Posegnuti za medom svaki dan – najbolja moguća odluka!

Svakodnevnim konzumiranjem meda regulira se rad crijeva i smanjuje opasnost od pojave probavnih smetnji, gastritisa i čireva na želucu. Dokazi pokazuju da med ublažava nuspojave onkoloških tretmana

Med, simbol bogatstva i slatkoće vjerni je pratitelj čovjeka kroz povijest, kao vjerski simbol, kao hrana i kao lijek. Koristio se u mnogim civilizacijama za različite indikacije. U kineskoj medicini med ima uravnotežen karakter (ni ying, ni yang) i djeluje u skladu s načelima elemenata Zemlje ulazeći u pluća, slezenu i debelo crijevo. To objašnjavaju na način da med može rastjerati patogene toplinom, ukloniti toksine, ublažiti bolove i pomoći kod kroničnog kašlja.

U indijskoj Ayurveda medicini med je jedan od najvažnijih lijekova, te se kombinira zajedno s drugim ljekovitim biljem zbog sinergijskog djelovanja i za ublažavanje nuspojava lijekova. Po Ayurvedi se konzumira uvijek hladan, nikad zagrijan, jer na taj način postaje toksičan. U antičkoj Grčkoj se smatralo da med može produljiti život, grčki mislioci su smatrali da med može sačuvati zdravlje i snagu.

A što kaže zapadna medicina? Zapadna medicina potvrđuje znanja tradicionalnih medicina i promiče i potiče  upotrebu meda u ishrani i očuvanju zdravlja, prevenciji bolesti i pomoć organizmu da što prije ozdravi.

Terapijska primjena meda

Med posjeduje antibakterijske, antioksidacijske, antiinflamatorne, antimikrobne i antikancerogene mehanizme djelovanja. Po tome se vidi kako je terapijska primjena raznolika. Med ima jaki imunostimulacijski učinak je aktivira T i B limfocite. Pozitivno djeluje na kardiovaskularni sustav regulacijom krvnog tlaka i smanjenjem masnoća u krvi.



Svakodnevnim konzumiranjem meda regulira se rad crijeva i smanjuje opasnost od pojave probavnih smetnji, gastritisa i čireva na želucu. Dokazi pokazuju da med ublažava nuspojave onkoloških tretmana, a istraživanja također naglašavaju učinkovitost meda za poticanje sna, kod alergijskog rinitisa, anemije i kandijaze.

Kašalj, gripa i prehlada

Dugoročno uzimanje meda djeluje imunostimulacijki i sprječava nastanak infekcije, te je učinkovitiji od kemijskih sirupa za dječji kašalj. Unos meda od 50 grama dnevno smanjuje duljinu trajanja prehlade, a ukrajinski istraživači su napravili dugoročnu studiju u kojoj su svi sudionici uzimali med tri puta dnevno po žlicu. Tijekom 20 godina trajanja studije, niti jedan sudionik nije obolio od neke virusne bolesti, dok je kontrolna grupa oboljela od prehlade ili grlobolje 3-4 puta godišnje.

Učinci meda na zdravlje su zabilježeni nakon 2-3 tjedna uzimanja meda. Ljekovita doza meda od 20 do 25 g meda na dan će imati pozitivne učinke, ali je potrebno izbjegavati unos drugih sladila.

Med i sportaši

Kondicija i sportski rezultati ovise o opskrbljenosti organizma ugljikohidratima, a čista glukoza i fruktoza ne postižu optimalne rezultate. Med kao prirodan izvor fruktoze i glukoze je pogodniji za prevenciju umora i postizanje sportskih rezultata i izvrstan je izbor za sportaše prije, tijekom i nakon natjecanja ili treninga.

Povećanje gubitka elektrolita znojenjem, ubrzanje metabolizma gdje se troši čitav niz vitamina i minerala čini med atraktivnim i zdravim izborom u sportaša, jer je visokovrijedan sadržaj vitamina i minerala.

Korištenjem meda ostvaruje se ozdravljenje, remisija i zaustavlja progresija mnogih bolesti, a u zdravih ljudi se čuva zdravlje. Malo je toga na svijetu što ima isti značaj, a k tome je i fino i ukusno. Posegnuti za medom svaki dan je – najbolja moguća odluka!

 

Facebook Comments

Loading...
DIJELI