Na blokiranima Vlada pada ili opstaje!

Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Inicijativa Ovršni ustanak u svojem priopćenju za javnost u potpunosti odbacuje prijedloge mjera Vlade RH za smanjenje broja blokiranih i njihovog duga, jer se kroz njih provlači novi pokušaj otimačine imovine dužnika, jer se opet vrši pritisak na vjerovnike kao jedinu polugu kojom bi se ovaj problem barem ublažio, jer te mjere neće polučiti najavljeni cilj i jer se u potpunosti zanemaruje otpis potraživanja od strane Fine, javnih bilježnika i odvjetnika!

Inicijativa Ovršni ustanak u svojem priopćenju za javnost u potpunosti odbacuje prijedloge mjera Vlade RH za smanjenje broja blokiranih i njihovog duga, jer se kroz njih provlači novi pokušaj otimačine imovine dužnika, jer se opet vrši pritisak na vjerovnike kao jedinu polugu kojom bi se ovaj problem barem ublažio, jer te mjere neće polučiti najavljeni cilj i jer se u potpunosti zanemaruje otpis potraživanja od strane Fine, javnih bilježnika i odvjetnika!

Što Vlada prešućuje?

Kroz Vladine mjere, naglašavaju „ovršeni ustanici“, u cijelosti se prešućuje odgovornost sadašnje HDZ-ove kao i prethodne SDP-ove vlade, koje se nisu znale kvalitetno nositi s tim problemom na vrijeme, pa se njegovo rješavanje prebacuje isključivo na vjerovnike i dužnike. Prešućuje se i činjenica da je Ovršni zakon loše napisan, pa je generirao nepotrebno velik dug, zakon nije kvalitetno mijenjan na što se upozorava već 8 godina, a prešućuje se i činjenica da ima dosta ovrha na temelju nevjerodostojnih isprava. Prešućuje se i da Fina ne prati ažurno otplatu dugova pa je upitna visina dugova, prešućuje se da Fina ovršuje istu osobu zbog istog duga više puta, prešućuje se da je oko 17 milijardi duga prodano lihvarskim tvrtkama-utjerivačima dugova, prešućuje se koliko su blokirani otplatili…

Zašto su loše Vladine mjere?

Inicijativa OU stoga odgovorno tvrdi da ove mjere neće polučiti učinke koje je Vlada najavila. Podsjeća da je i Milanovićeva SDP vlada još 2015. imala mjeru za pritisak vjerovnika da otpišu svoja potraživanja prema dužnicima, koja je imala skromne rezultate. Istodobno, stavljaju građanima na znanje da ministar pravosuđa, Dražen Bošnjaković, nema ideju kako riješiti ovaj problem, pa kopira Milanovićeve „umotvorine“. Kako očekivati da će se polučiti rezultat kad se ponavlja nešto što je bio promašaj?



Ovršeni nadalje tvrde i da ove nove Vladine mjere krše i Ustav i protive su poštivanju ljudskih prava! Pa kako onda jedan ministar pravosuđa uopće može predlagati mjere koje krše Ustav, te godinama ne mijenjati Ovršni zakon iako teško narušava ustavno-pravnu jednakost strana u ovršnom procesu i krši temeljna ljudska prava? I, kako netko, tko je toliko puta dokazao svoju nesposobnost i inertnost – uopće može biti ministar?

Stoga opet, već tko zna po koji put, apeliraju na premijera Plenkovića, da g. Bošnjakovića razriješi dužnosti! Osim u pisanom obliku, vođa Inicijative Ovršni ustanak, Danijel Galović, je prigodom razgovora u njegovom kabinetu prije nekoliko tjedana, i usmeno predložio Bošnjakoviću da podnese ostavku na što se on – samo nasmijao…

Paravan za novu pljačku građana

Kako bi se „pomoglo“ blokiranima, Vlada, tj. ministar Bošnjaković, predložio je čak 3 nova zakona: Zakon o otpustu dugova građana do 10.000 kuna po osnovi glavnice, Zakon o poreznim olakšicama privatnom sektoru za otpis dugova i Zakon o stečaju potrošača.

Međutim, Zakon o otpustu dugova je selektivan i samim time u suprotnosti s Ustavom, pa će kao zrela kruška lako pasti na provjeri ustavnosti.

Zakon o poreznim olakšicama je napisan u obliku direktive vjerovnicima s elementima podmićivanja na pristanak, čime se zaigralo na istu kartu kao i kod Lex Agrokora, gdje bi se na vjerovnicima trebala slomiti kola, a na što mnogi vjerovnici nisu pristali. Vjerovnicima se ovdje obećavaju porezne olakšice, dakle, manje će se ubirati poreza, što u konačnici znači da će opet biti zakinuti građani, korisnici prihoda od poreza.

Zakon o stečaju potrošača je, zapravo, zakon za uvođenje „gestapovaca“ pod nevinim nazivom – javni ovršitelji!? To znači, kažu ovršeni, da će vas ovršni Gestapo progoniti dok vas ne riješi sve vaše imovine, kako biste podmirili dug.

Jasno je kao dan da je riječ o najavi nove pljačke naroda koja se može usporediti s onom provedenom Zakonom o predstečajnoj nagodbi.

Podmirivanju duga kao standard

No, s premijerom Plenkovićem se mogu načelno složiti da se podmirivanje dugova mora očuvati kao standard, iako nije jasno, je li mislio na glavnicu ili ukupni podivljali dug koji uključuje i ovrhe na temelju lažirane potvrde. Vrlo je važno odaslati poruku da se glavnica mora podmiriti, a troškovi ovrhe moraju biti primjereni, dok zatezne kamate ne bi smjele prijeći 50 posto od glavnice.

Zastara na ovrhe

Pritom i zastara na dugove ovršenika mora postojati. Predlažu tako, da to bude nakon 3 godine. Jer, nedopustivo je da se dug po ovrsi prenosi na potomke nakon smrti ovršenika, tj, da se ovršenik i ratni zločinac tretiraju jednako kad je riječ o zastari: i kod jednog i kod drugog nema zastare!

Redoslijed otplate duga

Kad bi se uvelo pravilo da se prvo otplaćuje glavnica, zatezne kamate ne bi tako divljale, a mnogima koji su do sada otplatili dug, otplaćene kamate bi se mogle računati kao glavnica, pa bi dug bio nepostojeći i većina blokiranih bi lako izašla iz dužničkog ropstva, naglašavaju u Inicijativi OU.

Otpis zateznih kamata

Pritom dodaju, da su zatezne kamate, koje iznose oko 50 posto od ukupnog duga, dakle oko 21 milijardu kuna, najveći prostor za otpis. Kad bi se one otpisale, većina duga bi se istopila i lako bi se građanima ponudila otplata glavnice u ratama. Stoga se zalažu za otpis zateznih kamata svim blokiranima, a limit da netko smije ostati bez nekretnine, treba podići na 250.000 kuna, jer se mora afirmirati vrijednost krova nad glavom i onemogućiti ono što se sada događa – da pojedinci za bagatelu otkupljuju brojne nekretnine na dražbi!?

Osim toga, ovrha nad nekretninom smije biti samo zbog hipotekarnog kredita, a nikako ne zbog režija, neplaćenog računa za mobitel ili za cijepljenje pasa, kao što je sada događa.

Otpis glavnice duga

Poznato je, dodaju u Inicijativi, da se oko 50 posto ovrha odnosi na potraživanja teleoperatera, a po predloženim mjerama, građanima bi se ti računi otpisali uz porezne olakšice operaterima. Međutim, tvrde da je nedopustivo podilaziti teleoperaterima koji su kroz svoju borbu na tržištu olako davali ugovore i uređaje za 1 kunu, ne preuzimajući rizik sklopljenog ugovora s osobom koja nema prihoda ili je korisnik socijalne pomoći.

Očito je da i teleoperateti moraju preuzeti rizik svoje pogrešne poslovne politike, a ne da im država izlazi u susret poreznim olakšicama. Riječ je o riziku poslovanja koji se tako mora tretirati.

Istodobno je važno napomenuti da nema otpisa glavnice duga kad su u pitanju građanske parnice, poput alimentacije i sl. Osim toga jasno je svima da država nema nikakve mehanizme prisile da bilo koga nagovori ili nekome naredi – otpis glavnice. Može ih samo podmićivati, a može ih i plašiti novim Ovršnim zakonom koji će ih primorati na preuzimanje poslovnog rizika iza kojeg ne smije stajati država.

Solidarnost ne smije biti selektivna!

Inicijativa pohvaljuje Plenkovićev poziv na solidarnost. Međutim, nije im jasno, je li u pitanju selektivna solidarnost, dakle, odnosi li se samo na vjerovnike koji bi trebali biti solidarni, dok će Plenković i ostali državni dužnosnici biti – izuzeti? To je bi, naravno, bilo protuustavno.

Zato pozivaju premijera da bude solidaran, pa da predloži smanjenje svoje plaće za 2/3, kao i plaće državnih dužnosnika. Solidarnost može pokazati i prodajom voznoga parka, kao i odricanjem mnogig privilegija… To će onda biti lijepa svota novca kojima će politička elita u znak solidarnosti podmiriti glavnicu duga uništenih OPG-ovaca u Slavoniji koje nije zaštitila kao sistemski bitne, kao ni radnike kojima je dopustila propadanje firmi nakon što su privatizirane, a iza kojih nije stala jer ih nije smatrala strateški važnima kao – Agrokor.

Zakon izvan snage i deblokada računa!

Inicijativa ovršenih podsjeća vladajuće na nevjerojatnu zavrzlamu koju su napravili s Ovršnim zakonom. Stoga daju primjer kako funkcionira taj ovršni stroj zvani Ovršni zakon:

„Zbog navodnih 250 kuna duga Veterinarskoj stanici Bjelovar iz 2005. i 2007. uzeli su mi 11.500 kuna, a najveća stavka je revna odvjetnica, Vesna Jakovljević, kod koje ne možete ući od takvih spisa. I kažu mi da imam još duga. Jedno 6 ili 7 ovrha, isti računi, isti datumi računa, isti odvjetnik, isti suci kod kojih sam nekoliko puta bio kao kriminalac, te da je na nekakvom računu veterinara – lažiran moj potpis. I ne mogu si pomoći….“ (D. P.)

Prema prijedlogu Vlade, taj bi dug trebao biti brisan. No, brisanje duga je najlakše obećati, ali što je sa svim onim torturama po sudovima, što je s 11.500 kuna koje su ovom čovjeku već uzeli za glavnicu od 250 kuna? A mučenje i zlostavljanje koje trpi već više od 10 godina? A što ako Veterinarska stanica Bjelovar odbije otpisati svoj dug?

Blokade računa, dodaje se, nemaju nikakvog opravdanja osim u slučaju kad se radi o mafiji i teškom privrednom kriminalu, kao u slučaju Todorić ili Vidošević. Blokade su zamišljene sa ciljem olakšavanja namirenja glavnice duga, ali sad vidimo da su više u interesu javnih bilježnika, Fine i odvjetničkih društava. Zato usporedo s ukidanjem Ovršnog zakona, treba deblokirati sve račune – i fizičkih i poslovnih subjekata.

Nagodba vjerovnika i dužnika

Nakon stavljanja Ovršnog zakona izvan snage, neće prestati podmirivanje dugova, jer će se moći provoditi nagodbe između vjerovnika i dužnika bez dodatnih troškova i posrednika. Vlada bi trebala motivirati i vjerovnike i dužnike na nagodbu. Vjerovnicima bi se poručilo da će ih novi Ovršni zakon staviti u poziciju u kojoj će morati preuzeti rizik za dug, što će ih motivirati da krenu s nagodbama. Osim toga, reklo bi im se da će, ako ne krenu s nagodbama, biti u nepovoljnijem položaju kad se donese novi Ovšrni zakon, jer će snositi polovicu troškova ovršnog postupka što bi bio dodatni poticaj za njih da pristanu na nagodbe.

Dužnicima bi se tako poslala poruka da država neće stajati iza duga glavnice, čak niti u slučajevima kad su vjerovnici socijalno ugrožene osobe, s izuzetkom onih s visokim postotkom invalidnosti i onih koji nisu radno sposobni. Činjenica je da je oko 90 posto korisnika socijalne pomoći – radno sposobno. Samom nagodbom bi se izbacilo sve posrednike i dodatne troškove tako da bi i to bio motiv da pristanu. Zašto ne bi socijalno ugrožene osobe s radnom sposobnošću kroz javne radove otplatile svoj dug?

Onima koji ne bi prihvatili takav način otplate, reklo bi se da će ta mjera biti zamijenjena kaznom zatvora. Nedopustivo je nekome tolerirati kupnju zadnjeg modela androida, pa i u slučaju da je socijalno ugrožena osoba i očekivati da će porezni obveznici ili prodavači mobitela velikodušno otpisati njegov dug…

Vlada se ne snalazi…

Vlada RH je pokazala veliko nesnalaženje i nestručnost u pronalaženju rješenja s nemani koju je sama stvorila, a koja se zove Ovršni zakon, naglašavaju ovršeni i dodaju: “Svjedoci smo krajnje bahatog odnosa prema svima koji žele pomoći u pronalaženju rješenja. Još jednom apeliramo da premijer Plenković primi naše predstavnike, da Bošnjaković i Salapić pristanu da dipl. pravnik, Ivica Marković, bude član Radne grupe za izmjenu Ovršnog zakona i da barem pročitaju naših 10 točaka za izlazak građana iz dužničkog ropstva. Inicijativa Ovršni ustanak neće čekati skrštenih ruku dok nam kroje sudbinu. Nismo oni koji samo kritiziraju, već nudimo kvalitetna i provediva rješenja jer smo suvereni građani…“

Zahvala građanima i aktivistima

Inicijativa Ovršni ustanak istotodobno izražava zadovoljstvo jer je uspjela isprovocirati čak i Vladu RH da se pitanje izlaska blokiranih iz dužničkog ropstva podigne na najvišu razinu. Ovom prigodom se od srca zahvaljuje svim aktivistima, medijima i građanima koji su tome dali svoj dragocjeni doprinos, pa poručuju:

„Zahvaljujući vama sad više nema ozbiljnijeg političkog i društvenog čimbenika u Hrvatskoj koji se ne bavi ovim pitanjem, kao i pronalaženjem rješenja. Jasno je da Vlada RH nema volje niti interesa dirnuti u nedodirljive kako bi se našlo kvalitetno i trajno rješenje. Uskoro ćemo u javnost izaći s informacijama kakvo rješenje nudimo. Sada još poručujemo građanima da se uključe u ovu borbu za deblokiranu Hrvatsku slobodnih građana!“

Potpisi za novi zakon na lokalnoj razini!
Međimurski aktivisti Ovršnog ustanka u Čakovcu, za sada su najjača aktivistička lokalna skupina Ovršnog ustanka. Inače, Međimurska županija je na prvom mjestu po broju blokiranih u Hrvatskoj s obzirom na broj stanovnika – njihovih 8285 blokiranih duguju 1,4 milijarde kuna. Predstavnici međimurskih aktivista već su bili na sastancima s međimurskim županom Matijom Posavcem i gradonačelnikom Čakovca, Stjepanom Kovačem sa prijedlozima kako građane Čakovca izvući iz dužničkog ropstva…
Župan Posavec se složio da Fina i javni bilježnici moraju biti izbačeni iz procesa ovrha i potpuno podržao Inicijativu Ovršni ustanak. Dodao je da će se za 2 mjeseca obaviti rebalans proračuna Međimurske županije, u kojeg će uvrstiti prijedlog za osnivanje Fonda za deložirane, odnosno za one koji nisu više u mogućnosti ostvariti svoje pravo na dom… Fond će pomoći deložiranima na području Međimurske županije, da im se omoguće barem osnovni kvalitetni uvjeti za život u prvim mjesecima nakon deložacije
Gradsko vijeće Čakovca odlučilo je 26. travnja o kupnji 20 stanova, na prijedlog međimurskog župana, Matije Posavca, kao rješenje stambenog zbrinjavanja deložiranih. ‘Dok se ne izmjeni Ovršni zakon važno je imati rješenje za građane koji završavaju na ulici ili u krajnje nehumanom smještaju. Na lokalnoj razini možemo puno postići na rješavanju problema blokiranih i deložiranih građana’, čulo se tom prigodom
Inicijativa Ovršni ustanak predlaže limit od 250.000 kuna iznad kojega uopće netko može biti deložiran iz svog prostora. Nedopustivo je da ovršna mafija dolazi u posjed doma nekog ovršenika zbog duga od nekoliko tisuća kuna ili čak i manje. Ističu da pravo na dom i poštivanje temeljnih ljudskih prava moraju imati prioritet, a sadašnjim zakonom se ta prava teško narušavaju, pa su nužne njegove korijenite promjene

Inicijativa Ovršni ustanak podsjeća da su im legitimitet za zastupanje blokiranih i ovršenih dali sami građani potpisima na peticiju. Od 3. ožujka 2017. do sada skupili su više od 35.000 potpisa, online i na štandovima, u oko 15 gradova Hrvatske: Zagreb, Rijeka, Đakovo, Varaždin, Sisak, Karlovac, Split, Slavonski Brod, Vukovar i drugi. Odlučili su nastaviti sa skupljanjem, a Đakovo je bio prvi grad u Hrvatskoj u kojem su 26. travnja aktivisti Ovršnog ustanka nastavili skupljati potpise za novi Ovršni zakon. Stoga pozivaju sve građane i aktiviste da im se pridruže: ‘Pridružite nam se! Izađite na ulicu, razgovarajte s građanima, recite im za što se borimo, pozovite ih da nam se pridruže. Ne čekajmo milostinju koju su nam vladajući namijenili! Izborimo se za lavovski dio kolača koji na pripada! Tko želi krenuti sa skupljanjem potpisa neka nam se javi jer slobodu od dužničkog ropstva nam nitko neće pokloniti. Za nju se sami moramo izboriti!’

Javnost mora znati za žrtve zakona!

Inicijativa podsjeća na Ivanu Mandić iz Velikog Trgovišća je 28. travnja trebala proslaviti svoj 36. rođendan da je nije pokosila Finina ovrha. Ivana se spremala za udaju, ali život joj je ugasio Ovršni zakon. ‘Počivala u miru! Sućut roditeljima koji su izgubili svoju jedinicu, ali gube i bitku s pravosuđem..’.

Inicijativi se javljaju građani koji govore i o drugim žrtvama Ovršnog zakona i pravosuđa, a često je, nažalost, riječ o – samoubojicama. Stoga je važno osvijestiti javnost da su sve te nedužne žrtve mogle biti spriječene i da se mora nastaviti s pronalaženjem rješenja koje će zaustaviti ta stradavanja i to što prije. Deblokada računa i otpis barem zateznih kamata, koraci su koji bi, vjerojatno, trenutno zaustavili tako nešto…

Zahvala Salapiću iz Irske…

Mr. sc Josip Salapić, državni je tajnik u Ministarstvu pravosuđa i voditelj radne skupine za izradu novog Ovršnog zakona. Predstavnika Ovršnog ustanka nema u radnoj skupini za izradu novog Ovršnog zakona, ali ima javnih bilježnika i prestavnika Fine.

Inicijativa vjeruje da državnom tajniku Salapiću nitko od rodbine ili prijatelja nije ovršen i blokiran, vjeruje kako se njemu čini da se Slavonija ne prazni od Slavonaca, vjeruje da on ima doživljaj kako u njegovom rodnom Osijeku ne vlada pošast ovrha i blokada, vjeruje da će poslodavci u Njemačkoj i Irskoj biti neizmjerno zahvalni državnom tajniku Salapića na njegovom radu… ‘G. Josipe Salapiću, zar još nije vrijeme da zauzmete pravu stranu – onu na kojoj su Slavonci s omčom Ovršnog zakona oko vrata? Dakle?

Ovršeni istodobono traže da se u Salapićevu radnu grupu uvrsti 10 predstavnika blokiranih građana, a ne samo jedan kao sada, pa apeliraju na sve one koji se nalaze na krivoj strani da im se pridruže: ‘Nemaju previše vremena za spasiti to još obraza što im je ostalo. Ili si za ovršnu mafiju, ili si protiv? Biraj!’

Međimurski aktivisti u lokalnoj borbi

Ovršni ustanak i njegovi članovi stižu sada i u jedinice lokalne uprave s konkretnim zahtjevima koje je moguće u najkraćem roku realizirati. Primjer Međimurja, pravi je put kako se svatko može aktivirati u svojoj zajednici te pokušati napraviti nešto za opće dobro.

Naime, međimurski aktivisti Ovršnog ustanka u Čakovcu, za sada su najjača aktivistička lokalna skupina Ovršnog ustanka. Inače, Međimurska županija je na prvom mjestu po broju blokiranih u Hrvatskoj s obzirom na broj stanovnika – njihovih 8285 blokiranih duguju 1,4 milijarde kuna. U ponedjeljak, 30. travnja, bili su kod gradonačelnika Čakovca, saborskog zastupnika Stjepana Kovača sa svojim zahtjevima i prijedlozima u 20 točaka o načinu djelovanja, tj. što bi g. Kovač mogao i trebao učiniti na nacionalnoj i lokalnoj razini kako bi se izvuklo građane Čakovca iz dužničkog ropstva.

U četvrtak, 3. svibnja, aktivisti su ispred zgrade Fine u Prelogu zapalili svijeće i poslali poruku Plenkoviću i Zdravku Mariću. Dogovoreno je da ovu subotu krenu skupljati potpise za novi Ovršni zakon u središtu Čakovca, od 8 do 12 sati. Međimurci su primjer kako bi i drugi trebali djelovati na lokalnoj razini…

Aktivisti kod župana Posavca

U četvrtak, 19. travnja 2018., delegacija Inicijative Ovršni ustanak – Danijel Galović, Damir Kristijan Rogina, Zdenka Horvat i Radovan Preložnjak – bili su pozvani na sastanak sa županom Međimurske županije, Matijom Posavcem, u Čakovcu. Razgovaralo se o tome, što se može poduzeti na nacionalnoj i na lokalnoj razini kako bi se pomoglo ovršenim i blokiranih građanima, ili barem ublažile razorne posljedice Ovršnog zakona, kao što su bijeg iz Hrvatske, dužničko ropstvo, deložacije, raspadi obitelji i socijalna ugroženost.

Predstavnici Inicijative upoznali su župana s njihovim zahtjevima upućenim Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu pravosuđa i Ministarstvu financija, kao i Saboru i saborskim zastupnicima u vezi promjena koje traže i rješenja koja nude, kako bi se pomoglo blokiranima, ovršenima i ostalim ugroženim skupinama. Zatim su predložili svojih 17 točaka za rješavanje situacije u kojoj se nalaze blokirani građani.

Župan Matija Posavec je prepoznao problem ovršenih i blokiranih građana, te pokazao veliki interes da koliko je god u njegovoj moći, pomogne oko ovog problema koji, kako i sam priznaje – izjeda cijelu državu. Ovakav Ovršni zakon, te Fina i javni bilježnici koji proizvode najveći dio duga, realno su motor za iseljavanje i mladih i radno sposobnih, često i cijelih obitelji iz Hrvatske. Najveći problem je što se većina njih više nikada neće vratiti, a to će se loše odraziti na ionako lošu demografsku sliku Hrvatske.

Župan Posavec se složio da Fina i javni bilježnici moraju biti izbačeni iz procesa ovrha i potpuno podržao Inicijativu Ovršni ustanak. Dodao je da će se za 2 mjeseca obaviti rebalans proračuna Međimurske županije, u kojeg će uvrstiti prijedlog za osnivanje Fonda za deložirane, odnosno za one koji nisu više u mogućnosti ostvariti svoje pravo na dom… Fond će poslužiti kao pomoć deložiranima na području Međimurske županije, da im se omoguće barem osnovni kvalitetni uvjeti za život u prvim mjesecima nakon deložacije.

Ovakav hvale vrijedan potez budi nadu da se stvarno neke stvari mogu mijenjati i da se za socijalno ugrožene možemo pobrinuti. Tom prigodom je Danijel Galović rekao: „Izražavamo svoje zadovoljstvo razgovorom sa županom Posavcem. Shvatili smo da on neće stati samo na ovom projektu Fonda za deložirane, već će tražiti i druga rješenja. Svi smo se složili da se paralelno moraju rješavati i posljedice i uzroci ovog problema. Za razliku od župana Posavca, mnogi koji su danas na pozicijama koje otvaraju mogućnost rješavanja problema, nemaju sluha za teškoće malih ljudi…“

Osiguravanje prava na dom…

Član delegacije Ovršnog ustanka Damir Kristijan Rogina, inače supredsjednik stranke Slobodna Hrvatska, je izjavio: „Suradnju sa županom Matijom Posavcem nastavljamo, a uskoro otvaramo i još neka vrata kako bi se na svim razinama pod hitno počele rješavati posljedice Ovršnog zakona i pogrešne politike aktualne vlasti i njenih prethodnika. Nije nam problem ni s kim razgovarati da bi se pomoglo ugroženima. Svatko tko trenutno iz svoje pozicije može nešto napraviti da se ciljevi Inicijative Ovršni ustanak realiziraju – ima našu pažnju.“

Osnivanje Fonda za stambeno zbrinjavanje socijalno ugroženih osoba zbog deložacija je, zapravo, osiguravanje prava na dom. Sad se, naime, građanima koji su deložirani osigurava privremeni smještaj u trajanju od 18 mjeseci bez ikakvih standarda koje taj prostor treba ispunjavati. Tako imamo situaciju da su deložirani građani smješteni u devastirani i zapušteni prostor kao, npr. Katija Šarić iz Dubrovnika. Što će biti nakon tih 18 mjeseci – nitko nema odgovora. Tako „zbrinuti“ građani i dalje žive u strahu od nove deložacije…

Neki hrvatski gradovi su donekle osigurali prihvatilišta za beskućnike i imaju neke stambene jedinice za socijalno ugrožene. Ukoliko prijedlog o osnivanju Fonda prođe, Međimurska županija bi mogla biti predvodnica za rješavanje problema beskućništva deložiranih i drugih kategorija građana koji nisu u mogućnosti sami sebi osigurati krov nad glavom.

Iz Inicijative Ovršni ustanak naglašavaju da se smještajne jedinice za deložirane i beskućnike općenito, trebaju standardizirati kako se ne bi rušila načela humanosti i ljudskog dostojanstva smještajem u devastirani prostor. Također je potrebno voditi računa o uvjetima koji će osigurati ostanak obitelji na okupu, kao i pitanje odgovornog korištenja tih objekata u vlasništvu gradova ili županija.

Inicijativa Ovršni ustanak ide s prijedlogom limita od 250.000 kuna iznad kojega uopće netko može biti deložiran iz svog prostora. Nedopustivo je da ovršna mafija dolazi u posjed doma nekog ovršenika zbog duga od nekoliko tisuća kuna ili čak i manje, kao što sad imamo takve slučajeve u Hrvatskoj. Ističu da pravo na dom i poštivanje temeljnih ljudskih prava moraju imati prioritet, a sadašnjim Ovršnim zakonom se ta prava, kao i ustavnopravna ravnopravnost dužnika i vjerovnika u ovršnom procesu, teško narušavaju, pa su nužne korijenite promjene Ovršnog zakona.

Aktivisti kod gradonačelnika Kovača

Gradonačelnik Čakovca, Stjepan Kovač, primio je delegaciju Inicijative Ovršni ustanak – Radovan Preložnjak, Zdenka Horvat, Smiljan Vajdić i Darko Sopić – koja je došla na razgovor sa svojih 20 točaka prijedloga što se može učiniti za blokirane građane kako bi izašli iz dužničkog ropstva i kao i u vezi ostalih tema kojima se kao inicijative bave.

“Danas sam primio predstavnike inicijative Ovršni ustanak. Za razliku od nekih drugih koji se samo riječima bore za prava naših ovršenih sugrađana, oni imaju konkretne i što je najvažnije, provedive prijedloge. Slažem se s njima da se dug mora vratiti, no apsolutno je neprihvatljivo da odvjetnici i tvrtke za otkup dugova na njima zarađuju. Moju potporu imaju, prihvatljivo rješenje za sve sigurno postoji!”, izjavio je gradonačelnik Kovač na svojoj FB stranici.

Čakovec kupuje stanove za deložirane

Gradsko vijeće Čakovca odlučilo je 26. travnja o kupnji 20 stanova, na prijedlog međimurskog župana, Matije Posavca, kao rješenje stambenog zbrinjavanja deložiranih. „Dok se ne izmjeni Ovršni zakon važno je imati rješenje za građane koji završavaju na ulici ili u krajnje nehumanom smještaju. Na lokalnoj razini možemo puno postići na rješavanju problema blokiranih i deložiranih građana“, čulo se tom prigodom.

U subotu će na štandu u Čakovcu potpise za novi Ovršni zakon dati i gradonačelnik Kovač i svi načelnici. Za nekoliko dana, predstavnici Inicijative Ovršni ustanak idu gradonačelniku Svete Nedelje, kako bi se i tamošnji građani uključili u borbu za blokirane, dajući podršku Ovršnom ustanku.

‘Tražimo da nas primi Davor Bernardić…’

Unatoč zahtjevima koje su uputili premijeru Andreju Plenkoviću, Inicijativa ne odustaje od razgovora s njim. Sad očekuje da ih primi predsjednik SDP-a, Davor Bernardić. Gradonačelnik Čakovca, Davor Kovač, inače iz redova SDP-a, pozvao je predstavnike Inicijative da razgovaraju s Davorom Bernardićem u vezi svojih prijedloga.

Iz Inicijative poručuju: „Idemo u borbu za ruke u Saboru. Jamčimo vam da ćemo zahtijevati da se naši prijedlozi uvrste kao točke dnevnog reda u Saboru. Tamo se najbrže mogu dogoditi promjene. Obraćamo se svima, bez razlike. Sad nije vrijeme za podjele… Nema predaje! Srušit ćemo Ovršni!“

Facebook Comments

Loading...
DIJELI