Ime i popis suradnika u novoj stranci Zorana Milanovića

Screenshot

Stranka aktivne demokracije, tako prema napisima nekih analitičara i novinara, glasi prvotni, za sada još uvijek neslužbeni, ali i okvirni naziv nove stranke bivšeg premijera Zorana Milanovića, koji sve ozbiljnije razmišlja o obnavljaju svoje političke karijere. Da je tome tako pisao je nedavno i tjednik 7dnevno, tvrdeći kako Milanović u ovu avanturu ne ulazi sam, štoviše laskava je lista onih koji se u ovom tjedniku spominju. Naime, Milanović stranku navodno aktivira u suradnji s Antom Kotromanovićem i Marijom Bertinom, a projekt bi financijski trebali potpomoći moćni hrvatski poduzetnici Emil Tedeschi i umirovljeni general Ivan Čermak.

Nova stranka okušati bi se trebala na izborima za EU parlament, a računa i na potporu dijela pobunjenika unutar SDP-a, stranke koja je u potpunom rasulu. Nakon što se okuša na europskim izborima Milanović navodno kani ući u bitku za predsjednika. Milanović još uvijek utječe na politički život svoje bivše stranke, a dobro upućeni svjedoče da se sastaje s njemu lojalnim kadrovima. No, kako nema namjeru vraćati se na čelo raslojene Partije i oporavljati stranku čiji se oporavak ne nazire, svoju priliku vidi upravo u raslojavanju SDP-a čiji bi birači potom u njemu trebali prepozati Mesiju i spasitelja koji se vraća kako bi oporavio rasutu ljevicu. Kako bi se prezentirao kao spasitelj, kvalitetne kadrove iz SDP-a namjerava dovući u svoje redove, što i neće biti odveć teško, barem prema onome što javnost trenutno ima prilike vidjeti. Kao njegovi ljudi u SDP-u i oni koji bi trebali odraditi dio posla udarajući temelje nove stranke, spominju se njegov kum Joško Klisović, Orsat Miljenić, ali i Peđa Grbin koji prednjači u napadima na šefa Partije Davora Bernardića.

Da dio zastupnika okreće leđa SDP-u i njihovu trenutačnom rukovodstvu može se vidjeti i u Saboru, a očigledan je primjer bio glasovanje o novom šefu DORH-a, gdje su Grbin i Miljenić glasovali suprotno od Kluba zastupnika SDP-a.

No, je li bivši premijer uistinu išta ostavio Hrvatskoj i što je ostavio svojoj stranci? Oni koji pomno prate zbivanja u Partiji reći će kako je upravo Milanović glavni i odgovorni za rasulo s kojim se sve teže snalazi mladi Davor Bernardić, čovjek koji vodi bitku s vjetrenjačama. Prema svemu što možemo vidjeti, Bernardić, koliko god da bio nespretan, nije čovjek koji se predaje pa je sukladno tome nedavno prelomio situaciju i Glavnom odboru predložio suspenziju sa svih stranačkih funkcija Peđe Grbina, Siniše Hajdaša Dončića, Mihaela Zmajlovića i Vedrana Babića.

Težak je to udarac za ekipu koja zaziva ostavku mladog predsjednika pozivajući na nove izbore za sva tijela stranke. Suspenzija im je privremeno ukinula sva prava koja imaju kao članovi stranke što znači da se i u slučaju izbora neće moći kandidirati kao stranački dužnosnici. Da mira u partijskoj bačvi baruta usprkos packama neće biti pokazuje Krapinsko-zagorska organizacija koja je promtno reagirala zaključujući da ne priznaje suspenziju Hajdaš-Dončića te da je on i dalje njihov predsjednik. Pljuska je zatim Bernardiću stigla iz Zagrebačke županije, u kojoj konce vuče Zmajlović. Organizacije koje nisu beznačajne vrlo su se jasno i bez uvijanja suprostavile Bernardiću pa bi sada po logici stvari trebalo uslijediti raspuštanje pobunjenih ogranaka, no teško da će se Bernardić na takav potez odlučiti, iako to ne bi bila rijetka pojava, već praksa i Milanovićeve nasljeđe.



Jer upravo je ‘Zoki’ svojedobno na Glavnom odboru s jednim glasom više izvršio političko ubojstvo Slavka Linića, bez da je itko pisnuo. Bernardić nema tu sigurnost i samouvjerenost, on je tip koji svaki svoj potez važe, a dugo se premišljao i o suspenziji nad glasnom i kritičnom četvorkom pa stoga posljednjih dana zbraja, oduzima te kalkulira oko toga hoće li raspustiti ogranke i je li takvo što uopće pametno učiniti, jer svjestan je da bi mu se potpora u toj odluci mogla itekako zamjeriti te da neće proći lišo.

Što god da Bernardić u kontekstu ove priče odlučio, za javnost je sve manje značajno, no ruku na srce, valja postaviti pitanje protiv čega se točno SDP-ovci bune? Istina jest da Bernardić nije pretjerano kvalitetan izbor. Na čelu stranke snalazi se kao žabac u pustinji, rijetki su oni koji ga doživljavaju ozbiljno, nepoželjan je kako u svojim redovima, tako i među potencijalnim koalicijskim partnerima pa i generalno na ljevici. Stranka mora se priznati ima problema, ali ne zato što je Bernardić nešto napravio, već zato što nije napravio ništa. Sve ovo repovi su Milanovićeve vlasti.

SDP je, zahvaljujući Milanoviću, postao stranka potrošenih kadrova, stranka u kojoj je samo on uspio izgraditi sebe, stranka koju je on ostavio u financijskom rasulu, stranka u kojoj se on obračunavao s neistomišljenicima i gasio organizacije koje su mu pokazale zube, stranka u kojoj je on ugasio kakvu, takvu demokraciju. Stoga se potrebno zapitati zašto su svi ovi aktualni pobunjenici tada šutjeli? Je li to zbog pozicija koje su obnašali? Je li to zato što tada toga nisu bili svjesni, i jesu li se danas pobunili kako bi Milanoviću utabali put za povratak u političku arenu?

Facebook Comments

Loading...
DIJELI