Plenković: Želim održavati kontinuirani dijalog s hrvatskim zastupnicima u EU parlamentu

Zeljko Lukunic/PIXSELL

Naglasio je da je uloga Europskog parlamenta i hrvatskih zastupnika izuzetno važna i za ukupne demokratske procese u zemlji

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sastao se danas, u Banskim dvorima, sa zastupnicima iz Republike Hrvatske u Europskom parlamentu u mandatu od 2014. do 2019. Uz predsjednika Vlade bio je potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier.

„Sastanak sa hrvatskim zastupnicima u Europskom parlamentu održan je na moju inicijativu.  Tajming sastanka je, po mom sudu, vrlo dobar i koristan zato što je na početku druge polovice mandata. Ovo je prvi susret predsjednika Vlade sa zastupnicima u Europskom parlamentu, a ja sam treći premijer otkad su zastupnici izabrani“, kazao je predsjednik Vlade i nastavio: „Želim održavati kontinuirani dijalog sa zastupnicima u Europskom parlamentu jer njih jedanaestero ima važnu  ulogu u zakonodavnom procesu Europske unije jer velik broj zakonskih akata izravno je primjenjiv u hrvatskom pravnom sustavu ili ga Sabor transponira u naš pravni sustav“. Naglasio je da je uloga Europskog parlamenta i hrvatskih zastupnika izuzetno važna i za ukupne demokratske procese u zemlji, kao i za kvalitetnu koordinaciju s aktivnostima na razini Vlade te na razini Europskog parlamenta i Sabora.

„Razmotrili smo nekoliko ključnih tema koje su u ovom trenutku na dnevnom redu europskih institucija, prije svega budućnost Europske unije nakon odluke 15 milijuna Britanaca na referendumu prije nekoliko mjeseci, počelo je malteško predsjedanje, imat ćemo šezdesetu obljetnicu Rimskih ugovora 25. ožujka u Rimu. Tema budućnosti europskog projekta je zajednička i raspravljat će se i na razini Europskog vijeća i na razini Europskog parlamenta“, rekao je. Dodao je da je bilo riječi i o daljnjem pristupanju Hrvatske u Schengenski prostor, aktivnostima koje se tiču naše politike prema zemljama jugoistoka Europe te nizu drugih zakonskih projekata koji su važni za Republiku Hrvatsku, od Europskog semestara, ekonomsko-financijskih tema do pitanja iz područja energetike, poljoprivrede i javnoga zdravstva. „Sve su to pitanja o kojima naše kolegice i kolege na dnevnoj bazi zauzimaju stavove, donose odluke i glasuju sukladno svojim političkim obiteljima“.

„Pokazali smo spremnost ove Vlade i svih resora da ih detaljno informiraju o stajalištima hrvatske Vlade, da sve informacije koje imamo, a one su detaljne i korisne, budu na raspolaganju, bilo kroz Stalno predstavništvo Republike Hrvatske pri Europskoj uniji u Bruxellesu, bilo kroz Ministarstvo vanjskih i europskih poslova“, kazao je.

Predsjednik Vlade naglasio je da želi ove sastanke održavati periodično kada se za to ukaže potreba, ali minimalno dva puta godišnje. „Očekujem da potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier ovaj dijalog vodi i redovitije prigodom svojih posjeta Bruxellesu“, dodao je.



Istaknuo je da je ova Vlada izrazito proeuropski orijentirana. „Te stavove dijele i hrvatski zastupnici koji su izabrani 2014. i očekujem da tu sinergiju, međusobnu komunikaciju i podršku ostvarujemo na ključnim europskim dosjeima“, zaključio je predsjednik Vlade Plenković.

Zastupnica u Europskom parlamentu Dubravka Šuica kazala je kako zastupnici ne žele u Europskom parlamentu djelovati kao „freelanceri“, već kako žele zastupati nacionalne interese i interese koje promovira Vlada Republike Hrvatske. „Mi predstavljamo građane Republike Hrvatske, ali istovremeno predstavljamo i ono što ova Vlada želi komunicirati s građanima“. Dodala je da se nalazimo u delikatnom trenutku u kojem je Europska unija malo poljuljana, ali nije ugrožena. „Želimo otkloniti populizam, posebno onaj koji bi se eventualno mogao dogoditi u Hrvatskoj“. Naglasila je da će se bez obzira na to što proširenje trenutno nije prva točka na dnevnom redu Europske unije zalagati za stabilnost u susjedstvu.

Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula pozdravio je i format i sadržaj današnjeg sastanka. Kazao je kako Europska unija već ovoga trenutka ne izgleda onako kako je izgledala kada su hrvatski zastupnici izabrani u Europski parlament. „Hrvatska je ušla kao 28 članica, a vjerojatno će ovaj mandat će dočekati kao 27 članica.  Europska unija se nalazi u ozbiljnim iskušenjima, koji su političke, ekonomske i organizacijske prirode. Današnji sastanak samo je podvukao značaj jedne strukturirane, sustavne suradnje koju bi trebali ostvariti mi koji zastupamo različite političke opcije u Europskom parlamentu i izvršna vlast koja nosi posebnu odgovornost za ono što se događa u Republici Hrvatskoj“, kazao je. Dodao je da su informacije koje su dobili od predsjednika Vlade i ministra vanjskih i europskih poslova korisne te da je dogovoren način rada u budućnosti. „Vjerujem da samo na takav način možemo doista zajedno poraditi na realizaciji nacionalnih ciljeva“, rekao je.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI