Ni policija ne zna kome je Drago Milić ‘podijelio’ 700 policijskih iskaznica IPA-e!

Priča je počela kada je u Švicarskoj prilikom prometnog prekršaja 'pao' međunarodno registrirani kriminalac, Fidan B. Fidan. On se, pak, pozvao kod svojih švicarskih 'kolega' na profesionalnu solidarnost, pokazavši im iskaznicu hrvatske IPA-e. Sumnjičavim i profesionalnim švicarskim policajcima to nije bilo dovoljno, pa su Fidana priveli i provjerili njegovu iskaznicu hrvatske međunarodne policijske udruge. Utvrđeno je da Fidan nikad u životu nije bio policajac...

Hrvatska sekcija IPA-e  (International Police Association) utemeljena je 2001. godine, u Malinskoj na otoku Krku. U punopravno članstvo International Police Associationa, primljena je u Norveškoj, u svibnju 2003. kao 63 članica.
Danas Hrvatska sekcija IPA-e djeluje na domaćoj i internacionalnoj razini preko svojih 20 IPA klubova, osnovanih u svim hrvatskim županijama i na nacionalnoj razini putem Upravnog odbora IPA Hrvatske sekcije koji koordinira rad klubova i predstavlja Sekciju kod kuće i u svijetu.

Članovi IPA Hrvatske sekcije su aktivni i umirovljeni pripadnici MUP-a, iz pričuvnog sastava policije i počasi članovi, odnosno građani koji podupiru i doprinose aktivnostima IPA Hrvatske sekcije. U klubove hrvatske IPA-e do sada je upisano 14.771 član, a aktivnih u 2016. godin je bilo njih 7564. Godišnje pristupi u članstvo između 1200 i 1500 novih članova, a osipanje je 7 posto na godišnjoj razini.

Tamna strana priče

Sami po sebi, ovi bi podaci trebali služiti na čast Hrvatskoj, da nije one tamne strane, bez koje se, izgleda, u našoj zemlji ne može. Naime, kako nam je ispričalo nekoliko vrhunskih i po rezultatima svjetski poznatih zagrebačkih policajaca, veliki šok zadesio ih je prije otprilike dvije godine kada su došli platiti godišnju članarinu u zagrebački ogranak IPA-e. Tamo, naime, više nije bilo tajnika organizacije, Drage Milića. “Suspendiran je”, rečeno im je. Ali naši vrhunski policajci ne bi zasluživali takvu titulu kada ne bi saznali o čemu se radi…



Priča je počela nekoliko mjeseci ranije kada je u Švicarskoj prilikom počinjenja nekakvog blažeg prometnog prekršaja “pao” međunarodno registrirani kriminalac, Fidan B. Fidan. On se, pak, pozvao kod svojih švicarskih “kolega” na profesionalnu solidarnost, pokazavši im iskaznicu hrvatske IPA-e. Sumnjičavim i profesionalnim švicarskim policajcima to nije bilo dovoljno, pa su Fidana ipak priveli i usput provjerili njegovu iskaznicu hrvatske međunarodne policijske udruge.

Utvrđeno je da Fidan nikad u životu nije bio policajac, a jedina veza s policijom bila je ta što su ga s vremena na vrijeme uhićivali. I to širom Europe. Informacija je, naravno, stigla i u Hrvatsku i nakon što su vodeći ljudi IPA Hrvatske sekcije proveli istragu i pritisnuli Dragu Milića, utvrđeno je da je on različitim ljudima, od kojih niti jedan nije imao veze s policijom, podijelio više od 700! (i slovima – sedamsto!) znački IPA-e.

Dug mobilnom operateru

Očekivalo se da će nadležne službe obaviti svoj posao u vezi s ovim skandalom, ali, kako nam kažu naši izvori u policiji, do danas se nije dogodilo ništa. Drago Milić je na jednoj sjednici vrha IPA-e smijenjen, a u službenom obrazloženju smjene stoji:

“… na sjednici je prezentirano izvršavanje financijskih obaveza klubova prema Sekciji ponaosob. Najteža situacija je u klubu IPA Vukovarsko-srijemska koja već šestu godinu zaredom nije uplatila ništa na konto članarine Sekciji. Članarinu za članstvo toga kluba prema svjetskoj organizaciji, te financiranje izrade iskaznica i naljepnica financirano je iz sredstava namijenjenih za funkcioniranje tijela sekcije ili kraće rečeno financirali su ih drugi klubovi. Isto tako, slična situacija je u IPA Zagreb koja duguje članarinu za 4 godine, obzirom je riječ o klubu koji ima oko 25 posto članstva Sekcije, radi se o većim iznosima. Ovakva situacija je najvećim dijelom uzrokovana neizvršavanjem potpisanim ugovorom kluba sa mobilnim operaterom VIP, zbog kojeg je tajnik kluba Drago Milić, po stegovnom sudu IPA Zagreb, izbačen iz članstva IPA-e. Skorašnji sudski epilog će vrlo izvjesno doprinijeti razrješavanju ove situacije. No i za članstvo ovog kluba za sve 4 godine, članarinu prema svjetskoj organizaciji je podmirila Sekcija, kao i za članstvo svih klubova koji nisu podmirivali svoje financijske obaveze ili pak nisu bili redoviti u tome.
Za napomenuti je kako članarina prema svjetskoj organizaciji, te izrada iskaznica i naljepnica na godišnjoj razini, Sekciju košta oko 25.000 eura, ovisno o broju članstva.”

Sudskog epiloga još nema

Sudskog epiloga dosad nije bilo, a slučaj 700 iskaznica, policija nikad nije dala u medije, niti je podnesena kaznena prijava ili pokrenut sudski postupak.

Zagrebački ogranak IPA-e nalazi se u neboderu u Budakovoj ulici (odmah uz ljekarnu koja je dežurna cijelu noć). U lijepo uređenom klubu nalazi se i šank, a okupljeno članstvo zna ponekad provesti vesele večeri uz veće količine alkohola i treštanje narodne muzike. Osim neizbježnih domoljubnih pjesama, često im se “omaknu” i turbo-folk hitovi s istoka, pa nije rijetkost čuti i Cecu i slične omiljene istočnjačke pevaljke.

Klub i zagrebački ogranak trenutačno vodi umirovljeni policajac, Ante Pavelić, za kojeg njegove kolege i naši izvori informacija, imaju samo riječi hvale. Ipak, od stanara nebodera saznajemo da IPA i dalje ima velikih problema s plaćanjem komunalija, a navodno zbog gomilanja režija – ponovno traže drugi smještaj. Naime, do prije 4-5 godina bili su smješteni u jednom lokalu u Petrinjskoj, u samom središtu Zagreba. U Budakovu su došli, kako saznajemo, uz “malu pomoć” tadašnjeg predstavnika stanara, Ilije Živanovića, inače rođenog u Nišu, kojeg je službovanje u JNA dovelo u Zagreb. Često se volio predstavljati posjedovanjem visokog čina Hrvatske vojske, što do sada nije dokazao.

Dokazano je, međutim, da je, iako je proganjao neke stanare zbog neplaćanja režija, i sam bio dugogodišnji neplatiša, zbog čega su ga nezadovoljni stanari uspjeli smijeniti. U kakvoj vezi je bio bivši šef zagrebačke IPA-e, Drago Milić, s bivšim šefom suvlasnika zgrade u kojoj IPA nije plaćala režije, za sada možemo samo nagađati. Možda ovaj tekst bude kakav, takav poticaj da to provjere nadležne institucije…

Inače, što bi IPA u Hrvatskoj trebala z aista predstavljati, evo nekoliko važnih podataka koji bi trebali biti i podsticaj da se razriješe problemi u toj organizaciji. Naime, IPA Hrvatska sekcija i njeni klubovi godišnje organiziraju 24 međunarodnih manifestacija, strukovno-policijskih, sportskih, kulturnih, znanstvenih, zabavnih i humanitarnih. Hrvatska IPA je redovna članica Mediteranske konferencije, već 16 godina u kontinuitetu. Ta konferencija okuplja 18 članica IPA sekcija. Na konferencijama Srednje i Istočne Europe, koja okuplja 26 članica, IPA Hrvatska sekcija sudjelovala je u zadnjih 10 godina. IPA Hrvatska sekcija bila je domaćin Mediteranske konferencije 2007. godine u Zadru, te konferencije Srednje i Istočne Europe u Puli, 2014. godine. 

Iskaznica istog izgleda za sve članove IPA-e

U okviru statutarnih odredbi na području promicanja sigurnosne kulture, IPA Hrvatska sekcija provodi preventivno edukativne programe, pa u nakladi do 150.000 primjeraka, dijeli besplatne brošure s najaktualnijim sigurnosnim temama i to: „Nasilje i Mladi“, „ Internet, ovisnost i mladi“, Droge, ovisnost i mladi“, „Alkohol, ovisnost i mladi“, „Igre na sreću, kocka, ovisnost i mladi“, te „Prometna bojanka za djecu“. Na stotine gospodarskih subjekata zaključili su ugovore o popustu na svoje usluge za članstvo IPA s Hrvatskom sekcijom i njenim klubovima. Zaključeni ugovori se odnose na sveukupno članstvo IPA-e u svih, sada 67 sekcija u svijetu, budući je iskaznica istog formata i izgleda za sve članove IPA-e, svih članica krovne IPA-e. Sklapanje ovakvih ugovora ima izniman promidžbeni smisao i za IPA-u i za gospodarske subjekte.

Sve aktivnosti IPA Hrvatske sekcije, njenih klubova i svih 67 sekcija u svijetu, objavljuju se na web stranici Hrvatske sekcije www.ipa.hr, glasilu IPA Revija, koja na godišnjoj razini ima nakladu u četiri broja do 10.000 primjeraka. Isto tako kompletan program svojih aktivnosti uz najvažnije informacije, IPA Hrvatska sekcija objavljuje u godišnjem kalendaru uz promidžbene poruke svih koji surađuju s IPA-om. Kalendar je džepnog formata na 140 stranica u nakladi 8000 primjeraka.

IPA-u Hrvatsku sekciju je u sklopu međunarodnih aktivnosti, svjetska IPA odredila za sponzora policijama BiH i Makedonije na njihovom putu punopravnog članstva u IPA-u. Obje sekcije su vrlo brzo ispunile sve preduvjete i primljene su u punopravno članstvo IPA-e.

IPA Hrvatska sekcija je bila domaćinom najvišeg tijela IPA-e 2015. godine u Opatiji. Na petodnevnom zasjedanji to tijelo je prihvatilo sugestije IPA Hrvatske sekcije o uključenju u punopravno članstvo IPA sekcija u svom neposrednom okruženju kao i izradi novog statuta IPA koji se odnosi na transformaciju i modernizaciju ove organizacije.

Svjetski integracijski procesi

U svojoj kandidaturi za domaćinstvom kongresa IPA, izraženom na kongresu IPA 2016. godine na Novom Zelandu, donijeta je odluka da će IPA Hrvatska sekcija biti domaćin kongresa i ugostiti svih 67 sekcija 2021. godine uz mogućnost i ranijeg termina.

Punopravno članstvo IPA Hrvatske sekcije u ovoj eminentnoj policijskoj organizaciji, te njene aktivnosti na domaćem i međunarodnom planu, doprinos su integraciji Republike Hrvatske u svekolike svjetske integracijske procese. Hrvatski policajci, umirovljenici, pripadnici MUP-a, počasno članstvo, simpatizeri IPA i svi oni koji podupiru rad naše organizacije, u prigodi su razmijeniti prijateljevanje svih oblika, sa članstvom IPA u svih 67 zemalja svijeta, članica IPA.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI