Predsjednica isprovocirala Klasića, on izjavio NEŠTO NEVJEROJATNO

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, svojim je riječima izgovorenim na Jasenovcu, koji je posjetila u društvu izraelskog predsjednika, uspjela naljutiti „i jednu i drugu stranu” politički podijeljenih Hrvata čiji se različiti stavovi možda najsnažnije osjećaju upravo po pitanju žrtava ovoga logora.

Predsjednica je jasno naglasila tko je bio zločinac a tko žrtve, te izrazila duboko žaljenje, no istovremeno je osudila sve totalitarne režime poistovjetivši komunizam i fašizam a upravo to je izazvalo konfuziju i bijes mnogih Hrvata.

Iako se na prvi pogled čini kako loša reakcija „lijevih i desnih” Hrvata ukazuje na predsjedničin promašaj, puno je vjerojatnije kako je izgovarajući (ne)ugodne povijesne istine – svojim govorom „pogodila u sridu”.

Jedan od nezadovoljnika je povjesničar Hrvoje Klasić koji je medijski odreagirao na govor Kolinde Grabar – Kitarović:

“Žao mi je i što se ponovo koristi ta teza o svim totalitarizmima na isti način i s istim osudama bez nijansi koje su prepoznavali i u prošlosti i danas brojni svjetski državnici, za razliku od modernih hrvatskih desničara. Osuditi zločine smatram apsolutno opravdanim i nužnim. Ali uspoređivati režime na tako pojednostavljen način bi nas moglo dovesti u situaciju da netko i zločine koje su bilo kada počinili Hrvati počne smatrati glavnim obilježjem bilo kojeg političkog sustava”, izjavio je Klasić.



Iz riječi ovog povjesničara lako se dade iščitat kako su i „zločini počinjeni od strane Hrvata tijekom Domovinskog rata, znak da je glavno obilježje tog perioda bio – fašizam. Sve što je hrvatska predsjednica izgovorila o Jasenovcu, fašizmu i komunizmu, a što se sada na veliko komentira, potpuno gubi snagu nad ovim nevjerojatnim riječima hrvatskog povjesničara koji je, pomno biranim izrazima, povukao snažnu paralelu između fašista i hrvatskih branitelja.

No, ovakvi Klasićevi stavovi samo su nastavak njegovih teorija o Domovinskom ratu koji rado naziva „građanskim”:

„Ako se maknemo od retorike zapjenjene desnice i nelagode ljevice kada se razgovara o ovoj temi, ostaje pitanje – je li se u Hrvatskoj devedesetih godina prošlog stoljeća događao građanski rat? – Ako se držimo pravno-povijesne terminologije, najbliža definicija bila bi da je rat u Hrvatskoj agresija, s elementima i građanskog rata. Pri čemu je bitan naglasak na ono “i” koje se često zna ispustiti ili zanemariti sa strane onih koji to osporavaju ili pak zagovaraju”, kazao je svojedobno.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI