Ministar Lovro je bio glavna prepreka, a ne servis građanima u želji za referendumom!

screenshot

Nakon objave, pak, Ustavnog suda, ministar uprave, Lovro Kuščević samo što nije zaplesao i zapjevao, makar je njegova uloga u ovoj dramatičnoj priči morala biti tek posrednička, bez interesa i navlačenja za jednu stranu. Stoga, nije nimalo čudno, nakon te spoznaje, da je Istina o Istanbulskoj predala žalbu Ustavnom sudu tražeći da se poništi postupak provjere potpisa za raspisivanje referenduma i da novu provjeru obavi Državno izborno povjerenstvo

Nije Lovro pustio ni suzu; nisu to bile suze Svetog Lovre iako je donedavno isti taj Lovre pozdravljao znance s – „Hvaljen Isus!” Da, riječ je o ministru uprave, Lovri Kuščeviću, koji likuje nakon objave odluke Ustavnog suda da odbacuje tužbe koje su podnijele referendumske Inicijative – Narod odlučuje i Istina o istanbulskoj. Mnogi su već zaboravili koliko je vremena prošlo, ali Građanska inicijativa – Narod odlučuje – podnijela je tužbu Ustavnom sudu tvrdeći da je odluka Vlade i Ministarstva uprave o provjeri potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava – nezakonita.

Nakon objave Ustavnog suda, Lovro Kuščević samo što nije zaplesao i zapjevao, makar je njegova uloga u ovoj dramatičnoj priči morala biti tek posrednička, bez interesa i navlačenja za jednu stranu. Stoga, nije nimalo čudno, nakon te spoznaje, da je Istina o Istanbulskoj predala žalbu Ustavnom sudu tražeći da se poništi postupak provjere potpisa za raspisivanje referenduma i da novu provjeru obavi – Državno izborno povjerenstvo. Povrh svega, sada je razvidno, nakon ovog događaja, da je u Hrvatskoj referendum zakonski onemogućen…

Osim manipulacije s brojem stanovnika Hrvatske s glasačkim pravom, pravo čudo administrativnih prepreka onemogućuju na desetke i stotine tisuća glasača da ostvare svoja prava. Danas, kada se računa da Hrvatska ima 4,5 milijuna stanovnika, a više od pola milijuna ih je u inozemstvu, teško je i naslutiti – koliko glasova je uopće određeni postotak… Time će, dakle, nepravilnim i nepoštenim računanjem, biti onemogućene mnoge akcije za referendume.

‘Još jednom je pobijedila demokracija…’

„Odbacuje se zahtjev Građanske inicijative Istina o Istanbulskoj podnesen u povodu očitovanja Ministarstva uprave Republike Hrvatske”, navedeno je na stranicama Ustavnog suda. Kratko i jasno – za to mišljenje Ustavnom sudu je trebalo puno vremena. Da nisu, možda, ustavni suci računali? No, zahtjevi referendumskih inicijativa odbijeni su u dva odvojena rješenja donesena krajem prosinca prošle godine. Odluke koje je potpisao predsjednik Ustavnog suda, Miroslav Šeparović, donesene su većinom glasova, uz izdvojeno mišljenje suca, Miroslava Šumanovića.

Eh, sad kad je Lovro Kuščević došao na svoje, umjesto da prešuti zbog svog kompromitiranja komentare, izjavio je: „Zadovoljni smo rješenjem Ustavnog suda, ono pokazuje da je Vlada napravila dobar i transparentan posao. Još jednom je pobijedila demokracija”. I što dalje? Postoji li još jedna prigoda za referendum? Postoji, odluka o referendumu sada je na Saboru. I teško će proći s obzirom na konstelaciju snaga u Saboru i interesne skupine.



Lovro Kuščević, htijući ispasti neutralan, dodaje: “Htio bih da Sabor što prije donese svoju odluku. Nažalost, Zakon o referendumu je manjkav, nedostaju propisani rokovi, Sabor nema definiran rok u kojem mora donijeti odluku i to je jedan od razloga zašto smo krenuli u izmjene i dopune zakona. Uskoro će se održati sjednica radne skupine koja radi na izmjenama zakona. Želimo definirati sve rokove ovim promjenama – i za prikupljanje potpisa i provjeru itd. Mislim da će novi zakon pridonijeti transparentnoj i boljoj provedbi referenduma”.

Nadalje, pokazujući da je ipak zainteresirana strana, odbacio je tvrdnje građanskih inicijativa da je Ministarstvo uprave odugovlačilo cijeli proces provjere potpisa. „Napravili smo sve u tridesetak dana, uputili Vladi, a Vlada Saboru. Mislim da je korektno što je Sabor čekao odluku Ustavnog suda. Ne vidim tu odugovlačenje”, odvratio je ministar. No, vrhunac cinizma zahvatio ga je u izjavi nakon pitanja novinara, kako gleda na možebitno obraćanje inicijativa, Europskom sudu pravde: „Dobro je da su inicijative uporne i poručujem im da uzmu dobrog pravnog savjetnika koji će biti u stanju čitati sve presude i mišljenja…”

Istodobno, Kuščević slavodobitno ide i dalje: „Sve je precizno objašnjeno, tko zna čitati, znat će to pročitati. Očekujem da će Sabor uskoro zaključiti da inicijative nisu uspjele skupiti zakonom propisan broj važećih potpisa i da neće raspisati referendum”. Ipak, ima i onih koji izričito tvrde da je riječ o klasičnom, pa čak i bezobraznom sukobu interesa dotičnog ministra Kuščevića. On, koji bi se trebao prvi boriti za lakši put do referendumskih nakana, pošto-poto to sprječava svojim manevrima i istupima.

„On je uistinu u klasičnom sukobu interesa. On je kao javna osoba, kao ministar, više puta izrekao svoj negativni stav o referendumu”, izjavio je o ministru uprave zastupnik Mosta, Robert Podolnjak. I točno je to što zbori Podolnjak. Jer, ministar Kuščević jednostavno je u ovim namjerama inicijativa trebao biti njihova služba, servis, pa čak i pomoć, a ne prepreka. Njegovo veselje propadanjem inicijativa za referendumsko osporavanje Istanbulske konvencije, kao i izmjene izbornog sustava, te smanjenje broja saborskih zastupnika iz redova manjina, pokazuje svakodnevnu naviku naših političara. Onih koji se vole pokazivati usamljenim i jakim vukovima kada treba skupiti glasove, a potom u čoporima, te iste glasače ganjaju na, nazovimo je tako – upravnoj sceni ovog društva…

Robert Podolnjak je upućen u sva događanja; bio je stručni suradnik tih inicijativa i sam je autor dvaju referendumskih pitanja o promjenama izbornog sustava i manjincima, te mu je ova priča predobro poznata.

Strelovit put od Brača do Zagreba

Inače, Kuščević u svom životopisu ističe kako se već kao maloljetnik učlanio u HDZ. I doista, s 26 godina postao je predsjednikom Općinskog odbora Nerežišća, a 2003. godine došao je na poziciju predsjednika Koordinacija HDZ-a otoka Brača. Godine 2005. postao je načelnikom općine Nerežišće, a na tu je dužnost opet izabran 2009. i 2013. godine. Sa samo 32 godine Kuščević je stigao u predsjedništvo HDZ-a Splitsko-dalmatinske županije, a već 2012. godine postao je članom Središnjeg odbora HDZ-a. Strelovito, nema što…

Mediji su ga, kakvi već jesu, zamijetili kada je prvom prilikom na ministarskoj dužnosti pozdravio novinare s – „Hvaljen Isus” – čime je šokirao predstavnike sedme sile. Tek je uzvratio: „To je jedan uobičajen pozdrav koji oduvijek koristim i ne bih tome pridavao pažnju.” No, onima koji se uistinu tako pozdravljaju, okrenuo je leđa…

Potom je postao i stručnjak za ljudska prava. Tako obožava ustvrditi kako neka pitanja nisu podložna referendumima, pa kaže: “Pa sasvim je sigurno da se na referendumima ne treba izjašnjavati o ljudskim prava, o ljudskim pravima se ne može ni razgovarati na referendumima. Mislim da se ne može na referendumima odlučivati ni o određenoj fiskalnoj politici, proračunu i tako dalje.” I tako bliže. Pa o čemu se onda može odlučivati na referendumima? O tlaku guma na automobilima, primjerice?

Kuščević će i dalje po svome, poput vuka u čoporu: „Moramo imati Zakon o referendumu koji će prekinuti pravnu dvojbu i donijet ćemo bolji zakon kako bi naši građani mogli iznijeti svoja mišljenja. Zakon će u prvom tromjesečju biti spreman, a nakon toga ide u Sabor”, najavio je ministar.

„Mislimo da zaista postoji potreba da se određena pitanja izuzmu od referendumskog odlučivanja. Na kraju, imamo takve prakse u zemljama u okruženju – primjerice Italija, Danska ne dozvoljavaju da se na referendumima odlučuje o pravima nacionalnih manjina, o ljudskim pravima, o poreznom sustavu, o proračunu. S druge strane, postoji opasnost da time zadiremo u nekakva temeljna ustavna, ljudska prava. Stavit ćemo to na radni stol, ispred radne skupine i vidjet ćemo kakav ćemo konsenzus dobiti”, kaže Lovro Kuščević. Doista, kako je počelo, mogli bi uskoro na referendumima govoriti o tlaku u gumama na automobilima…

Da u inicijativima koje nisu uspjele nadvladati trud ministra Lovre Kuščevića, imaju odgovor na stručnost Lovre Kuščevića, potvrdio nam je Ivan Munjin, član upravnog odbora udruge U ime obitelji. On tvrdi: „Kuščević prvi ne bi ušao na prošlim parlamentarnim izborima u Sabor da uz jedan preferencijski glas ne postoji i cenzus od 10 posto. Sadašnji samo jedan preferencijski glas koji birači mogu koristiti, dodatno je ograničen cenzusom od 10 posto. To znači da kandidat s najviše glasova birača, ako nije ostvario 10 posto glasova cijele liste (svih 14 kandidata), nema prednost pred kandidatima koji su stavljeni na viša mjesta liste, a dobili su od birača manje glasova. Kuščević ne bi ušao u Sabor niti uz ovaj jedan jedini preferencijski glas, da mu to nije omogućio upravo cenzus od 10 posto”.

Jasno je što je pritom Munjin i mislio. Netko tko se toliko poziva na demokraciju, poput Kuščevića, morao bi i biti izabran po moralnim izbornim uzusima! Uglavnom, priča ide dalje – nije nemoguće da će posla imati i Europski sud.

Neka ima, kad nismo u stanju sami riješiti problem – ima tko hoće…

Facebook Comments

Loading...
DIJELI