Kako je Ivan Ergović ostao vlasnik Nexe grupe kad je u predstečaju utvrđeno dugovanje od skoro 3 milijarde kuna

7dnevno

Najveći gubitnici predstečajne nagodbe Nexe grupe su financijske ustanove od kojih je skoro polovica i bila protiv predstečajne nagodbe

Dokumenti iz predstečajne nagodbe skinuli su masku s lica cementnog tajkuna Ivana Ergovića,o kojem smo pisali prethodnih brojeva. Naime, ukupni dug vjerovnika Nexe grupe čiji je on većinski vlasnik iznosila su nevjerojatnih 2 milijarde i više od 800 milijuna kuna. Postupak predstečajne nagodbe okončan je 2017. a iz nje je Ivan Ergović izašao kao vlasnik s udjelom od 67,2 posto, odnosno pobjednik jer su vjerovnici otpisali stotine milijuna kuna duga Nexe grupi,te samim tim brojne su banke, poglavito Raiffeissen banka, ostale kratkih rukava.

Našicecement – od ratnog profiterstva do predstečajne prijevare!

Dug Nexe grupe prema Našicecementu

Tijekom operativnog i financijskog restrukturiranja prodane su neke non-core tvrtke ili one koje su poslovale s gubicima (poput Jelena Do i GP-a Put Sarajevo), Predstečajna je pokrenuta 2013. u mandatu Slavka Linića a do njezinog okončanja izmijenilo se više Vlada i ministara financija.Zastrašujuća cifretina ukupnog duga od skoro tri milijarde kuna koliko je utvrđeno u predstečajnom postupku nije ostavljala previše prostora za optimizam da će svi koji su iskazali financijsku vjeru u sustav tvrtki našičkog poduzetnika s adresim na prestižnom zagrebačkom Tuškancu izaći iz mučkog predstečajnog postupka s financijskim ekvivalentima.

HBOR-u Nexe grupa dugovala 173.636.758,40 kuna



Dug HBOR-u i drugima

Najveći je rizik naplate bio za brojne hrvatske banke ali i inozemne financijske institucije. Dugovi Nexe grupe raznim bankama prema podacima iz predstečajnih dokumenata bili su mjerljivi desetinama i stotinama milijuna kuna. Među vjerovnicima – bankama i financijskim institucijama našle su se sve hrvatske banke, mirovinski fondovi, osiguravajuće kuće… Među vjerovnicima prednjačio je HBOR kojem je Nexe grupa dugovala 173.636.758,40 kuna. Zatim su se na listi našlu Raiffeisen mirovinsko društvio s iznosom od skoro 10 milijuna kuna, zatim iznosom od preko 97 milijuna kuna, te iznosom od preko 3 milijuna kuna, matična austrijska Raiffeisen banka s iznosom kredita od preko 117 milijuna kuna, beogradska Raiffeisen banka s iznosom kredita od preko 43 milijuna kuna te dodatno Raiffeisen invest s iznosom od preko 45 milijuna kuna, jasno je o kakvim se financijskim dubiozama Nexe grupe radilo. Može se slobodno reći kako je najveći gubitnik predstečajne nagodbe Nexe grupe upravo Raiffeisen financijsko-bankarski sustav. Prema dokumentu iz prestečajne nagodbe većina kreditora morala je umanjiti svoja potraživanja i otpisati dugove u iznosima čak i do polovice potraživanja. Iz dokumenta se vidi da su financijski kreditori otpisali iznos tražbina od preko 457,500.000 kuna.

Nešto manje od pola milijarde vjerovničkih kuna otpisano

otpisi dugova bankama

Dakle, može se reći da je nešto manje od pola milijarde vjerovničkih kuna otpisano u crnoj rupi predstečajne nagodbe na Osiječkom trgovačkom sudu. Među vjerovnicima bila su društva iz sustava Nexe grupe a među njima najveći iznos potraživanja u prestečajnoj iskazala je najpoznatija tvrtka tajkuna Ergovića – Našicecement. Ta je tvrtka od Nexe grupe potraživala 1,3 milijarde kuna. Premda je predstečajna okončana ostaje prostor za brojne špekulacije. Naime, teško se oteti dojmu kako se iza modela Ergovićevog upravljanja Nexe grupe skriva isti model vođenja kompanije kakav je razobličen u susatvu Agrokor u vrijeme vlasništva i uprave Ivice Todorića.

Pretvorba Našicecementa veće je ratno profiterstvo od Sanaderove provizije za Hypo…

Zaključno se može reći kako je predstečajnom Ergović zacementirao jedan višegodišnji sustav financijskih malverzacija. Smisao tog sustava je u osiguranju stotina milijuna bankarskih ili finacijskih kuna bez valjanog pokrića kako u imovini Nexe grupe tako i u poslovnim rezultatima. Upućene ne iznenađuje da je Ergović i u predstečaju uspio. Naime, on je zanat ispekao u ratnom profiterstvu u milijunskim poslovima transferiranja novaca preko off shore tvrtki i računa čemu ga je podučio njegov šogor, ruski đak Franjo Sremić. Sve se to događalo i u ratno vrijeme tako da su mnogi uvjereni kako se radilo o pukom ratnom profiterstvu koje je epilog dobilo u jednoj od najvećih prestečajnih prijevara u Hrvatskoj.

Zanimljiva je i struktura vjerovnika. U skupini tijela javne uprave i trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu utvrđeni iznos tražbina s pravom glasa bio je “težak” 91.108.753,84 kn. Od toga je za prihvaćanje Plana predstečajne nagodbe glasovalo 99,48 posto. U grupi financijske institucije utvrđeni iznos tražbina s pravom glasa iznosio je 1.280.389.816,07 kn, od čega je za predstečaj glasovalo 57,28 posto vjerovnika. U skupini ostali vjerovnici utvrđeni iznos tražbina s pravom glasa iznosio je 1.524.178.021,52 kn, od čega je za prihvaćanje predstečaja bilo 99,36 posto. Iz navedenog je jasno da je Ergović i njegova Nexe grupa najviše oštetila skupinu banaka i financijskih ustanova budući je skoro polovica vjerovnika bila protiv predstečaja.

Našicecement i gubici financijskih kreditora Nexe grupe

Zanimljiv je i rasplet obveza, odnosno golemog duga koji je Nexe imao prema povezanom društvu Našicecement. Iz dokumenta Predstečajne nagodbe vidljivo je kako je vjerovnik Našicecement dužniku Nexe grupi otpustila dio svoje tražbine. Također, utvrđeno je da Našicecement ugovorom o podjeli preuzme poslovne udjele Nexe grupe u trgovačkim društvima: Nexe beton iz Našica, Nexe beton iz Novog Sada i sarajevske tvrtke članice AB Put iz i Nexe i to u visini 185.917.329 kn te da Našicecement preuzme potraživanja pobrojanih trgovačkih društava u visini 36.284.634 kn te obvezu dužnika prema
rovinjskom Adrisu u iznosu od 100.571.612 kn.

otpis trazbina u iznosu 57 milijuna

U Rješenju predstečajne nagodbe određena je i sudbina Ergovićeve “zlatne koke” Našicecementa. Dužnik i vjerovnici iz skupine financijske institucije su usuglasili da se na iznos od 881.161.621,40 kn do prodaje društva Našicecement d.d. ili proteka roka od 24 mjeseca od pravomoćnosti sudskog rješenja kojim se potvrđuje predstečajna nagodba društva Nexe grupa neće obračunavati kamata.

Također, dužnik i vjerovnici su usuglasili da će se, u slučaju uspješne realizacije prodaje društva Našicecement d.d., vjerovnici namiriti iz preostalog iznosa kupoprodajne cijene umanjenog za 250 milijuna kuna potrebnog za osiguranje održivosti poslovanja ostatka grupe. Nexe grupa i vjerovnici su usuglasili da će, u slučaju neuspjele prodaje društva Našicecement u roku od 24 mjeseca od pravomoćnosti sudskog rješenja kojim se potvrđuje predstečajna nagodba društva Nexe grupa d.d, imatelji obveznica zadržati 352.464.648,56 kuna u obliku mezzanine, a koji će se namiriti iz budućeg poslovanja i prodaje društava u vlasništvu društva Nexe grupe.

Bilo kako bilo, i predstečaj Nexe grupe još je jednom pokazao da tko se malo zaduži – problem je samom sebi, a tko se zaduži u stotinama milijuna ili čak milijardi postaje problem svih onih koji su mu lakovjerno dali novac. Tako i Ivan Ergović može nastaviti mirne tajkunske snove jer su njegovi dugovi još jednom prevaljeni na leđa kreditora.

nexe dug bankama treci dio
pbz raiff i druge banke
ukupni iznos trazbina preko 2 milijarde i 800 milijuna
Facebook Comments

Loading...
DIJELI