Kako je ravnatelj kazališta u kojem igra Frljićeva predstava opstao 30 godina?

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Što god mislili o Oliveru Frljiću, jedno je sigurno; riječ je o tipu koji sasvim sigurno zna skrenuti pažnju na sebe. Učinio je to i prije nekoliko dana inačicom Pirandellove drame ”Šest likova traži autora”, gdje se na svojevrstan način i u svojem stilu ismijao s ikonama hrvatske desnice-Željkom Markić, Zlatkom Hasanbegovićem, Velimirom Bujancem, Thompsonom i drugima koje je prikazao kao svinje.

Inače, riječ je o predstavi koja se odigrala u Satiričkom kazalištu Kerempuh, a koju je uz Ministarstvo kulture financijski podmazao i Grad Zagreb. No, u ovoj priči valja se posebno pozabaviti samim kazalištem Kerempuh, odnosno svime što se oko njega zbiva nekoliko posljednjih godina, jer to je uistinu posebno zanimljivo i intrigantno.

Naime, upravnu strukturu Kazališta prema onome što se može pročitati na njihovim internetskim stranicama tvori kazališno vijeće, ravnatelj i predstavničko tijelo osnivača. Spomenuto predstavničko tijelo čine ugledni umjetnici i kulturni djelatnici koji nisu službenici gradskog Ureda nadležnog za poslovanje kulture Grada Zagreba. Vijeće sačinjavaju: Nina Kleflin, Paolo Magelli, Goran Prečec i Branka Trlin Matula. Ravnatelj Kerempuha je, kao što je mnogima vjerojatno dobro znano, Duško Ljuština. Kazališno vijeće bira se tako da njegova tri člana imenuje predstavničko tijelo osnivača, dok se jedan član bira iz redova kazališnih umjetnika, a jedan iz redova svih zaposlenika. Uloga ravnatelja kazališta je organizacija i provođenje umjetničkog programa i poslovne politike kazališta, predlaganje godišnjeg programa i financijskog plana koje potom odobrava kazališno vijeće.

Ljuština kazalištem Kerempuh ravna više od 30 godina, a njegova biografija uistinu je vrijedna pažnje. Naime, iz malog ličkog sela Glibodol Ljuština kao član Partije dolazi u Zagreb gdje upisuje Šumarski fakultet na kojemu nikada nije diplomirao, ali to ga prema pisanju Hrvatskog tjednika nije spriječilo da već 1982. godine počne ravnati kazalištem Jazavac. Satiričko kazalište Jazavac 1994. godine preimenovano je u Kerempuh, a Ljuština ondje 35 godina vedri i oblači preživljavajući sve političke prilike i neprilike.

Kazalište Kerempuh financira se, što je očekivano, iz gradskog i proračuna Ministarstva kulture, ali i donacijama, iz zaklada i sponzorstava. Pivnica Medvedgrad, Pan-Pek, Škljoc i DM neki su od financijera ovoga kazališta, koje je u 2016. godini uprihodilo 16.943.189,00 kuna, od čega je veliki dio proračunski, konkretnije 12.191.985,00 kuna. Od pružanja usluga Kerempuh je uprihodio 923.71500 kuna.



Facebook Comments

Loading...
DIJELI