S kakvom je splitskom diplomom bivši tenisač Mario Ančić doktorirao u Americi!?

screenshot/hrt

Postoje informacije i opravdana sumnja da je bivši hrvatski tenisač, Mario Ančić, na protuzakonit način, ilegalno i bez osnova, stekao diplomu splitskoga Pravnog fakulteta, navodno, položivši sve ispite, svladavši svo gradivo i obranivši diplomski rad... U komisiji koja je ocjenjivala Ančića, bili su prof. Hrvoje Kačer, mr. Marko Ivković i prof. dr. Jozo Čizmić

U posljednje vrijeme mediji su naveliko pisali o lažnim titulama i diplomama koje koriste hrvatski državljani, a izdale su ih, za razliku od prethodnih slučajeva – domaće visokoškolske ustanove. Vrijedi podsjetiti i na činjenicu da je prije desetak godina, pokrenuta velika akcija „Index“ u organizaciji tadašnjeg glavnog državnog odvjetnika, Mladena Bajića, što ukazuje na opasno stanje u društvu u kojemu se s novcem može gotovo sve: od oslobađajuće presude do diplome na nekom od hrvatskih fakulteta.
S obzirom da, osim medijske predstave, akcija „Index“ nije rezultirala nekim kvalitetnim rezultatima koji bi spriječili ponavljanje kriminalnih djela u obliku izdavanja lažnih diploma, magisterija i doktorata, ova praksa se na visokim školama nastavila.
U povodu posljednje afere u kojoj su pronađene lažne diplome zagrebačkog Filozofskog fakulteta – a i dalje se pronalaze lažne diplome – dojavljena nam je informacija vezana uz Splitsko sveučilište – točnije za splitski Pravni fakultet. Naime, postoje informacije i opravdana sumnja da je bivši hrvatski tenisač, Mario Ančić, na protuzakonit način, ilegalno i bez osnova, stekao diplomu splitskoga Pravnog fakulteta na kojem je – diplomirao. Navodno, položivši sve ispite, savladavši svo gradivo i obranivši diplomski rad…

Do diplome uz pomoć prof. Kačera

Mediji su, kao senzaciju tada objavili vijest, da je u travnju 2008., službeno diplomirao Mario Ančić, obranivši diplomski rad na temu tenisa – „ATP, jučer, danas i sutra“. Kakve veze tema Ančićevog diplomskog rada ima s pravom i Pravnim fakultetom, na to pitanje bi jedino mogli odgovoriti Mario Ančić i odgovorni na fakultetu…
Mario Ančić je, sada – navodno, završio Pravni fakultet nakon 6 godina studiranja, kako su objavili mediji, dok je prosjek studiranja na tom fakultetu, od upisa do diplomiranja – 7,5 godina. U komisiji koja je ocjenjivala Ančića, bili su prof. Hrvoje Kačer, mr. Marko Ivković i prof. dr. Jozo Čizmić. Nakon obrane diplomskog rada, Ančić je nagrađen gromoglasnim pljeskom, a kod riječi zahvale nije mogao suspregnuti suze, pisali su tada mediji.
„Nikad mi nije bilo teško učiti u hotelu nakon mečeva, u avionu na putovanjima; uvijek sam vrtio knjige po rukama. Želio sam nastaviti obiteljsku tradiciju – svi su završavali fakultete, pa sam želio i ja“, tom prilikom je izjavio Ančić, objasnivši kako se kao vrhunski sportaš spremao za ispite i učio.

Nakon diplome na Pravnom fakultetu u Splitu, Mario Ančić je upisao postdiplomski studij u Americi i 2018. godine doktorirao na Columbiji, nakon čega je otišao na Wall Street i zaposlio se u banci Credit Suisse, u kojoj radi na poslovima – investicijskog bankarstva. Tako bi, otprilike, izgledala njegova službena biografija. Neslužbena verzija, mogla bi biti, ipak – bliže istini…
Naime, prema dostupnim podacima naših splitskih informatora, Mario Ančić za svoj akademski uspjeh treba zahvaliti profesoru Pravnog fakulteta – Hrvoju Kačeru – koji se spominje i kao jedan od članova komisije pred kojom je Ančić branio diplomski rad.
Inače, prof. Hrvoje Kačer kontroverzna je osoba splitskoga Pravnog fakulteta. Bio je predsjednik i Teniskog kluba „Split“, odakle i postoje njegove veze s tenisačem Ančićem. Kao predsjednik TK-a „Split“, osumnjičen je da je 2003. godine oštetio klub za 105 tisuća kuna – fiktivnim putnim nalozima. U obrani je tvrdio da je nevin, jer je, zapravo, štedio novac. Rekao je kako nije pisao posebne naloge za sebe, nego je novac dijelio i s tada osumnjičenim direktorom, Antom Kragićem. Hrvoje Kačer je profesor građanskog prava i bivši vanjski član saborskog Odbora za zakonodavstvo.
I konačno, zbog u međuvremenu počinjenih novih kaznenih djela, prof. Kačer je 2013. godine na sudu u Šibeniku osuđen na godinu i pol dana zatvora – zbog zloporabe položaja i ovlasti u Teniskom klubu „Split“ i štete od 270 tisuća kuna koje je izvukao fiktivnim putnim nalozima. Hrvoje Kačer je krajem 2011. godine bio osuđen na istu kaznu, ali Vrhovni sud je presudu ukinuo zbog bitne povrede Kaznenog zakona i dopune činjeničnog stanja. Kačer je optužen i da je za 50 tisuća kuna oštetio Pravni fakultet u Splitu, jer je lažno prijavio prebivalište na Braču, pa se okoristio na račun putnih troškova.

Kačeru presudili suci i – studenti…



Zbog osuđujuće presude na šibenskom sudu, splitski studenti tražili su tada od dekana Pravnog fakulteta, suspenziju profesora Kačera, jer je s takvom presudom nedostojan držati profesuru na Pravnom fakultetu, a žalili su se i na nisku prolaznost na Kačerovim ispitima. Dekan Pravnog fakultata, Boris Buklijaš, odgovarajući na studentsku peticiju – stao je na Kačerovu stranu…
Studenti Pravnog fakulteta u obraćanju medijima pitali su – kako je moguće da prof. Kačer i dalje radi na Pravnom fakultetu, iako je nepravomoćno osuđen zbog pronevjere, a predaje gotovo najzahtjevniji predmet koji stvara buduće suce i odvjetnike ove države? Na to pitanje odgovor nisu dobili…
U međuvremenu, presuda šibenskog suda protiv prof. Kačera još uvijek nije postala pravomoćna. Nalazi se na Vrhovnom sudu na odlučivanju i rješavaju, gdje se, vjerojatno, čeka da ode u zastaru, kako bi se Kačer zbog proceduralnih razloga oslobodio neugodne optužbe i opasne zatvorske kazne. No, bez obzira na sve afere, Kačer je postao redovni profesor na Pravnom fakultetu i nastavio sa svojim redovnim poslom – predavanjem i rušenjem studenata na ispitima…
Upravo ta kontroverzna osoba – prof. Hrvoje Kačar – bio je ključan za diplomiranje Marija Ančića. Prema izjavama naših informatora, Kačer je od ostalih profesora skupljao ocjene u Ančićev indeks, kako bi Mariju bilo omogućeno diplomiranje na tom fakultetu. Za pretpostaviti je, da to nije ni prvi ni posljednji takav Kačerov angažman, jer za studiranje bez učenja, nedolaske na fakultet i predavanja, Kačer se – bogato honorira. Dokaz za to su njegove brojne nekretnine – stanovi u Splitu i okolici, na prestižnim lokacijama…
Tako je Kačer jedan stan od 150 četvornih metara na Bačvicama, ostavio svojoj bivšoj ženi, dok on živi u stanu od oko 100 „kvadrata“ iza Hotela Split, prema Žnjanu. Isto tako posjeduje dva apartmana u Sutivanu na otoku Braču, a kupio je i tri automobila marke „mazda“ – sebi, supruzi i njezinom ocu. Naravno, da je to sve nemoguće steći s profesorskom plaćom…
Pored velikog utjecaja na Pravnom fakultetu, Kačer slovi i kao neformalni šef na splitskom Županijskom i Općinskom sudu. Zbog toga je i njegov predmet prebačen na šibenski sud, koji ga je osudio na zatvorsku kaznu.

Je li to Ančiću trebalo?

Mislimo da se Mariju Ančiću nije bilo potrebno petljati s tako kontroverznom osobom, ali to je bio njegov izbor. I na temelju upitne diplome splitskog Pravnoga fakulteta, Ančić je stekao pravo doktoriranja u Americi, što bi sada mogao biti problem ako se utvrdi da je na nezakonit način stekao prethodnu diplomu u Splitu…
Na naš upit splitskom Pravnom fakultetu u kojem smo zatražili odgovore na pitanja o Ančićevom studiranju i polaganju ispita, do početka pisanja ovog teksta – nismo dobili odgovor.
Zanimljivo je spomenuti da svojedobno nisu svi dijelili oduševljenje s Ančićevim diplomiranjem na Pravnom fakultetu. Najviše su bili šokirani i razočarani sami studenti, koji su u komentarima tvrdili da ga nikad nisu vidjeli – ni na predavanjima, ni na ispitima. I današnji studenti smatraju da je takav način „studiranja“ i stjecanje diploma, veliko izrugivanje visokoškolskih ustanova, uz napomenu da se danas u Hrvatskoj s novcem – može sve.
U svakom slučaju – novi posao za policiju i inspekcije…

Facebook Comments

Loading...
DIJELI