Hrvatska ima klub na drugom kraju svijeta koji je u rangu Dinama i Hajduka, a preuzimaju ga Asanović i Računica!

Kad se u obzir uzme da je Croatia Melbourne dva puta - 1995. i 1996. osvojila naslov prvaka Australije u tadašnjoj National Soccer League, takva "diskriminacija" dodatno dobiva na težini

Danas je na grbu Melbourne Knightsa (Croatia Melbourne) vitez sa štitom u bojama hrvatskog grba. U ovom je klubu svoju profesionalnu karijeru započeo jedan legendarni hrvatski reprezentativac. U “vitezovima” je svoju karijeru započeo Josip Šimunić, bivši hrvatski reprezentativac, a trenutno član stručnog stožera hrvatske nogometne reprezentacije. On je već u prvoj sezoni igranja za klub proglašen najboljim mladim igračem lige, nakon čega je prodan u Hamburg

Dolaskom Aljoše Asanovića i Deana Računice u klub hrvatskih iseljenika u Australiji potakao je iznova priče o ulozi Hrvata u razvoju nogomet u Australiji. Ovo je priča o Croatiji Melbourne, danas klubom drugčijeg imena, ali nije važno…

Melbourne Knights je klub hrvatskih iseljenika. Osnovan je 1953. kada je skupina iseljenika, Hrvata odlučila registrirati klub i rekreativni nogomet pretvoriti u nešto malo ozbiljnije. No, novoosnovani SC Croatia nije bio samo nogometni nego i društveni klub. U njihovim su se prostorijama okupljali i hrvatski iseljenici koji su 1950-ih stizali iz ratom izranjavane Hrvatske. Klub se suočavao s brojnim poteškoćama, no najteže mu je pala na teret prisilna promjena imena…

Dva najpoznatija hrvatska kluba u Australiji su Croatia Sydney i Croatia United, danas Sydney United i Melbourne Knights. Naime, naprasnom odlukom Austalskog nogometnog saveza iz 1992. godine, svi klubovi su iz svojih naziva morali izbaciti nacionalna obilježja i imena. Nestali su tako osim hrvatskih i obilježja ostalih etničkih nogometnih družina, talijanskih, grčkih, srpskih…



Australci su odlučili ukinuti klupska nazivlja s etničkim predznakom. Preko noći su razni snažni antinogometni lobiji naprosto uništili sport koji se u Australiji naziva soccer. Osnovana je jedinstvena A liga u kojoj je osam klubova koji su umjetno stvoreni kako bi se u drugi plan bacili i zatrli stari klubovi “sagrađeni” na entuzijazmu etničkih skupina.

Kad se u obzir uzme da je Croatia Melbourne dva puta – 1995. i 1996. osvojila naslov prvaka Australije u tadašnjoj National Soccer League, takva “diskriminacija” dodatno dobiva na težini. Melbourne Knights nikad nisu bili samo nogometni klub. Tijekom agresije na Hrvatsku, klub je okupljao hrvatsku zajednicu koja je kroz podršku klubu izražavala podršku i hrvatskoj borbi za nezavisnost. Svoju privrženost Hrvatskoj izražavaju i danas, gdje god to mogu.

No, do tada hrvatski su klubovi slovili kao najuspješniji i najveći rasadnici izvrsnih australskih nogometaša.

Danas je na grbu Melbourne Knightsa (Croatia Melbourne) vitez sa štitom u bojama hrvatskog grba. U ovom je klubu svoju profesionalnu karijeru započeo jedan legendarni hrvatski reprezentativac. U “vitezovima” je svoju karijeru započeo Josip Šimunić, bivši hrvatski reprezentativac, a trenutno član stručnog stožera hrvatske nogometne reprezentacije. On je već u prvoj sezoni igranja za klub proglašen najboljim mladim igračem lige, nakon čega je prodan u Hamburg.

U Melbourne Knightsima svoj nogometni put započeo je još jedan poznati australski Hrvat; sjajni, robusni napadač Mark Viduka. Osim zavidne međunarodne karijere u Hrvatskoj, Škotskoj i Engleskoj, Viduka je za Australiju nastupio 43 puta i zabio 11 golova. U karijeri je u više od 400 utakmica zabio više od 200 golova, od čega četiri u Ligi prvaka, po čemu drži rekord među australskim igračima.

Knightsi su toliko voljeli Viduku da su 1995. godine, nakon njegovog transfera u zagrebački Dinamo, preimenovali glavnu tribinu u Mark Viduka Stan.

Jedan nekadašnji djelatnik Melbourne Croatije (Knights) i Geelong Croatije (North Geelong Warriors) te član uprave Hrvatskog nogometnog saveza Australije i Novog Zelanda, ali i bivši glavni urednik Hrvatskoga vjesnika, najčitanije hrvatske tiskovine u Australiji za naš portal kaže;

Da, hrvatski iseljenici nevjerojatno mnogo su učinili za razvoj i promociju australskog klupskog i reprezentativnog nogometa. Dva hrvatska kluba, sidnejska i melburnška Croatija bili su svojevremeno najbolji australski klubovi, s brojnim izvrsnim igračima koji su dolazili i do australske ili hrvatske reprezentacije, spomenimo samo Marka Viduku ili Josipa Šimunića”, govori nam…

Nastavlja:

I danas u australskoj reprezentaciji igra šest Hrvata. Kapetan reprezentacije donedavno je 29-godišnji veznjak Crystal Palacea Mile Jedinak, a tu su još i 32-godišnji vratar Eugene Galeković, braniči 25-godišnji Matthew Špiranović te 26-godišnji Ivan Franjić i veznjaci 25-godišnji Oliver Bozanić te 27-godišnji Dario Vidošić. Na popisu za nadavno Svjetsko prvenstvo u Brazilu je trebao biti i 21-godišnji veznjak Celtica Tom Rogić. No, njega je spriječila ozljeda prepona. Idemo dalje, pomoćni trener australske reprezentacije je također Hrvat, 40-godišnji Ante Miličić.

Dokaz je to da su Hrvati i dalje nositelji kvalitete australskog nogometa, unatoč zabrani etničkih klubova što je najviše pogodilo baš hrvatsku iseljeničku zajednicu, pitamo…

Unatoč tome što Australska nogometna federacija želi totalno skinuti etnički doprinos nogometu, odnosno želi omalovažavati ulogu etničkih klubova – što je teško nekome u Hrvatskoj objasniti jer je riječ o jednoj multi-kulturalnoj državi koja je domaćin dvijestotinjak etničkih manjina – ipak Hrvati kao i ostale etničke zajednice ipak imaju veliku ulogu u daljnjem razvoju australskog nogometa. No, Hrvati najviše! A vijest o dolasku Aljoše Asanovića nas je razgalila, sretni smo kao mala djeca. Mi smoovdje željni Hrvatske”, veli nam naš australski izvor.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI