Tko je opstruirao istrage o Nexe grupi?

Ilustracija HNB / Nexe.hr / DORH

Jesu li nadležna tijela provjerila je li istraga nad poduzećima u vlasništvu obitelji Ergović i koji su u predstečajnoj nagodbi glasali za predstečajnu nagodbu privedena kraju i jesu li ta poduzeća nastala u skladu sa zakonom - pitaju se naši izvori iz Našica. Također pitaju, jesu li se ta poduzeća na legalan način izdvajala iz Nexe grupe i prešla u privatno vlasništvo obitelji Ergović i jesu li dividende koje su prije isplaćivane, imale svoje pokriće u legalnom poslovanju ili su fiktivno i smišljeno isplaćivane jer se nazirao ponor Nexe grupe?

„Svi mi u Našicama, a pogotovo djelatnici i bivši zaposlenici Nexe grupe, s velikim odobravanjem smo dočekali promjene čelnih ljudi u DORH-u i USKOK-u vjerujući da će se s tim promjenama promijeniti na bolje i odnos nadležnih institucija prema vlasniku Nexe grupe, Ivanu Ergoviću i njegovoj ulozi u pretvorbi Našicecementa, predstečajnim prijevarama, te o tome hoće li, napokon, netko odgovoriti na pitanje – je li Ured za sprječavanje pranja novca zaustavio istragu o Ergovićevom izvlačenju milijuna na inozemne račune? Kazuju nam to ovih dana tamošnji izvori.

Je li Ured za sprječavanje pranja novca zaustavio istragu o Ergovićevom izvlačenju milijuna na inozemne račune?

Dodaju da su bili puni očekivanja, najprije kada je na čelo DORH-a, umjesto Dinka Cvitana došao Dražen Jelenić i najavio krupne promjene u radu te institucije, a njihova očekivanja su se i povećala nakon imenovanja Vanje Marušić novom ravnateljicom USKOK-a. Pogotovo kada je ona, u svom inauguracijskom govoru, između ostalog, izjavila da bi trebalo osigurati da USKOK radi na predmetima najsloženijih oblika počinjenja kaznenih djela korupucije u javnom i privatnom sektoru, te najsloženijih oblika organiziranog kriminala.

No, ta nadanja su malo splasnula, kažu nam u Našicama, kada je glavni državni odvjetnik, nakon nedavnog otkrića da je splitski kirurg primio 3000 eura mita za operaciju poslije koje je pacijent umro, de facto izjavio da će DORH progoniti i one koji su primili 10 eura mita, što su naši sugovornici protumačili na način, da bi se opet mogle progoniti uglavnom kumice s placa, a veliki kirminal i korupcija gurati pod tepih.



Naši sugovornici, ipak, izražavaju nadu da će se u konkretnom slučaju dogoditi pozitivne promjene jer su se, do sada, opravdano pitali, nakon svega što se događalo s Nexe grupom, a o čemu je u više navrata iscrpno pisao naš tjednik – je li moguće da je bivši predsjednik RH, Stjepan Mesić, i dalje toliko moćan da zaustavi sve istrage u tom slučaju…?

Kako je Ivan Ergović ostao vlasnik Nexe grupe kad je u predstečaju utvrđeno dugovanje od skoro 3 milijarde kuna

Odljev novca iz tvrtki u BiH i Srbiji

Oni smatraju da bi istragu trebalo preseliti u Zagreb ili Split, jer sumnjaju na pristranost pojedinih sudaca u Osijeku. Istodobno, pitaju nadležna tijela – jesu li provjerili je li istraga nad poduzećima u vlasništvu obitelji Ergović i koji su u predstečajnoj nagodbi glasali za predstečajnu nagodbu privedena kraju i jesu li ta poduzeća nastala u skladu sa zakonom? Također pitaju, jesu li se ta poduzeća na legalan način izdvajala iz Nexe grupe i prešla u privatno vlasništvo obitelji Ergović i jesu li dividende koje su prije isplaćivane imale svoje pokriće u legalnom poslovanju ili su fiktivno i smišljeno isplaćivane, jer se nazirao ponor Nexe grupe?

Zna li Mesić da je pretvorba ‘Našicecementa’ klasično ratno profiterstvo!

A da bi prikrili taj ponor, Ergovićevi sinovi su se hvalili da je sve u najboljem redu, te da im tata ima i vinariju. No, kad si partner s bivšim predsjednikom, onda možeš sve, kažu naši sugovornici, pa i, primjerice, zaustaviti istragu Ureda za sprječavanje pranja novca koja je obuhvaćala, navodno, oko 300 transakcija. Vrlo bitno bi bilo pogledati odljev novca iz tvrtki u BiH i Srbiji, koji je završavao u raznim off shore oazama, upozoravaju naši sugovornici. Pogotovo bi bilo interesantno pogledati gdje se odlijevao novac iz tvrtke Put iz Sarajeva.
Naši sugovornici također smatraju da bi se trebalo do kraja rasvijetliti, tko je zaustavio prodaju Našicecementa uoči predstečajne nagodbe 2013. godine… Podsjetimo, vjerovnici, među kojima su bile najbrojnije financijske institucije, tada su neko vrijeme uoči predstečajne nagodbe tražili kupca za Našicecement, a onda je pokretanjem predstečajnog postupka u srpnju 2013. godine, kao najizgledniji kupac, iskočio Heidelberg koji je javno potvrdio da želi kupiti cementaru.

Očevi i sinovi…

Nakon objave o zanimanju Heidelberga, reagirao je i najveći vlasnik Nexe grupe, Ivan Ergović, koji je kazao da je Heidelberg najlošiji izbor za Nexe, jer mu je direktni konkurent u regiji. Dodao je tada kako je Heidelberg samo jedan od mogućih kupaca cementnog biznisa Nexe grupe, ali da se ta prodaja može provesti tek nakon okončanja postupka predstečajne nagodbe koja je tada postala velika enigma za pravne umove države. No, da Ivan Ergović nije imao zaštitu tadašnjeg predsjednika RH, Stjepana Mesića i SDP-a, koji je bio na vlasti – nitko ne bi mogao spriječiti Heidelberg da barem sudjeluje u natjecanju za kupnju Našicecementa.

Poznato je da već dugi niz godina Ivan Ergović nema nikakvu suradnju s lokalnim HDZ-om, a i što će mu suradnja kad je ionako sve pokupovao, tvrdi naš izvor. Istini za volju, u zadnje vrijeme u Našicama se ne spominje toliko otac familije Ivana Ergovića, koliko njegovi sinovi, koji su se toliko „raspištoljili“ da sve više sliče na djecu posrnulog tajkuna, Ivice Todorića. Našičani očekuju da se uskoro pojavi i helikopter nad tvornicom, baš kao što je helikopterom svojedobno letio i nadgledao svoje gazdinstvo – Ivica Todorić.

Pretvorba Našicecementa veće je ratno profiterstvo od Sanaderove provizije za Hypo…

Djeca se inače „obračunavaju“ s ljudima, odnosno direktorima i djelatnicima koji su bili na rukovodećim mjestima u firmi, ali mnogi Našičani kažu da su se djeca najnormalnije ponašala kad se nije znalo hoće li se odobriti predstečajna nagodba ili ne. „A mi koji smo stvarali tu firmu, sa zebnjom moramo iščekivati svaki novi radni dan i na koju će nogu ustati neki od Ergovićevih sinova…“, kažu nam naši ogorčeni sugovornici.

Što se, pak, tiče Ivana Ergovića, on se kao glava obitelji vrlo malo pojavljuje u Našicama. Više se bavi lobiranjem u svojoj vinariji i somelijerstvom, kažu naši sugovornici i nadaju se da će nadležnim institucijama, DORH-u i USKOK-u, prioritet biti bavljenje najsloženijim oblicima počinjenja kaznenih djela korpucije u javnom i privatnom sektoru, te najsloženijim oblicima organiziranog kriminala, a ne kokošarenjem i fokusiranjem na progon onih koji su primili deset eura mita…

 

Našicecement – od ratnog profiterstva do predstečajne prijevare!

Facebook Comments

Loading...
DIJELI