Plenković neće pasti, jer ga  nema tko srušiti!

Ozbiljnija opasnost za Plenkovića ne dolazi ni iz oporbe, a ni iz redova operativaca iz same stranke, koji stalno rade na njegovu rušenju. Ozbiljnija opasnost   bi jedino mogla doći iz DORH-a, odnosno od novog glavnog državnoga odvjetnika, Dražena Jelinića. Hoće li on, baš kao svojedobno Mladen Bajić, zbog afere Hotmail, za koju cjelokupna oporba, a i veliki dio javnosti smatra da je veća i od same Fimi medije, izvesti HDZ na optuženičku klupu, za sada se može samo nagađati. Jedino bi takav scenarij, ako je uopće moguće da dođe do njega, mogao srušiti HDZ, kao što je Bajić, de facto, pred same parlamentarne izbore 2011. godine, podizanjem optužnice protiv HDZ-a, za ručicu doveo Milanovića i Kukuriku koaliciju - na vlast. No, mnogi analitičari smatraju da je takav scenarij malo vjerojatan, dok je HDZ na vlasti.

Nakon izbijanja afere Hotmail i nakon ostavke potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva, Martine Dalić, oporba je, kako se i očekivalo, žestoko jurnula na premijera Andreja Plenkovića. “Premijer je znao za sve što se događalo, politika je od prvog dana utjecala na Agrokor, premijer se ne može izvući od političke odgovornosti”, poručili su Peđa Grbin i Arsen Bauk iz SDP-a. “Nalazimo se u močvari dubljoj od Fimi medije, sve što se radilo u vrijeme Ive Sanadera je ‘mala beba’ u odnosu na ono što radi Plenković”, ustvrdio je Željko Jovanović (SDP), tvrdeći da svjedočimo sukobu interesa “epskih razmjera”.

Njihov, pak, šef, Davor Bernardić, kao mantru ponavlja da odgovorne treba strpati u zatvor, odmah raspustiti Sabor i ići na prijevremene izbore, kao da nije svjestan činjenice, da bi SDP s njim na čelu, bez obzira na aferu Hotmail, doživio još jedan izborni fijasko. No, na prijevremenim izborima sigurni bi profitirao Živi zid, u kojem također tvrde da je Plenković  znao u veljači da se formira grupa Borg, da je znao  da se ta grupa ne sastaje bez veze, te da će, a to se vidi iz objavljene korespondencije, izabrati svojeg čovjeka, svojeg povjerenika.

Istodobno sa  salvama kritika i optužbi upućenih na račun premijera Plenkovića zbog afere Hotmail, zbog koje je pala Martina Dalić, u cijeli slučaj se uključilo i Državno odvjetništvo.  Naime, DORH cijelu aferu prati još od objave prvih spornih e-mailova, a istražuje i sadržaj dokumentacije, odnosno sms-ova, koju je Državnom odvjetništvu proslijedio HHO i Ured Predsjednice RH. A, nakon dvije kaznene prijave koje su zbog afere Hotmail, odnosno aktivnosti tzv. grupe Borg, protiv bivše potpredsjednice Vlade, Martine Dalić, podnijele stranke Slobodna Hrvatska i Živi zid, na tom slučaju radi Uskok, neslužbeno se doznaje u Državnom odvjetništvu.

U rasvjetljavanje afere Hotmail, uz Državno odvjetništvo i policiju, koja analizira sporne poruke, uključena je i SOA, čiji je čelnik još ranije potvrdio da daju “punu potporu” policiji i Državnom odvjetništvu koje treba dati – “konačni lijek”.

Nezadovoljnici mogu Plenkoviću staviti soli na rep 



Nesumnjivo je da je nakon odlaska Martine Dalić iz Vlade, Plenkovićeva pozicija znatno oslabljena. U stranci se ovih dana može čuti kako su prijevremeni izbori sada  sve izvjesniji. Ipak, sam predsjednik HDZ-a, Plenković, ne misli tako. On ne smatra da će se u stranci događati neke dramatične stvari nakon izbijanja afere Hotmail, no, njegov optimizam, kad je riječ o HDZ-ovu Izvještajnom saboru koji će se održati 26. svibnja u Ciboni, u stranci  mnogi ne dijele. Istina, Izvještajni sabor trebao bi poslužiti premijeru i šefu stranke, Andreju Plenkoviću, da demonstrira moć, jedinstvo i zajedništvo u HDZ-u, te da pošalje poruku kako, unatoč svemu, kontrolira stranku.

Ipak, problem je što Plenković na taj stranački događaj, nakon afere mailovi i iznuđene ostavke potpredsjednice Vlade, Martine Dalić, dolazi, kako govore HDZ-ovci, bitno oslabljen. Usprkos toj činjenici, insajderi tvrde, da u stranci, bez obzira na nezadovoljstvo koje vlada, nitko još nije spreman istupiti na način da pokuša ugroziti poziciju predsjednika HDZ-a, Andreja Plenkovića. Pogotovo to ne može učiniti vječiti nezadovoljnik i “pobunjenik”, Milijan Brkić, koji stalno nešto kuha, a nikako da skuha, tvrdi se u stranci.

Kada se u HDZ-u dogode afere poput ove posljednje, uvijek ista ekipa okupljena oko Milijana Brkića radi nered  i pokušava oslabiti poziciju predsjednika stranke i premijera, tvrde insajderi. Pa i Brkićevu posljednju izjavu u povodu afere Hotmail, mnogi u stranci su shvatili da ide u tom smjeru. Pogotovo onaj dio o eventualnoj odgovornosti premijera Plenkovića. Tako je Brkić rekao: “Premijer Plenković za sve procese koji su se događali unutar skupine, nije znao. Duboko vjerujem u institucije da će dati odgovore. Hrvatski narod treba dobiti odgovor.”

Brkić se, valjda, uzda u novog državnog odvjetnika, Dražena Jelinića, za kojeg se kaže da nije HDZ-ov kadar, ali je vrhunski profesionalac. Hoće li on, zbog afere Hotmail, za koju cjelokupna oporba a i veliki dio javnosti smatra da je veća i od same Fimi medije, izvesti HDZ na optuženičku klupu? Jedino bi takav scenarij, ukoliko uopće do njega dođe, mogao srušiti HDZ, kao što je Bajić, de facto, pred same parlamentarne izbore 2011. godine, podizanjem optužnice protiv HDZ-a, za ručicu doveo Milanovića i Kukuriku koaliciju – na vlast.

No, mnogi analitičari smatraju da je takav scenarij malo vjerojatan, dok je HDZ na vlasti, a HDZ i Plenkovića, ni nakon afere Hotmail, smatraju mnogi – nema tko srušiti. Oporba s Bernardićem na čelu, kojem se svakodnevno osipa SDP-ovo članstvo, sigurno to ne može, jer paradoksalno je da dok HDZ trese do sada najveća kriza – iz SDP-a u kolonama napuštaju stranku. I ne samo to, nego mnogi od njih, poput Zdravka Ronka, tvrde da će podržati vladu Andreja Plenkovića i učiniti sve da Bernardića najure iz stranke…

Plenković mora brže reagirati   

Dakle, iz svih ovih primjera je sasvim jasno da Plenković do kraja mandata ne treba strahovati za svoju političku sudbinu, niti sudbinu vladajuće koalicije, jer ni nezadovoljnici u HDZ-u nisu u stanju, osim pljuckanja, izvesti bilo kakav ozbiljniji zahvat koji bi za cilj imao rušenje premijera. Ni Milijan Brkić, koji je etiketiran kao latentni vođa pobune, ne zna što bi sam sa sobom, a kamo li sa svojim unutarstranačkim protivnicima. Mnogi u stranci kažu da Plenković nije napravio ništa toliko loše u dosadašnjem mandate, koliko ga je lošeg dočekalo kada je preuzimao stranku i Vladu RH.

Njegov najveći krimen je što kasni u donošenju svih važnih  odluka, što mu se u najnovijoj aferi Hotmail vratilo kao – bumerang. Sada ćemo, primjerice, danima tražiti novog ministra gospodarstva, umjesto da je Plenković već imao spremno rješenje.  Njegova je glavna slabost, tvrde njegovi oponenti, što je stalno nespreman i neodlučan, a ta njegova neodlučnost i oklijevanje  izaziva nezadovoljstvo u stranci.

Plenković je, primjerice, odugovlačio i u imenovanju uprave HEP-a, a čekao je i zadnji čas kako bi smijenio potpredsjednicu Vlade i ministricu gospodarstva, Martinu Dalić. Da je još samo malo čekao, Dalićkina smjena, odnosno iznuđena ostavka, došla bi u zao čas. Neki u stranci mu zamjeraju i njegovu bezrazložnu toleranciju prema  Milijanu Brkiću, pogotovo što Brkić, tvrde insajderi, objektivno nema nikakvu snagu u stranci. A nakon što je izdao čovjeka koji ga je stvorio – Tomislava Karamarka – njegov moralni integritet je doveden pod veliki znak pitanja.

Stoga bi Plenković, želi li opstati i odraditi mandat do kraja, morao brzo reagirati, baš kao što je reagirao u slučaju raskida koalicije s Mostom. Trebao bi rasčistiti s “kliponošama” (oni koji podmeću klipove svojoj stranci), odnosno obračunati se sa svima, koji svaku krizu u HDZ-u, pokušavaju iskoristiti za njegovo rušenje.

Što je HDZ izgubio odlaskom Zlatka Hasanbegovića iz stranke?, pitaju se neki u stranci. Ništa, dodaju, jedino je  Hasanbegović puno izgubio… Pa i ta fama oko Brkića i njegovih organizacijskih sposobnosti, već je poprimila epske razmjere. Istodobno, njegovi dobri poznavatelji tvrde, da je Brkić uistinu dobar operativac, ali da nije nikakav strateg.

A danas su upravo pravi stratezi potrebni HDZ-u, poput okorjelog političara, Vladimira Šeksa i njemu sličnih, koji  desetljećima traju na hrvatskoj političkoj sceni i koji godinama kreiraju stranačku politiku, ali i onu na državnoj razini. Pravi politički stratezi, ma što god drugi mislili o njima, su i ministar policije, Davor Božinović, predsjednik Hrvatskog sabora, Gordan Jandroković, predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Bačić i da ne nabrajamo dalje. HDZ-u su, ponavljamo, pogotovo u ovom trenutku potrebni stratezi, dok bi se operativaca u tako velikoj stranci moglo naći u velikom broju.

Kad lopovi viču: ‘Drž’te lopova!’

HDZ-u  u ovom trenutku ne treba jedino nered koji upravo stvaraju ti vrli operativci i stranku stalno vuku unatrag. A najgore je što ti vrli operativci sve svoje aktivnosti usmjerene protiv Plenkovića  provode s – Karamarkovim kadrovima.  Međutim, HDZ se i do sada pokazao kao mačka sa sedam života, pa i onda kada je Karamarko srušio vlastitu Vladu, HDZ je s novim predsjednikom Plenkovićem – dobio izbore. Jedino bi se u velikim problemima mogla naći sada već bivša potpredsjednica stranke,  Martina Dalić. I stoga su u pravu oni koji tvrde da je Fimi medija, u usporedbi s aferom Hotmail bila – “mala maca”.

Podsjetimo, Sanader je bio osuđen i tamnovao je u Remetincu bez i jednog dokaza. Zamislite što bi se tek dogodilo Sanaderu, da je Bajić u svojim rukama imao barem jedan vrući Sanaderov – “hotmail”!? I sve što se do sada dogodilo Mrtini Dalić, ide tristo posto na ruku Ivi Sanaderu… Oporba, prije svega SDP i Živi zid, sada optužuju HDZ da je uvijek štitio kriminal u vlastitim redovima, što je, blago rečeno, netočno u usporedbi, primjerice, sa SDP-om. Zar nije SDP uvijek štitio “svoj” criminal,  gledajući  kroz prste “mangupima iz svojih redova”?

Prisjetimo se samo, dogovora između Drnovšeka i Račana  oko Savurdijske vale, kojeg mnogi nazivaju veleizdajničkim činom. Ili, primjerice,  prodaje Ine Mađarima 2003. godine za bijednih 505 milijuna dolara!? Poslije se ganjalo Sanadera, za navodno uzimanje provizije od Mađara, u iznosu od 10 milijuna eura, od kojih je, prema svjedočenju kontroverznog Roberta Ježića,  “leglo” samo pet milijuna i to na njegov račun!? Da je HDZ štitio kriminal u svojim redovima, zar bi njihov bivši predsjednik i premijer, Ivo Sanader, bio progonjena zvijer tolike godine. Sjetimo se i bivšeg HDZ-ova potpredsjednika Vlade, Damira Polančeca i da dalje ne nabrajamo.

Dakle, nekorektno je optužiti HDZ da je uvijek štitio kriminal u svojim redovima, a pogotovo je nekorektno kada takve optužbe izriču oni koji su uistinu štitili “svoje” kriminalce. Dakle, Plenković će s takvim paušalnim optužbama lako izaći na kraj. A to uistinu znači da on ne može “pasti”, jer ga  nema tko srušiti, osim, eventualno, glavni državni odvjetnik Jelinić, što je, opet, malo vjerojatno.

A  što se, pak, tiče SDP-a i Bernardića, mnogi će reći, da Bero svojim istupima i ingenioznim idejama sve više sliči na pacijenta metkovskog psihijatra, Bože Petrova. Jer, zahvaljujući Bernardiću – kojem se, zamislite paradoksa(!), u trenutku najveće afere koja potresa i HDZ i vladajuću koaliciju, sve više osipa članstvo – Plenković za svoju političku budućnost ne treba brinuti. Njega ne može srušiti nitko iz oporbe, pa ni uz pomoć stručnjaka  za kasetofone, kakav je, primjerice  Krešo Beljak, ali ga još manje mogu srušiti  razni operativci iz vlastite stranke, koji niti imaju takvu moć, niti su dorasli nešto ozbiljnije nauditi šefu HDZ-a I premijeru.

I da Plenković odluči ići na izvanredne izbore, HDZ bi, nakon raščišćavanja afere Hotmail, opet bio najjača hrvatska stranka!

Facebook Comments

Loading...
DIJELI