Oboljenje od kojeg se ne umire!

Oboljenje se sastoji u abnormalno poja­čanoj aktivnosti (kontrakcije) stjenke, inače zdravog debelog crijeva, dakle u poremećaju koje nije organski uvjetovano

Nervozno crijevo je laički naziv za najčešće oboljenje probavnog trak­ta koje liječnici vide, sindrom nadraženog debelog crijeva (iritabilni kolon). Smatra se da 14 posto normalne odrasle populacije pati od ne­kog simptoma ovog sindroma. Oboljenje se sastoji u abnormalno poja­čanoj aktivnosti (kontrakcije) stjenke, inače zdravog debelog crijeva, dakle u poremećaju koje nije organski uvjetovano.

Tipični simptomi su bol (u donjem dijelu trbuha), nadutost, poremećena stolica (kronična začepljenost, proljev ili oboje naizmjence, osjećaj nepotpunog ispražnjenja crijeva i stvaranje plinova). Bolovi slični grčevima obično pre­staju nakon ispuštanja plinova ili nakon što se obavi stolica. Bolesnici se često žale na proljev, naročito ujutro nakon ustajanja ili nakon do­ručka. Kod nekih dolazi do pogoršanja simptoma i neugodnih kruljenja crijeva nakon bilo kojeg obroka tokom dana.

Utjecaj dnevnih stresova

Sasvim točan uzrok sindroma nadraženog debelog crijeva nije poznat. Međutim, zna se da vrlo važnu ulogu igraju psihički faktori. Učestalost spomenutih simptoma veća je u osoba koje češće doživljavaju psihič­ke stresove, suočavaju se s emocionalnim napetostima modernog ži­vljenja i onima u vezi s njihovim položajem u društvu i koje teže podno­se i odolijevaju tim napetostima. Zar nije većini ljudi poznat utjecaj dnevnih stresova na funkciju crijeva?

Ispitivanja su pokazala veći broj slučajeva nervoznog crijeva u obiteljima s neriješenim bračnim pro­blemima. Također, današnja prehrana s malo vlaknastih neprobavlji­vih ostataka, s velikim količinama rafiniranih ugljikohidrata, može biti pogodujući faktor za pojavu spomenutog sindroma. Čaj, kava, limuni, alkoholna pića često potiču simptome.



Liječenje – prvo umiriti bolesnika

Svako liječenje pacijenata s iritabilnim kolonom mora početi s umirivanjem i uvjeravanjem bolesnika u dobroćudni karakter njegove bo­lesti. Neki put bit će potrebna i psihoterapija. Mnogi od njih su uplašeni da imaju opasno oboljenje, kao npr. rak debelog crijeva, naročito ako se neki put pojavi i nešto krvi u stolici (obično iz hemoroida, koji su če­sto prisutni). Svakako da će liječnik pregledom i raznim dijagnostičkim pretragama isključiti teška oboljenja, kao što su karcinom, ulcerozni kolitis, itd.

Liječenje uključuje i dijetetske mjere: izostavljanje hrane koja pogoršava simptome i uključenje hrane s vlaknastim ostacima (crni kruh, voće, povrće) i sredstava za povećanje volumena stolice (mekinje). Često se ovakvim bolesnicima propisuju lijekovi protiv grče­va, sredstva za umirenje itd.

Ako ste jedan od onih s nervoznim crijevom, nemojte biti previše zbog toga zabrinuti: pokušajte se prilagoditi svojim simptomima i sma­njiti njihov utjecaj na vaš način života.

Od nervoznog crijeva se ne umire!

Facebook Comments

Loading...
DIJELI