SKANDALOZNO: Šavorić po Dalićkinom naputku pisao i „Zakon o Uberu“

YouTube

Martina Dalić, tada još potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poznatija pod nadimkom „moja veza sa Šavorićem je nikakva“, dala je svom ortaku Šavoriću, s kojim je pisala i lex Agrokor, da napiše novi Zakon o prijevozu u cestovnom prometu u koji trebalo uglaviti Uber, koji je tri godine nelegalno obavljao taksi prijevoz u Hrvatskoj

Lex Agrokor nije jedini posao koji su Boris Šavorić i njegov odvjetnički ured odradili za Plenkovićevu Vladu u tajnoj sprezi sa Martinom Dalić, sad već bivšom ministricom gospodarstva. Ovih dana do nas je stigla informacija da je i novi Zakon o prijevozu u cestovnom prometu, u koji je trebalo uglaviti u Hrvatskoj već tri godine nelegalnog taksi prijevoznika Uber, pisao Boris Šavorić. Dakako, po naputku Maritne Dalić, poznatije i pod nadimkom „moja veza sa Šavorićem je nikakva“, kako je, bez da trepne, lagala u veljači ove godine pred Saborskim odborom za gospodarstvo, odgovarajući na neugodna pitanja o Agrokoru.

Dalićka je svom ortaku Šavoriću dala zadatak da najbezbolnije ubaci Uber u zakonske okvire, pa su Šavorić i partneri vrlo brzo ministrici gospodarstva isporučili novi prijedlog Zakona o prijevozu u cestovnom prometu. Ministar prometa Oleg Butković na zakonski je prijedlog samo „udario pečat“, Vlada RH predstavila ga je i prihvatila početkom travnja ove godine te ga uputila u hitnu saborsku proceduru. Već 27. travnja izglasan je u Saboru dvotrećinskom većinom (102 glasa ZA) zastupnika. Sve se odigravalo strelovito brzo, a pod krinkom „za dobrobit građana“. Dobrobit će, tvrde u Udruženju taksi prijevoznika, imati samo Uber kao interesna skupina koja je uz pomoć podmitljivih političara dobila veliko tržište na dlanu.

„Dobrobit će imat i veliki igrači koji, gle čuda, već imaju pripremljene stotine automobila koje će po masnim cijenama iznajmljivati partner-vozačima. Taksisti su, jednako kao i Uberovi partner-vozači, novim zakonom grubo izigrani. Istina je da živimo u vremenu korporatizma. Moć je centralizirana u rukama globalne oligarhije koja je izgradila sustav koji obeshrabruje, a nerijetko i kažnjava ljude koji smetaju i suprotstavljaju se njegovu dominantnom cilju i interesu – profitu! Tako se i ovaj put pokazalo: velika je korporacija nagrađena za nezakonito poslovanje u Hrvatskoj gotovo tri godine“, govore nam u Udruženju taksi prijevoznika nezadovoljni novim zakonom (uostalom i stari je zakon sve regulirao, ali nije ga se provodilo), kojim se, među ostalim ukida kvalifikacija profesionalnog vozača kako bi mogli Uber registrirat kao taksi prijevoz, što je presedan u Europskoj uniji i krši sve EU direktive.

U krugovima taksista tvrde da se radi o pogodovanju stranom krupnom kapitalu na štetu domaćih malih poduzetnika te o klasičnom primjeru korupcije, koja seže do najviših političkih adresa. Spominju nam kao plaćene lobiste i predsjednicu RH Grabar Kitarović i njenog savjetnika Matu Granića, ali i Ivana Vrdoljaka, predsjednik Hrvatske narodne stranke, koalicijskog partnera HDZ-ova, koji, navodno, upravo konkretizira posao s Uberom na terenu uz pomoć fiktivnih partnera.

I dok ministar Butković procjenjuje da će se liberalizacijom tržišta taksi usluga najmanje udvostručiti broj taksista kojih je sada oko 3.000, što je premalo za Hrvatsku kao turističku zemlju, taksisti-protivnici novog zakona govore da licence koje se daju svima i svakome postaju bezvrijedne i samo oduzimaju posao obrtnicima koji su se opredijelili za taj posao, pa kažu: „Sad se čini da će svi moći raditi i da će se smanjiti nezaposlenost, a mnogi će ostati bez posla. Ovo je mrtva trka. Svjesni smo da smo izgubili bitku i polako napuštamo taksi.“



„Što misliti o državi kojoj je trebalo tri godine da shvati da Uber obavlja autotaksi djelatnost!? Što misliti o državi koja je pokazala da je nesposobna tri godine zaustaviti Uber da obavlja neregistriranu i nezakonitu djelatnost!? Preostaje nam vidjeti hoće li Uber kršiti i novi zakon kao što je kršio i stari. Zapravo, pitanje je hoće li država to tolerirati kao i dosad“, rekao nam je predsjednik Udruženja taksi prijevoznika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori Božo Miletić, pa se osvrnuo na Butkovićevu mantru o liberalizaciji tržišta.

„Žao nam je što je država, pod maskom liberalizacije, išla na ruku stranoj kompaniji koja izbjegava plaćanje poreza u Hrvatskoj, umjesto da je poticala širenje poslovanja domaćih taksi obrtnika i tvrtki da prošire svoje poslovanje. Ono što je ključno naglasiti jest da je ovim Zakonom o cestovnom prometu jasno definirano da svi moraju djelovati pod jednakim uvjetima. U skladu s tim, aplikaciju poput Uberove mogu koristiti samo taksisti s licencijama i dozvolama. Zato postavljam pitanje: hoće li Vlada napokon moći osigurati provođenje Zakona koje je sama donijela?”, zaključio je Miletić.

Prema novom zakonu budući taksisti koji nemaju valjane licence morat će imati najmanje 21 godinu i dobar ugled, što znači da neće moći taksirati ako su bili pravomoćno kažnjavani, odnosno ako su u zadnje dvije godine platili kazni iznad 25.000 kuna. Budući taksisti polagat će teorijski ispit, a ukida se obveza trogodišnje stručne škole. Postojećim taksistima produljit će se licenca pet godina, oni neće morati prolaziti proceduru kao novi taksisti.

Nakon što je buknula afera Hotmail, koja je otkrila da se ministrica gospodarstva uortačila na pisanju lexa Agrokor s neformalnom skupinom, samoprozvanom Borg, te da je jedan od glavnih pisaca lexa bio odvjetnik Boris Šavorić, a svi su tobože sve radili pro bono, pa su se poslije naplatili u milijunskim iznosima za konzultantske usluge Agrokoru, nakon što je u kompromitirajućoj elektronskoj prepisci između „borgovaca“ otkriveno i da su bili spremi odraditi sve što treba za privatizaciju HEP-a i kupnju INA-e (o čemu je Plenković snatrio prije godinu i pol), sada je iscurio još jedan skandalozni ortački posao Dalićke i Šavorića – priprema Zakona o prijevozu u cestovnom prometu, kolokvijalno nazvanog Zakon o Uberu. Vrlo je zanimljivo da je isti taj Boris Šavorić nešto ranije nego će prionuti pisanju zakona, branio Uber po tužbi koju su protiv nelegalnog taksi prijevoznika podigli udruženi taksisti. O tome postoje i potpisani dokumenti, a u posjedu se Hrvatske obrtničke komore pri kojoj djeluje i sekcija taksi prijevoznika. Šavorić očito voli sjediti na više stolaca istodobno, a po potrebi i „mijenjati dresove“ dok utakmica još traje. Tako je u mailovima koje je Index nedavno objavio priznao Martini Dalić i radnoj skupini Borg da je zastupao rusku VTB banku, jednog od najvećeg Agrokorovog vjerovnika, te je Dalićki & Co. napisao da će Rusima tajiti da sada radi za državu.

“Dragi svi. Kako sam vam bio spomenuo, mi smo unatrag par godina već nekoliko puta radili za VTB koji je financirao Borga s gotovo 360 mil Eura, pa sam vam i spomenuo onaj dan da smo imali u siječnju još, a i nedavno par conf call-ova s White & Case – odvjetnicima VTB-a, da su se raspitivali o uvjetima financiranja, stečaju, itd. Čak smo rekli da je VTB malo naivan i da se raspituje o osnovnim stvarima. Uglavnom, samo da vas obavijestim da nas je sinoć kontaktirao White & Case i da ih je VTB angažirao da ih prate i zaštite, a mi ćemo lokalno po potrebi raditi za pitanja hrvatskog prava. To će kod nas raditi dvoje drugih odvjetnika, a kolega Toni i ja ćemo pratiti razvoj situacije. Nema nikakvog realnog razloga da im sada, nakon dvije godine suradnje, kažemo da imamo konflikt interesa”, napisao je Šavorić u mailu 10. ožujka ove godine.

“Kad okupite grupicu koja se nazove Borg, kad ona smišlja i priprema zakon, pa implementira taj zakon i nakon toga izvuče milijune – to je udruženi zločinački pothvat kada na čelu te organizacije stoje potpredsjednica Vlade i predsjednik Vlade kojeg ni za što nije briga”, rekao je po izbijanju afere Hotmail SDP-ov saborski zastupnik, inače diplomirani pravnik Peđa Grbin.

Za grupu Borg i Martinu Dalić činjenica da ključni autor lexa Agrokor radi i za državu i za Ruse bila je predmet šala, a Šavorićevi mailovi otkivaju i njegov status doušnika, s obzirom na to da je „borgovcima“ dijelio povjerljive informacije o svom klijentu. Pa tako u jednom od svojim mailova Šavorić piše: “Pišemo…. ali za nas…. jer ako nas ko ’48 ufate da šurujemo sa Staljinom….. Javila nam se sada VTB opet da bi se ujedinili sa Sberom….dat će još para..za sada klasično financiranje uz dobre kolaterale….‎ ne znaju još sve magnitude, ali da ih spase još jedno mjesec dana. I to zato što je navodno IT zaprijetio s Chapter 11 stečajna nagodba po američkom pravu. Obavještavat ćemo vas o razvoju…”

Donedavna potpredsjednica Vlade, „čija je veza sa Šavorićem nikakva“, čak je kolokvijalno lex Agrokor nazivala “Šavorićevim zakonom”. Čudo je taj Šavorić, još su veće čudo on i Martina Dalić u duetu, oni su u hodu, pod okriljem noći i nisko profilnih restorana s dva zakona iz tajanstvene ortačke radionice riješili i Agrokor i Uber. Posljedice ćemo tek zbrajati i množiti…

Martina Dalić trenutno je nedostupna, na odmoru je, odlazeći iz Vlade uzela je 160.000 kuna dužnosničkoga bonusa. Zasad nema ni informacija dokle su stigle policijske provjere i analize vezane uz aferu Hotmail, čeka se odluka o pokretanju istrage. Jedna nam je duša, više od tri desetljeća aktivna u hrvatskom pravosuđu, pa i na visokim funkcijama, šapnula da bi svakako trebalo izuzeti MUP, odnosno policiju da provodi istragu oko Martine Dalić, jer je ona godinama u više nego prijateljskim odnosima s ministrom unutarnjih poslova Davorom Božinovićem, zbog koje se, kažu među ostalim, i vratila u Hrvatsku iz Međunarodnog monetarnog fonda u kojem je imala mjesečnu plaću 16.000 eura, pet puta veću od ovdašnje ministarske. Okej, znamo da se ovdje političari naplaćuju na razne načine, ali 16.000 eura je 16.000 eura! A opet, strast i volja za moć mogu biti, i često jesu, jači od svake monete.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI