Voće natašte, ručak i večera mogu biti i kombinacije mesa s puno povrća, ali bez kruha, krumpira, riže i tjestenine!

Prehrana je kompleksan dinamički proces i temelj postojanja svakog živog organizma bilo u biljnom ili životinjskom svijetu. Ona je preduvjet stvaranja, rasta i razvoja svake stanice, tkiva, organa i čitavog organizma. Drevna mudrost Veda kazuje da je sve hrana...

Osim pravilnog izbora hrane koju namjeravamo unijeti u svoj organizam bitno je i kako ćemo ju kombinirati. Naime, miješanje različitih namirnica pri jelu, otežava probavu jer se neke namirnice probavljaju brže, a neke sporije. Primjerice, proteini se najduže probavljaju, a želudac će prvo probavljati hranu bogatu proteinima. To će trajati satima.

Ako su u tom obroku prisutne i masti, probava će trajati i duže. Lako probavljiva hrana, poput voća i povrća, za to će vrijeme stajati zarobljena u želucu, čekajući da dođe na red. Cijeli proces može trajati i do osam sati, što znači da će neminovno doći do truljenja i fermentacije pojedenog voća, sirovog ili kuhanog povrća, te nekih škrobnih namirnica.

Dok se želudac bude naprezao trudeći se probaviti tu neuredno unesenu mješavinu, stvarat će se različite probavne smetnje, proizvodit će se plinovi, kiselina, pa čak i alkohol.

Ova teorija pravilne ishrane je znanstveno potvrđena još davne 1985. godine, a u skladu je i s načelima prehrane američkog dijabetologa, dr. Pearsona, koji dijabetes  liječi tako što ljudima, sa silimarinom obnavlja jetru, piskavicom smanjuje glikemijski indeks i inzistira na prehrani pri kojoj se odvajaju ugljikohidrati od masti i bjelančevina. Znači, voće treba jesti ujutro i na prazan želudac, a pravilan ručak može biti i meso s puno povrća, ali bez kruha, krumpira, riže i tjestenine. Slično vrijedi i za večeru.

Liječiti ili iscjeljivati…



Prehrana je kompleksan dinamički proces i temelj postojanja svakog živog  organizma bilo u biljnom ili životinjskom svijetu. Ona je preduvjet stvaranja, rasta i razvoja svake stanice, tkiva, organa i čitavog organizma. Drevna mudrost Veda kazuje da je sve hrana: svi smo dio jedinstvenog hranidbenog lanca prirode. Upravo stoga o hrani valja promišljati na drugi način; prije svega trebamo biti svjesni da naš zalogaj počinje njegovanjem prirode u kojoj je sadržano sve. U svakodnevnoj priči o hrani, to znači  pažljiv odabir hrane koja na neki način predstavlja cjelovitost prirode. Uvriježilo se takav „pravilan“ odabir prehrane nazivati – uravnoteženom prehranom.

Potreba za tom ravnotežom spominje se zbog nepobitne činjenice da smo načinom prehrane, koji već više od pola stoljeća dominira u gotovo svim dijelovima svijeta, značajno “razbili“ cjelovitost prirode u prehrani. Znanstveno je dokazano da je posljedica toga nastanak i širenje mnogih kroničnih oboljenja i zdravstvenih problema.  Za sve nevolje postoje dva pristupa: medicus curat, natura sanat – liječiti ili iscjeljivati.

Suvremenom prehranom dominira rafinirana hrana s mnogobrojnim dodacima, poboljšivačima okusa, umjetnim aromama, bojama i sladilima, konzervansima i stabilizatorima, a siromašna je nutrijentima jer ne sadrži dovoljne količine vrijednih i za organizam nužno potrebnih tvari od kojih su najznačajnije esencijalne masne kiseline. To su višestruko nezasićene masne kiseline od kojih se stvaraju nizovi omega-6 i omega-3 masnih kiselina. Njihov je omjer, zahvaljujući upravo lošim prehrambenim navikama kod većine ljudi, od 15:1 do čak 25:1. Znanost tvrdi da je optimalna mjera u omjeru 3:1. Možemo li to postići?

Čovjekov organizam može proizvesti jednostruko nezasićene masne kiseline (omega-9), ali višestruko nezasićene masne kiseline omega-3 i omega-6 ne može, već ih nužno mora unositi kao hranu ili dodatak prehrani. Najbolji način rješavanja nedostatka omega-3 i omega-6 masnih kiselina je obogaćivanje prehrane namirnicama koje ih sadrže, a najbolji izbor čine hladno prešana ulja konoplje, crnog kima, podlanka, sikavice, sjemenki grožđa, oraha i lješnjaka. Osim što obiluju esencijalnim masnim kiselinama i vitaminom E, svako od ovih ulja sadrži i specifične sastojke koji ga čine posebnim i učinkovitim.

Medicinska i nutricionistička znanost u zajedničkoj suradnji sve više otkrivaju veliki utjecaj pravilnog načina života i prehrane na cjelokupno zdravlje stanovništva. Primjenjivanjem savjeta o zdravoj, uravnoteženoj prehrani može se poboljšati zdravstveno stanje bolesnika, a zdrav način života i prehrana stvaraju preduvjete za suzbijanje mnogih kroničnih i degenerativnih bolesti.“

„Na razvoj koncepta pravilne prehrane utjecao je brzi razvoj znanosti o prehrani,

a pogotovo mogućnost prevencije i liječenja raznih bolesti putem hrane kao i epidemiološke studije koje su pokazale vezu između načina prehrane i civilizacijskih bolesti.“ (Ministarstvo zdravlja RH)

Mi iz Matičnjaka pratimo podjednako put znanosti i znanstvenih postignuća, dragocjenih tradicijskih iskustava i vlastite radoznalosti i spremnosti na inoviranje. Nebrojena znanstvena istraživanja dokazala su nam priroda nudi izvrsna rješenja, samo ih moramo znati upotrijebiti. Zadivljujuću sinergiju biljnih supstancija zasad nije moguće dostići umjetno proizvedenim tvarima, a vjerovati da bismo mogli bez prirode, bila bi velika zabluda. Biljke su prirodno razvile veliki broj fito-protektivnih tvari ili fitonutrijenata koji im pomažu u svladavanju gljivičnih i bakterijskih infekcija te im omogućuju prevladavanje svakodnevnih stresova.

Hranimo li se biljnom hranom, konzumiramo i određene aktivne i zaštitne mikro i makro elemente koje imaju značajnu ulogu u prevenciji različitih vrsta bolesti i zaštiti zdravlja. Tražili smo primjeren i učinkovit način kako očuvati nutrijente iz biljaka bez suvišne obrade ili primjene agresivnih metoda i na taj način stvorili proizvode bogate izvornim zaštitnim, aktivnim, hranjivim tvarima. Tako smo se odlučili za hladno prešana ulja (u postupku prešanja ne prelazimo temperaturu od 28 C) i funkcionalne medove koji pažljivom izradom najbolje čuvaju nepobitno djelotvorne tvari iz sjemenki sadržanih u njima.

Primjeri i zablude iz prakse

Kad već pričamo o hrani bitno je znati kako ju – ne uništiti. Većina nas hranu uglavno kuha, zapravo podvrgava se termičkoj obradi, najbolji primjer za to je maslinovo ulje. Ako je kvalitetno maslinovo ulje šteta ga je uništiti termičkom obradom, odavno se zna da je točka dimljenja maslinovog ulja ispod 100 stupnjava iako ćete na internetu naći i druge netočne podatke. To znači da već negdje na oko 90 stupnjava maslinovo ulje, ne da samo gubi svoja zdrava i nutritivna svojstva, nego se pretvara u nešto nezdravo, u transmasti koje potiču upalne procese u organizmu. Isto vrijedi i za hladno prešano suncokretovo ulje, pa čak i za ono za koje se tvrdi da se na njemu može sigurno pržiti i peći.

O rafiniranim uljima (ona koja kupujemo u supermarketima) ne vrijedi ni razmišljati jer su zbog tehnologije dobivanja – visoke temperature, otapala, heksani – u startu nezdrava. Svinjska mast prilikom pečenja ne mijenja svoja svojstva na gore poput maslinovog ulja, a u to koliko je zdrava ili nezdrava sama po sebi zaključite sami. Termička obrada hrane, pečenje i kuhanje, koja nebi stvorila štetne transmasti, mogući su na hladno prešanom repičinom ulju, kokosovoj masti, hladno prešanom ulju lješnjaka, marelice i grožđa.

No ipak je potreban oprez, tržište je već puno rafiniranog ulja grožđa koje je onda nezdravo kao i svako drugo štetnim otapalima dobiveno ulje. Isto naravno vrijedi i za ulje repice. Zbog omjera cijene i kvalitete mi u Matičnjaku uvijek dajemo prednost hladno prešanom repičinom ulju u odnosu na razvikani kokosov maslac jer osim što je jeftinije ono sadrži i kompleks višestruko nezasićenih masnih kiselina u odnosu na mononezasićene masne kiseline kokosovog maslaca.

Jedna od sveprisutnih zabluda je da ćemo si napraviti zdrav doručak ako u njega uključimo zobene pahuljice i – med. Medu svaka čast, ali u zobenim pahuljicama nema njihovog najvrijednijeg  dijela, a to su posije zobi koje su usto i najbolji izvor skupog betaglukana i selena. Posija, kao najkvalitetniji dio zobenog zrna smeta industriji pri ekspandiranju zrna u zobenu pahuljicu i zato su je jednostavno odstranili.

Iz tog razloga što je posija najkvalitetniji dio zobenog zrna mi u Matičnjaku tu istu posiju smo dodali u pripravak Piskavicu Plus i med Michael, kojeg smo nazvali po zaštitniku arkanđelu Mihaelu. Po nama, da bi to bio med sa pravim antioksidansima mi smo mu dodali sjeme nara koje sadrži konjugiranu CLA-omegu 5. Imate je i u našem ulju “Pet Tibetanaca”.

 

Facebook Comments

Loading...
DIJELI