Tragičan kraj postupka Izvanredne uprave Agrokora

screenshot/N1

Tijekom cijelog postupka Izvanredne uprave Agrokora samo je Adris grupa bila dosljedna u svojim stavovima, načelima i postupcima. Ne samo da je odnijela moralnu pobjedu, bit će i veliki dobitnik, jer ima razorne argumente da sudskim putem naplatiti štetu koja je toj korporaciji nanesena.

Kojeg li iznenađenja! Privremeno vjerovničko vjeće suglasno je sa svojom odlukom! Ukratko: Vlada RH preuzela je privremeno upravljanje Agrokorom, račun ispostavila svima nama, i onda Agrokor izručila strancima, zadržavajući smrtonosni roll up kredit na domaćem holdingu. I cijela nacija to slavi! Finacijski vjerovnici (uglavnom strane i “domaće” banke) vlasnici su nove Grupe Agrokor, firewall je njihova inozemno pozicionirana Zaklada, koja je vlasnik krovnog ino Holdinga I, meni nepoznate registracije i lokacije, a on je vlasnik nizozemskog Holdinga II, koji preuzima granični dug u iznosu 80 milijuna eura, koji je opet vlasnik domaćeg Hrvatskog holdinga, a on je na kraju hrandibenog lanca, opterećen i s roll up kreditom. Tko je pravi vlasnik novog Agrokora, tko je na vrhu hranidbenog lanca, iza kojeg oceana? Tvrtke koje vrijede manje od svojih dugova transformiraju se u nove očišćene od dugova, nije rečeno kako. Navodno je 78 tvrtki registrirano izvan Hrvatske. Utakmica nije gotova, nije niti počela, jer su igrači tek istrčali na teren i pokazali svoje dresove.

Raskopavanje

“Upitna je zakonitost cijelog postupka, a vrijeme će pokazati koliko je ovakva nagodba u hrvatskom nacionalnom interesu” – izjavili su u Adris grupi. Po apliciranom Entity Priority Modelu, Adris grupi pripada 1,4 posto vlasništva u novom Agrokoru. Adris grupa naplatit će kredit u iznosu 23 milijuna eura u cjelosti, a za drugi kredit od 137 milijuna eura jednostavno su konstatirani loši kolaterali i on će se naplatiti samo 15 posto. Roll up kredit prolongiran je za godinu dana uz jezovite kamate – 8 posto plus Euribor do kraja godine, uz dodatnu jednokratnu naknadu 2 posto, sveukpno 10 posto, a u 2019. ide vrtoglavo od 11 posto (10 posto kamata plus 1 posto naknada) i povećava se svaki mjesec za 0,5 posto, da bi u rujnu 2019. kamata dostigla 14 posto. Lanci sreće bili su kamilica za lex Agrokor i nagodbu postignutu kroz opstrukciju tog prijekog suda. Sukladno EPM modelu, vlasnici nove Grupe Agrokor bit će financijski vjerovnici, u postocima: Sberbank 39,2 Imatelji obveznica 25 VTB bank 7,5 Zaba 2,9 BNB Paribas 2,9 PBZ 2,4 Splitska banka 2,4. Ostali financijski vjerovnici svaki ispod 2 posto. Knighthead službeno samo 0,5 posto, a neslužbeno 12 posto. “Domaće” banke imale su velike otpise, a posebno RBA, koji je naplatio samo 11 posto od 171 milijuna eura. Domaće banke naplatit će se kroz 12,3 posto ukupnog kapitala u novoj Grupi Agrokor. Dobavljači su naplatili 4,2 milijarde kuna duga od prijavljenih 7,3 milijarde kuna, uz obećanje da će biti namireno još 70 milijuna eura graničnog duga, ovisno o uspješnom poslovanju nove Grupe Agrokor. Tu je i dekret “CK” glede plasmana njihovih proizvoda u sve maloprodajne lance Konzuma – detalji nisu razjašnjeni. Najbolje je prošla Zagrebačka pivovara sa stopom naplate 83 posto. Sporni Franck na kraju ima 77 posto naplate i 1,3 posto novog Agrokora, čime je naplatio 28 milijuna eura – prihvaćeno je da Agrokor danas vrijedi 2,8 milijardi eura, što se umanjuje za 1,06 milijardi eura roll up kredita i za kredit s kojim će se isplatiti razlučni vjerovnici – ta dva kredita kao obveze raspodijelit će se između domaćeg i nizozemskog holdinga, na štetu domaćeg. Nizozemski hoding preuzima isplatu dobavljača i Sberbanka, koji će povući dodatnih 60 milijuna eura u 4 godine. Glede tvrtki Alca i Agram Grupa, u tijeku je postupak tehničkog usklađivanja postignutog dogovora. Jeli takvo rješenje modelirano? Bojim se da imamo papazjaniju koja nije zabilježena nigdje u svijetu.

Lex Agrokor ruši lex Agrokor

Zanimljivo, za novi Agrokor psotojeći lex Agrokor ili neki budući neće biti primjenjiv, jer inozemne razine vlasti sele u Nizozemsku i dalje od Nizozemske. To je osnovni smisao lex Agrokora. Da se na Agrokor ne mogu primijeniti nikakvi naši stari, novi i prijeki zakoni i sudovi. Premijer Andrej Plenković naprosto zrači. Ispunio je još jednu svoju zadaću. Možemo li se toplo nadati da će novi krajnji vlasnik jednog dana potpisati da “naša” vlada može preuzeti taj novi Agrokor, nakon što iz novog i starog Agrokora izvuče milijarde? Marijana Ivanov prezentirala je surovu stranu kapitalizma – vjerovnik preuzima propalo poduzeće a dioničari gube. Tko investira, preuzima rizik. Osim kada stranac investira u Hrvatskoj – tada hrvatska država garantira dobit. Toga nema nigdje u svijetu. Problem je i u tome što lex Agrokor odgađa stečaj, pa nije jasno trebaju li se dioničari namirivati rezidualno. I što je tu rezidulano? Latinska riječ reziduum označava ostatak, a u matematici i finacijskom inženjeringu to je ostatak reda, to su oni koji se nisu namirili. U tome “reziduumu”, koji je zapravo veliki nered i veliki kupus, jedan je dan Agrokor vrijedan koliko i njegovi dugovi, drugi je dan 2 puta zaduženiji, pa onda iznredna uprava i Nagodba pretpostave da vrijedi 2,8 milijardi eura, umanjeno za kredite, uključujući roll up kredit, pa se onda pojavi objektivna dinamička procjena da je Agrokor mogao preživjeti s injekcijom od 100 milijuna eura, i svašta nešto, pa se pojave teorije zavjere o ucijenjenom Ivici Todoriću, koji je bandi prepustio zdravu korporaciju i zdrave brandove, a dioničari zapravo imaju svako zakonsko pravo u svakom trenutku dobiti pouzdane podatke o stanju korporacije u koju su ulagali. Dioničari preuzimaju rizik, ali glede svog ulaganja, ne i rizik u odnosu na protuustavne zakone i državne intervencije. Ako svi trebamo glumiti da je vlada spasila Agrokor, da će novi Agrokor biti investicijski hit, onda nije red da se suprotno ponašaju samo njegovi dioničari, i mirno prihvate gubitke i poraz, njih i cijele nacije.



Stalno privremeno vijeće

Dogodilo se upravo ono što sam više puta najavljivao. U podsvijesti sam gajio nadu da se postupak Izvanredne uprave Agrokora neće pretvoriti u takvu pravnu lakrdiju. Naime, suglasnost izvanrednom povjereniku na tekst roll up nagodbe dalo je privremeno vjerovničko vijeće, koje zapravo nije tijelo izvanredne uprave (čl. 9. lex Agrokora). Posve izvan bilo kakvih pravnih normi, pravednosti, poštenja, gledano i mimo neustavnog lex Agrokora. Dakle, suglasnost izvanrednom povjereniku dalo je privremeno vjerovničko vijeće, koje je birano od strane samog izvanrednog povjerenika – na sastav tog vijeća vjerovnici nisu imali nikakav utjecaj. Imali smo diskrecijski odabir vjerovnika od samog izvanrednog povjerenika, pa možemo reći da se izvanredni povjerenik nagodio sam sa sobom. Tko je ovlastio Maricu Vidaković i Matiju Brlošića da predstavlja domaće vjerovnike? Kako to da je glavnu ulogu kod domaćih dobavljača imala predstavnica Kraša, koji je imao neznatno potraživanje u odnosu na druge vjerovnike? Dok je Adris grupa imala milijardu kuna potraživanja, pedeseterostruko u odnosu na Kraš? Zašto je privremeno vjerovničko vijeće sastavljeno od samo 5 članova? Gotovo 15 mjeseci nakon početka postupka izvanredne uprave, izvanredni povjerenik nije ispunio svoju zakonsku obvezu, u smislu uspostave stalnog vjerovničkog vijeća, koje bi potvrđeno od Trgovačkog suda legitimno predstavljalo interese vjerovnika i dalo suglasnost izvanrednom povjereniku na tekst nagodbe. Imamo nevjerojatnu situaciju da je tekst roll up nagodbe u okviru lex Agrokora donijelo tijelo koje to po lex Agrokoru nije. Čl. 31. st. 5. lex Agrokora propisuje: “Privremeno vjerovničko vijeće ima ista prava, ovlasti i obveze određene ovim Zakonom za vjerovničko vijeće te preuzima i vrši funkciju vjerovničkog vijeća sve dok vjerovničko vijeće nije uredno osnovano sukladno odredbi članka 30. ovoga Zakona.” Znači, čak i neustavni lex Agrokor propisuje da vjerovničko vijeće mora biti osnovano – upotrijebljen je termin “sve dok” a ne “ako”. Za što su povjerenik, ekipa, i svi ti konzultanti primali plaću. I naplatili stotine milijuna za opstrukciju zakona kojega su sami sastavili?

Ruka ruku mije

Nije u tome sav problem. Privremeno vjerovničko vijeće, koje nije predviđeno kao tijelo u postupku Izvanredne uprave Agrokora, diskrecijski je plaćalo stara potraživanja, pretvaralo “stari” dug u “granični” odabranim vjerovnicima, i dalo suglasnost izvanrednom povjereniku na kriminalni roll up ugovor, na kraju suglasnost i na tekst nagodbe. Izvanredna uprava dva mjeseca nije dostavila Trgovačkom sudu popis plaćenih tražbina, pod izgovorom da ručno prikupljaju podatke. Ručno prikupljaju podatke! Što bi to trebalo značiti? Ruka ruku mije? Time je Izvanredna uprava sama sebi skakala u usta, jer ako nema ažurne podatke, po kojim je kriterijima plaćala stara potraživanja? Naravno da je izvanredna uprava imala podatke, jer su lako dostupni. Dakle, imamo nevjerojatnu situaciju da izvanredna uprava otvoreno laže hrvatsku Javnost, ali i sudstvo, što je tragikomično, ali bi ipak trebalo biti i zakonski sankcionirano. Ovako, Martina Dalić treba se vratiti na svoju funkciju u Vladi RH.

Krivi model nagodbe

Nacrt nagodbe temelji se na nakaradnom EPM-u koji je sve solventne kompanije učinio bezvrijednim, preko toga i kapital većinskog dioničara i manjinskih dioničara. Dioničarima je  oteta privatna imovina, pa i svima nama preko mirovinskih fondova. Što su mirovinski fondovi učinili da zaštite našu imovinu? Baš ništa, kao i uvijek – otraga su upravljačke strukture mirovinskih fondova, uronjeni u premreženu domaću financijsku elitu. Zašto je EPM nakaradniji nego što smo mogli zamisliti? Pa, tražbine su imale zaloge nad dionicama koje su učinjene bezvrijednim. U prijevodu, tražbine koje su imale zaloge na dionicama, što je inače prvoklasni kolateral, takve tražbine moraju pretrpjeti najveće otpise. Upravo je i to jedan od razloga zašto Adris Grupa nije prihvatila ponuđeni model nagodbe, nego je zahtijevala da se nagodba provede na pošten i pravičan način. Sberbank prilikom plasiranja kredita nije imao gotovo nikakve kolaterale, da bi na kraju puno bolje prošao od Adris grupe, koja je imala prvoklasne kolaterale. Sberbank će naplatiti 52 posto tražbina, dok će Adris naplatiti 25 posto, Erste 24 posto, RBA 11 posto, iako je jasno da imaju jače ili jednake kolaterale u odnosu na Sberbank. Trebamo imati na umu i privilegiranje određenih vjerovnika, poput Atlantic Grupe, kojoj je mimo sve pravne norme dug od 50 milijuna pretvoren u “granični”, i još je takav dug podmiren. Naravno da su glavni mediji poslušno prešutjeli te nezakonite radnje.

Adris grupa i svi objektivni stručnjaci upozoravaju na pogodovanje roll up kreditorima (Knighthead), odnosno na otkup tražbina obveznica koje su isplaćene u razmjeru 1:1, bez ikakvih otpisa, za iznose od preko 200 milijuna eura. To je pogodovanje određenom vjerovniku, ako se Knighthead uopće može nazvati vjerovnikom. Nakon što je Agrokor likvidacijski procijenjen na 21 milijardu kuna, uz sve te silne otpise vjerovnika, uz činjenicu da su dioničari izgubili cijeli kapital, Agrokor na kraju izlazi s 1,06 milijardi duga po osnovi roll up kredita s kamatom 8 posto, efektivno 10 posto (u listopadu 2019. do 14 posto), 600 milijuna eura treba isplatiti razlučnim vjerovnicima, sve pod teretom brojnih sudskih sporova. I sve to uz dopuštenje nezakonitog i nelegitimnog privremenog vjerovničkog vijeća koje je birao sam izvanredni povjerenik.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI