Helena Krmpotić: ‘Upropastili su mi zdravlje i karijeru, a i danas deložiraju ljude!’

7dnevno

Bivša urednica na državnoj televiziji, Helena Krmpotić, vodila je dulje od tri godine postupak zbog kaznenog djela klevećenja i sramoćenja na zagrebačkom Kaznenom sudu, za što su ju optužili direktori nelegalnih i nezakonitih kreditno-štednih ureda iz Graza, koji već dugi niz godina izdaju kredite po Hrvatskoj. Krmpotić je sada dobila pravomoćnu presudu da nije kriva, no pod koju cijenu? Narušena zdravlja i financijski iscrpljena, Helena Krmpotić poručila je novinarima - u ovoj zemlji se ne isplati boriti protiv zelenaša...!

Nevjerojatne informacije curile su dosad s dugotrajnog i na trenutke vrlo mučnog suđenja zbog klevete na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu, u postupku protiv tadašnje novinarke državne televizije, Helene Krmpotić. U više od 17 rasprava koliko je bilo potrebno pravosudnim institucijama da ju oslobode od kaznene odgovornosti, Krmpotić je dokazala kako su poslovali nelegalni austrijski kreditni uredi, tko je stajao iza njih, kako su se potpisivali krediti s hrvatskim građanima i zašto ih nije bilo moguće otplatiti…

S optužbama koje su joj se stavljale na teret, Krmpotić se branila – sama, jer joj je tadašnji poslodavac odbio osigurati pravnu pomoć, a niti godinu dana od početka suđenja ostala je bez posla, pa je njezina borba postala još dramatičnija. Danas, iako je financijski potpuno srhvana, zadovoljna je što je dokazala sve ono o čemu se godinama prešućivalo u hrvatskoj javnosti, a to je odgovor na pitanje – tko stoji iza austrijskih kreditnih ureda…?

Iscrpili su me i uništili psihički

„Iz jedne rasprave u drugu ulazila sam sve nesigurnija u pravni ishod, a vjerujte mi, više ni sama ne znam koliko sam iskaza pročitala i koliko noći probdijela da bi se obranila od ovih smiješnih optužbi koje su mi se stavljale na teret. Da nije bilo moga odvjetnika, Milka Križanovića, vjerojatno bih i odustala i prihvatila krivnju, jer sam u pojedinim trenucima bila na izmaku snaga“, objasnila nam je Helena Krmpotić, koja je i danas nezaposlena…

Provjereni obrazac kojim su se ionako služili austrijskih bankari, bio upotrijebljen i u slučaju HTV-ove urednice. Naime, svatko tko je izvještavao o toj temi profesionalno i neovisno, bio je tužen za klevetu, a onda se priča na sudu nastavljala u višegodišnju trakavicu. Novinari, umjesto da su se bavili s temom nelegalnih kredita, bili su prisiljeni baviti se sudskim postupkom.

7dnevno

Pritom valja naglasiti, da je Krešimir Macan, glasnogovornik RBA zadruga, osobno tražio od ravnatelja HRT-a da se Heleni Krmpotić oduzme njena urednička emisija i zabrani raditi…



I ono što javnost slabo zna – nakon što bi isrpljeni i umorni, tuženi novinari dokazali na sudu kako su svoj posao radili po svim standardima struke, čekala ih je tužba na višem sudu, pa i na Vrhovnom, što je postupak produljivalo i na trajanje duže od pet godina…

„Ja sam odmah, godinu dana nakon te tužbe, dobila otkaz na HRT-u i jednostavno nisam mogla pronaći drugi posao, jer sam svakom potencijalnom poslodavcu donosila potvrdu o nekažnjavanju u kojoj je stajalo da se protiv mene vodi postupak na Kaznenom sudu u Zagrebu. Pa tko bi me, onda, normalan zaposlio, nakon što tako nešto pročita?“, još uvijek je ogorčena Helena Krmpotić. Pritom, sama činjenica da je riječ o austrijskim štedionicama koje su zabranjene u Hrvatskoj i posebnim Škibolinim zakonom, nije bila dovoljan argument da joj se pruži prilika za rad…!?

Nezamislivi mobbing na sudu

„Većina ih je prešutno prešla preko te informacije, ali bilo je i onih koji su zgroženo gledali u potvrdu o nekažnjavanju i samo bi je bacili među papire i odgurnuli moj životopis s gađenjem“, objašnjava Krmpotić.

I zaista, što joj sada vrijedi što je pravomoćno na sudu dokazala kako nije nikoga klevetala niti sramotila, kada je više od dvije godine nezaposlena, a dotle nelegalni i nezakoniti financijski uredi, umjesto da budu predmetom istrage policije i DORH-a, koriste hrvatske sudove i resurse i tuže one koji upozoravaju na njihovo nezakonito poslovanje i kriminal? Kako nam je objasnila bivša urednica, nije ona jedina koju su tužili za klevetu, međutim, većina tih novinara je jednostavno odustala od praćenja te teme u medijima, iz straha za egzistenciju i moguću, eventualno, izgubljenu tužbu…

„Oni jako dobro znaju šta rade i na koji način ušutkavaju novinare. Takav mobbing od njih nisam doživjela u svojoj 20-godišnjoj karijeri, od toga da se njihov glasnogovornik, Krešimir Macan, izderava na mene u sudnici i psuje, do toga da sam na ročišta u ovom postupku dolazila nevjerojatnih 17 puta i promijenila dvojicu sudaca! Pa ni Ivo Sanader, ni Milan Bandić nisu imali toliko ročišta i svjedoka kao ja“, rezignirano govori Krmpotić i dodaje da se često osjećala kao pravi kriminalac…

„Pritom imate cijelu plejadu kolega novinara koji su tuženi za klevetu, od Nade Landeke, Tonija Eterovića, Ivane Paradžiković do Damira Kramarića, kojima, iako su svi oslobođeni optužbi, nitko nije rekao ni – hvala – za sve što su napravili za oštećenike austrijskih zadruga“, potvrđuje Helena Krmpotić.

Ugovori u Hrvatskoj, novac preko granice

A što je to dokazala Helena Krmpotić, što je tako jako zasmetalo austrijske bankare da su se odlučili čak i na tužbu? Za početak, da je riječ o potpisivanju nezakonitih ugovora za što Hrvatska narodna banka nikad nije dala dozvolu. Potom je na suđenju otkriveno da su kreditne zadruge dio Raiffeisen banke, koja je njihov osnivač i vlasnik. Krediti koji su plasirani u Hrvatskoj nisu potpisivani u Austriji, a novac su korisnici kredita prenosili preko granice na crno, za što su imali posebne brojeve mobitela u slučaju da ih se zaustavi na granici…

Kredite su u Hrvatskoj plasirali posrednici, njih više od 40, koji su poseban „pik“ imali na korisnike kredita – vlasnike atraktivnih nekretnina, najčešće u prvom redu do mora… Tako su sve do donošenja zakona kojim su ti krediti proglašeni ništetnima, Austrijanci uredno i redovno deložirali i ovršavali građane. Pritom je upravo novinarka Helena Krmpotić bila jedna od ljudi, zahvaljujući kojima ni Sabor ni Vlada više nisu mogli zatvarati oči ni bježati od tog problema…

Napokon oslobođena tužbe!

„Okrivljena je profesionalna novinarka, u to vrijeme bila je angažirana od državne televizije da napravi prilog od iznimnog interesa za širu hrvatsku javnost o kreditima RBA zadruga a u poslu je postupala strogo profesionalno i u interesu javnosti. Zahvaljujući njezinom radu donesen je popularni ‘Lex Škibola’“, rekao nam je njezin branitelj, Milko Križanović.

Svjestan što je Helena Krmpotić sve prolazila i s čime se sve susretala za trajanja suđenja, Križanović ističe da je to bila lavovska borba kako bi dokazali njezinu nevinost.

„Bilo je pnekad teško, pa su se nakon toliko rasprava i ročišta gubili i živci, ali na kraju je sve prošlo dobro. Ponosan sam na Helenu, jer njezina obrana i sve kako se držala na ričištima, za svaku su pohvalu,“ istaknuo je Križanović. Dodao je da je Krmpotić u svom poslu postupala strogo profesionalno, u interesu oštećenih, čime je senzibilizirala javnost, što je u konačnici i rezultiralo donošenjem posebnog Zakona o ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima sklopljenjim u RH s neovlaštenim vjerovnikom,“ kazao je branitelj novinarke i urednice Helene Krmpotić .

Iako je pravomoćno oslobođena od optužbi da je u svom radu klevetala i sramotila austrijske bankare, Helena Krmpotić je, ipak, izgubila previše vremena u dokazivanju svoje nevinosti. Sada, pak, kaže da iz cijele priče još uvijek ne izlazi kao pobjednica, jer je još je dugi put da se svi preostali korisnici kredita izvuku iz ralja austrijskih kreditora.

„Sada imamo Zakon koji omogućava građanima podizanje tužbi za ništetnost tih spornih kredita, a što rade naši suci? Šalju u Luxembourg upite, kojima propituju je li zakon u skladu s europskom praksom…!? Pa mi smo luda država…!“, nezadovoljno je rekla Helena Krmpotić i dodala: „Umjesto da sada sude prema hrvatskim zakonima, oni te tužbe prijavljuju europskim sudovima, i dok ne stigne mišljenje iz EU-a, tužbe ostaju na – čekanju…!“

Facebook Comments

Loading...
DIJELI