Brinite manje o simptomima, pa ih neće ni biti…

Klimakterij je doba kad ženini jajnici (ovariji) prestanu oslo­bađati jajašce redovito svaka četiri tjedna, dakle, kad više ne može doći do oplodnje. Žlijezde s unutrašnjim lučenjem, koje izlučuju hormone, po­činju se smanjivati i mijenjati svoju aktivnost

Prijelazno doba, klimakterij ili menopauza nastupa u žena najčešće iz­među 45. i 48. godine života, a rjeđe do 50. godine. Rijetko se to događa naglo, obično je menstrualno krvarenje izvjesno vrijeme sve slabije. Ipak jednoga dana ono potpuno izostane i nije malo žena koje otrče svom gi­nekologu s pitanjem: „Nisam li možda trudna?“ Često ginekolog mora obaviti čitav niz testova da bi ih uvjerio da nisu u drugom stanju.

Što je to klimakterij? To je doba kad ženini jajnici (ovariji) prestanu oslo­bađati jajašce redovito svaka četiri tjedna, dakle, kad više ne može doći do oplodnje. Žlijezde s unutrašnjim lučenjem, koje izlučuju hormone, po­činju se smanjivati i mijenjati svoju aktivnost. Iako ima žena koje prolaze kroz to doba bez ikakvih tegoba, ipak se većina tuži na prolazne i vrlo la­gane subjektivne smetnje. Poremećeni refleksi krvnih žila mogu uzroko­vati valove vrućine, lupanje srca, ubrzanje pulsa, može se pojaviti razdražljivost, noćno znojenje, čudnovati osjećaji itd. Sluznice, osobito spolnih organa, mogu postati suhe i upaljene. Poremećeni rad žlijezda utječe na nervni sustav, a posljedica toga je nesanica, strah i umor.

Skrivena opasnost

Dosadašnje iskustvo je pokazalo da su žene u menopauzi sklone svaki simptom koji osjete, pripisati tom prijelaznom dobu. Međutim, to nije uvijek tako. Postoji, dakle, skrivena opasnost da se zanemare druge bolesti koje se mogu i trebaju liječiti. Na primjer, neugodna krvarenja, bila u obliku produžene menstruacije ili ako se ponovi krvarenje dugo vremena nakon menopauze, sve to mora biti dovoljan razlog da se žena podvrgne detaljnom ginekološkom pregledu. Treba utvrditi je li krvarenje uzrokovano hormonalnim poremećajem ili nekim tumorom. Osim toga, razne bolesti krvnih žila, probavnih organa i zglobova mogu početi baš u tom prijelaznom dobu. Depresija se često pogrešno tumači kao direktan znak klimakterija.

Liječenje



Iako klimakterij izaziva kod žene velike tjelesne i duševne promjene, ipak je to normalna, fiziološka pojava. Mnoge žene prihvaćaju te neugod­ne simptome kao neizbježne i prolaze kroz prijelazno doba bez ikakvog posebnog liječenja. Međutim, pojave li se teškoće, neugodni znakovi menopauze, bit će potrebna hormonalna terapija. Dobro djeluju sredstva za umirenje i vitamini.

Žene koje su sklone debljanju, za vrijeme menopauze trebaju ograničiti količine masti i šećera u hrani. Potrebno je izbjegavati alkohol, crnu kavu, čaj i cigarete. Ukućani moraju imati mnogo razumijevanja za ženi­nu povremenu razdražljivost i pomoći da se stvori tolerantna atmosfera. Ženama u prijelaznom dobu preporučuju se umjerene sportske i rekreativne aktivnosti.

I na kraju: što budete manje brinuli o svim tim simptomima, manja je vjerojatnost da će se pojaviti ili pojačati.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI