. Hvale se da je nagodba postala europska stečevina, što je smiješno, jer svaki doneseni pravni akt postaje europska stečevina, bilo da je riječ o nečemu dobrom, ili lošem. Vladin PR nagodbu predstavlja kao fantastičan događaj, iako nas zbog nagodbe očekuju veliki problemi i brojne tužbe zbog miješanja države u vlasničke i dužničko-vjerovničke odnose. Kažu da je ovo veliki uspjeh, a ne govore o tome da novi vlasnici u Agrokoru sada mogu raditi što god hoće. Govorili su o spašavanju radnih mjesta, a prešućuju da novi vlasnici nemaju obavezu zadržati ljude. Vjerovnici su ruske banke i američki investicijski fond, koji će vrlo brzo prodati svoje udjele. Koga će novi vlasnici zapošljavati, koga naseliti u ispražnjenu Slavoniju i Baranju?  To ne znamo. Upravo na to sam i ranije upozoravao. Govorio sam da je Agrokor najveći sigurnosni problem. Napokon je, prije par mjeseci, to priznala i SOA”, podsjeća Lovrinović.

Kaže da je više puta apelirao na Vladu da zaštiti nacionalne interese u vezi PIK-ova…

U Slavoniju će doseliti ljude iz susjednih zemalja

”Govorio sam da je moguća promjena strukture stanovništva, a upravo to bi se sada moglo i dogoditi. Upozorio sam Vladu da su ugroženi nacionalna sigurnost i nacionalni interesi. Jer, novi vlasnici radnike mogu dovesti od kuda hoće. Najvjerojatnije će doseliti ljude iz susjednih zemalja. Ostvarilo se, dakle, ono o čemu sam u Saboru govorio još u rujnu. Zanimljivo je da je i američki veleposlanik Robert Kohorst u svom jučerašnjem govoru upozorio na isti problem. Diplomatskim riječima on je upozorio Hrvatsku vladu da pazi na ono što bi se moglo događati s Agrokorom, ne misleći na financijski dio priče, već na sigurnosni problem. Agrokor je geopolitička tema, zbog čega je i Rusima i SAD-u to postalo jako važno. Mi kroz nagodbu o Agrokoru  gubimo suverenitet. Pitanje je što će se sijati na tim poljima. Hoće li i GMO sjemenje ući na slavonske ravnice?  Odgovore na ta pitanja nemamo, a gotovo ništa ne možemo učiniti da takvo što preduhitrimo ili spriječimo”, podsjeća predsjednik stranke Promijenimo Hrvatsku.

Dodaje da se u tišini i pod okriljem ljetnog mrtvila priprema i odustajanje od reforme zdravstva, kako bi vladajuća oligarhija i dalje zdravstvo mogla koristiti kao poligon za uhljebljavanje svojih kadrova.

”Odustalo se od prve varijante novog zakona. Situacija u zdravstvu se iz dana u dan pogoršava, liječnici i dalje odlaze, a ništa bitno se ne mijenja. Izgleda da su potpuno odustali od reforme, što može biti vrlo opasno za Hrvatsku”, upozorava na kraju saborski zastupnik Ivan Lovrinović.

Kohorst: Oko Agrokora treba paziti na interes države, nije sve u novcu

Valja ovdje podsjetiti i na ono što je u vezi Agrokora u srijedu 27. lipnja izjavio američki veleposlanik Kohorst. On se, između ostaloga,  osvrnuo na Agrokorovu nagodbu za koju smatra kako je najvažnije da se u obzir uzme dugotrajni interes za tu tvrtku i hrvatsko gospodarstvo.

‘Ukoliko bih trebao kritizirati dosad učinjeno, smatram kako je nedovoljno pažnje pridano onome što bi se moglo dogoditi u budućnosti. Vrijeme je da se uspostave mehanizmi koji bi zaštitili hrvatsko gospodarstvo od nekoga tko bi loše vodio tu tvrtku, bilo da se radi o Amerikancima ili Rusima. Ne treba se usredotočiti isključivo na novac, već na interes tvrtke i države’, izjavio je novi američki veleposlanik, ciljajući zasigurno na sigurnosni te geo-strateški aspekt cijele priče.

 

Facebook Comments

Loading...
DIJELI