Modriću se ne događa ništa drugo što se već nije događalo najbogatijim i najpoznatijim sportašima današnjice

Instagram

Sport kao unosan posao globalnih razmjera, sa zaradama neslućenih razmjera, praktički je nejplodnije tlo za – utaju poreza. Recentan slučaj s optužbama za utaju poreza čelnika zagrebačkog Dinama, braćom Mamić, Zdravkom i Zoranom, te Damirom Vrbanovićem nije niti raritetan niti jedinstven. Cijeli svjetski sport pršti od afera utaje poreza, a neki najveći sportaši svih vremena, pa i današnjice suočili su se s ozbiljim optužbama i gadnim presudama.

Jednu od najtežih kazne za financijske malverzacije oko plaćanja poreza doživio je Uli Hoennes, predsjednik Bayerna. Zbog utaje poreza u visini od 28 i pol milijuna eura čelnik Bayerna osuđen je na tri i pol godine zatvora. Okružni sud u Munchenu je na temelju prikupljenih dokaza bez milosti osudio miljenika nacije koja je i sama bila iznenađenja razmjerima prevare predsjednika Bayerna. Najprije je krenula otužba da je zamračio “samo” tri i pol milijuna eura poreza, da bi se dokaznim postupcima došlo do pozamašne svote od 28 i pol milijuna. Hoeness je svoju krivicu i priznao, žudio je za novčanom ili uvjetnom kaznom, no sustigao ga je zatvor.

Španjolsko državno odvjetništvo podiglo je u optužnicu protiv bivšeg trenera Real Madrida José Mourinha, ali i napadača Cristiana Ronalda, dobitnika nagrade Zlatna lopta za najboljeg nogometaša svijeta u prošloj godini. Prije njih je podignuta optužnica protiv nekadašnjeg napadača i sportskog direktora Real Madrida Predraga Mijatovića, bivšeg napadača Atlética Radamela Falcaa, igrača Real Madrida Fabia Coentraa, bivšeg igrača Angela Di Marije te njihovog i Ronaldovog agenta Jorge Mendesa. Svi su optuženi za otvaranje tvrtki i računa u inozemnim poreznim oazama preko kojih su dobivali novac od sponzora ne plaćajući porez u Španjolskoj…

Završimo priču s najboljim nogometašom osamdesetih godina, Diegom Maradonom. Talijanski sudovi još prijete optužnicama od njegovog poreznog duga od 40 milijuna eura, s kamatama naravno, zbog njegovog neprijavljivanja zarade tijekom osamdesetih godina kada je igrao za Napoli.

Baratanje s basnoslovnim zaradama i one najbolje i najbogatije doslovce tjera na skrivanje svojih prihoda, time i na utaju poreza. Evo, najbolji nogometaš današnjice, član Barcelone, Argentinac Lionel Messi nije naišao na razumijevanje španjolskih vlasti koji su otkrili “rupe” u prikazivanju njegovog poslovanja… No, izbjegao je zatvor, baš kao i neki dan nogometaš Reala Angel Di Marija. A na tapeti španjolski dana je i Jose Mourinho, pa i naš Luka Modrić koji u domovini doživljava teške dane zbog iskaza na suđenju Zdravku Mamiću u Osijeku. DORH ga je optužio za davanje lažnog iskaza, kako to obično bude u nas – javnost se posve podijelila. Jedni napadaju, drugi brane Modrića. Prava predstava.

Sport kao unosan posao globalnih razmjera, sa zaradama neslućenih razmjera, praktički je najplodnije tlo za – utaju poreza. Recentan slučaj s optužbama za utaju poreza čelnika zagrebačkog Dinama, braćom Mamić, Zdravkom i Zoranom, te Damirom Vrbanovićem nije niti raritetan niti jedinstven. Cijeli svjetski sport pršti od afera utaje poreza, a neki najveći sportaši svih vremena, pa i današnjice suočili su se s ozbiljim optužbama i gadnim presudama.



U poplavi vijesti oko Luke Modrića nekako nam je promaknula vijest da je nekdašnji najbolji tenisač svijeta i ikona njemačkog sporta Boris Becker – bankrotirao. Naime, njemački tenisač je početkom tjedna na sudu u Londonu proglasio bankrot.

Trostruki wimbledonski pobjednik je priznao kako se od listopada 2015. godine nalazi u financijskim problemima i na sudu nije uspio dokazati kako je u stanju otplatiti dugoročni kredit u banci Arbuthnot Latham, koja je stoga odlučila podnijeti zahtjev za bankrotom.

Beckerovi odvjetnici pokušali su ishoditi odgodu plaćanja duga, navodeći kako bi bankrot naštetio ugledu njihova klijenta, ali sutkinja Christine Derrett nije imala milosti.

“Znam tko je gospodin Becker, gledala sam ga kako osvaja Wimbledone, ali o načetom ugledu je morao razmišljati mnogo ranije”, izjavila je.

Zašto to pričamo? Jer, Becker je navlas imao iste probleme kao brojni bogati poznati svjetski sportaši, pa i naš Luka Modrić. Kada je bio pod istragom pri osudi Becker je prošao sjajno. On je nakon suđenja zbog utaje poreza od 3,1 milijun eura u Njemačkoj osuđen samo na novčanu kaznu od pola milijuna eura, uz plaćanje zaostalog prethodnog poreza te na dvije godine zatvora uvjetno. Nakon završne riječi suca s olakšanjem je pričao, jer je znao da je mogao završiti na robiji.

“Slobodan sam, to je najvažnije”!

Sud je ipak uzeo u obzir njegovo priznanje, makar su se neki krugovi u Njemačkoj čak i bunili prema milosti suca koji je presudio Beckeru. Zbog utaje poreza u Njemačkoj se godišnje izrekne više od tisuću godina zatvorskih kazni i nekoliko stotina milijuna eura novčanih.

Jednu od najtežih kazne za financijske malverzacije oko plaćanja poreza doživio je Uli Hoennes, predsjednik Bayerna. Zbog utaje poreza u visini od 28 i pol milijuna eura čelnik Bayerna osuđen je na tri i pol godine zatvora. Okružni sud u Munchenu je na temelju prikupljenih dokaza bez milosti osudio miljenika nacije koja je i sama bila iznenađenja razmjerima prevare predsjednika Bayerna. Najprije je krenula otužba da je zamračio “samo” tri i pol milijuna eura poreza, da bi se dokaznim postupcima došlo do pozamašne svote od 28 i pol milijuna. Hoeness je svoju krivicu i priznao, žudio je za novčanom ili uvjetnom kaznom, no sustigao ga je zatvor.

“Morat ću uplatiti značajne svote za porez, ali odlučan sam da započnem ispočetka. Duboko žalim zbog svog ponašanja”, rekao je Hoeness na sudu. Ni to priznanje ga nije spasilo.

U završnoj riječi tužitelj je tražio šest i pol godina zatvora za Hoenessa, od 10 mogućih koliko je propisano zakonom…

Sudac Rupert Heindl ovako je obrazložio presudu Hoenessu:

“Oslobađajuća presuda nikad nije bila jedna od opcija”!

Dakako, Hoeness je odmah odstupio s dužnosti predsjednika Bayerna.

Luka Modrić susreće se u Španjolskoj s optužbama za utaju poreza u Španjolskoj zbog osnivanja fiktivnih firmi. To je radio i Peter Graf, otac najbolje njemačke tenisači Steffi. On je preuzeo sve račune od kćerke te je svu svu zaradu uplaćivao na fiktivne račune u inozemstvu, sve kako bi zaobišao njemačke porezne organe. No, bio je otkriven i teško osuđen. Otac tenisačice Steffi Graf zbog utaje šoreza od 12 milijuna tadašnjih njemačkih maraka poreza osuđen je na tri godine zatvora. Vrijedni Peter sa svojom kćeri haračio je teniskom svjetskom scenom, napravio od svoje mezimice najbolju tenisačicu svih vremena koja je osvojila 22 Grand Slam naslova, u jednoj sezovni sva četiri Grand Slama i Olimpijske igre. No, teško se odvajao od novca, a njemački sud kao i u slučaju Uli Hoenessa nije imao milosti! I sve je to za usporedbu…

Modrić i Bale su pod povećalom španjolskog ministarstva financija”, pišu u utorak sportske novine AS sa sjedištem u Madridu. “Slučaj Modrić odvijat će se polako jer njegova moguća zastara nije blizu. Prije njega će biti poznato podizanje optužnica protiv nekih drugih igrača. Bit će iznenađenja idućih dana, ne samo u Real Madridu nego i drugim klubovima”, navodi AS.

Hrvatski kapetan Luka Modrić došao je u Real Madrid u kolovozu 2012. a zatim sa suprugom Vanjom otvorio tvrtku u Luksemburgu preko koje je dobivao novac od reklama i sponzora, objavile su novine El Mundo u prosincu temeljeći tekst na povjerljivim podacima dobivenima od platforme Football Leaks. Porezna uprava je nad Modrićem otvorila istragu 18. siječnja 2016. u 10 sati, pokazuje izvadak objavljen u El Mundu.

Pa i ovo, Španjolsko državno odvjetništvo podiglo je u optužnicu protiv bivšeg trenera Real Madrida José Mourinha, ali i napadača Cristiana Ronalda, dobitnika nagrade Zlatna lopta za najboljeg nogometaša svijeta u prošloj godini. Prije njih je podignuta optužnica protiv nekadašnjeg napadača i sportskog direktora Real Madrida Predraga Mijatovića, bivšeg napadača Atlética Radamela Falcaa, igrača Real Madrida Fabia Coentraa, bivšeg igrača Angela Di Marije te njihovog i Ronaldovog agenta Jorge Mendesa. Svi su optuženi za otvaranje tvrtki i računa u inozemnim poreznim oazama preko kojih su dobivali novac od sponzora ne plaćajući porez u Španjolskoj…

Dakle, Modriću se ne događa ništa drugo što se već nije događalo najbogatijim i najpoznatijim sportašima današnjice.

Luka Modrić je reprezentativac, sjajan i veliki sportaš, zaštitni znak ove generacije, trostruki klupski prvak Europa s madridskim Realom, sve to stoji i na tome mu valja skinuti kapu do poda, odati priznanje, čestitati k tome. No, nije Modrić pred istražiteljima i sucem zbog vikanja na terenu, grubog prekršaja na travnjaku ili tučnjave na treningu. Modrić je u cijeli slučaj ušao najprije kao svjedok, jer on je bio taj čovjek oko kojeg se zavrtilo najviše novaca što i ne čudi na njegovu raritetnu sportsku vrijednost, o kojoj smo maloprije zborili. Nakon svjedočanstva Državno odvjetništvo se odlučilo optužiti istog za davanje lažnog iskaza, Modrićev pravni status se promijenio. I što? Zazivati oproste ili blagost u prosudbama zbog Modrićevog igranja za reprezentaciju? Apsurdno i nepošteno prema samima sebi. Oni koji tako razmišljaju ne razumiju pravdu i zakon.

Spomenuli smo i Messija. Što je on učinio? Argentinac nije naišao na razumijevanje španjolskih vlasti koji su otkrili “rupe” u prikazivanju njegovog poslovanja. Messi se žalio na podignutu optužnicu, s obzirom na to da je otac njegov predstavnik zadužen za financije, no sudac je odbio taj zahtjev, uz objašnjenje da je Argentinac morao znati što se događa s njegovim novcem. Naposljetku, pala je odluka.

Lionel Messi zajedno sa svojim ocem Jorgeom koji je “pazio” na poslovanje morali su nadoplatiti pet milijuna eura poreza u španjolski proračun. Oba dvojica imali su sreće što ih je zaobišla zatvorska kazna. Španjolski sud je objavio kopiju njihove uplate i potpisao je kao “korektivnu isplatu”.

A što se tek dogodilo možda najboljem rumunjskom nogometašu svih vremena, Gheorgi Popescuu. Taj igrač koji je igrao i za Barcelonu, Tottenham i Galatasaray kandidirao se za predsjednika Rumunjskog nogometnog saveza. No, u nagloj istrazi dokazano je da je “sakrio nekoliko milijuna od poreznog obračuna”, a sud mu je odmjerio silnu kaznu, od tri godine i jedan mjesec strogog zatvora.

Završimo priču s najboljim nogometašom osamdesetih godina, Diegom Maradonom. Talijanski sudovi još prijete optužnicama od njegovog poreznog duga od 40 milijuna eura, s kamatama naravno, zbog njegovog neprijavljivanja zarade tijekom osamdesetih godina kada je igrao za Napoli.

Nije Modrić iznimka, nego pravilo.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI