Grabar Kitarović i Vučić povukli koban potez! Ljubav prema Putinu mogla bi ih koštati političke karijere

Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović je, bez sumnje, ponovno na udaru većine hrvatskih medija. Iznova se reciklira vijest koja to već odavno nije, a to je pokušaj predsjedničinog formiranje privremene Vlade 2015. godine pri čemu je Borisu Jokiću ponudila ministarsko mjesto.

Gotovo istovremeno, nekolicina portala i tv medija prenosi riječi šefice Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, Nataše Novaković, koja je gostovala u Dnevniku Nove TV i koja baš sada izjavljuje kako je „vrijeme da se dovrši priča s predmetom Predsjednice Republike oko njezinog puta u Ameriku”:

Linč u režiji hrvatske vlade?

To je kod vas i obavijeno je velom tajne. Imate situaciju njezine večere ili ručkova sa Zdravkom Mamićem, također je proglašeno tajnom da se ne ugrozi sigurnost Predsjednice. Kakva se poruka šalje kad vi ne možete dobiti te podatke koliko je puta večerala, ručala sa Zdravkom Mamićem, koja je njezina svrha puta kad se sve stavlja u oblik državne tajne?”

Iz samo ova dva posljednja primjera, evidentno je da je Kolinda Grabar – Kitarović „nagazila” nečiji žulj. Točnije, njih nekolicine. Ili potpuno precizno, hrvatska predsjednica počela je sasvim samostalno vući vanjsko-političke poteze koji se kose s odlukama hrvatske Vlade. Riječ je o odnosima s Rusijom i njihovim predsjednikom Vladimirom Putinom, s kojim Kolinda Grabar Kitarović, unatoč odluci o protjerivanju ruskog diplomata i podržavanju Amerike u napadu na Siriju, i dalje gaji dobar odnos.



Predsjednica – istok, premijer – zapad

Kolinda Grabar Kitarović, kao bivša pomoćnica glavnog tajnika NATO-a, nikada nije skrivala skrivala svoju težnju da „Hrvatska bude posrednik između NATO-a i Rusije” što je hrvatska javnost ismijala i unaprijed osudila na propast znajući da premijer Plenković otvoreno gaji nepovjerenje prema Rusiji. Lako je za pretpostaviti da ovdje nije riječ o pukoj predsjedničinoj želji da koketira s Rusijom, već o jasnim Putinovim smjernicama koje joj je dao prilikom njene posjete Sočiju. Ruski predsjednik odmah joj je na početku razgovora stavio do znanja da Rusija ne može i neće prijeći preko nacionalizacije potraživanja ruskih državnih banki. Također, poručio joj je i da je Moskva odlično razumjela ratoborne poruke i prijetnje Hrvatske u vezi s krizom u Ukrajini, odnosno u vezi s Krimom. Ukratko, hrvatska predsjednica uplela se u neugodno političko klupko između istoka i zapada, pri čemu neskriveno lobira za Rusiju. Upravo ovo je najvjerojatniji razlog medijskog linča koji je, po svemu sudeći, instruiran sa samog vrha.

Baš kao i Vučić

Ukratko, predsjednica dijeli slične brige kao i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić. Obzirom da su se na sastanku u Hrvatskoj složili po svim važnijim pitanjima, ne treba sumnjati niti da im je stajalište o Putinu jednako.

Vučić se svojom dvoličnom politikom pri čemu ulaže sve napore da kao „proeuropski orjentiran” političar svoju zemlju učini članicom Europske unije, uvalio u prilične nevolje njegujući i dalje tradicionalno dobre odnose s Rusijom. Sasvim je jasno da će na taj način moći funkcionirati samo do trenutka potpisa pristupnih pregovora pri čemu se završni čin ulaska Srbije u EU sve više dovodi u pitanje. Putin je s Vučićem bio otvoren i jasan: Ili mi, ili oni. Srbijanskog predsjednika čiju zemlju Rusija zdušno podupire na svim poljima i koja Srbiju ima kao jedinu „savezničku” zemlju na ulasku u Europu, pred dan odluke kome će se prikloniti, hvata sve očiglednija nervoza. To je i potvrdio nedavno izgovorenim riječima na tamošnjoj televiziji:

Budem li predsjednik u trenutku ulaska Srbije u EU, a ne budem li od Rusije za ulazak dobio blagoslov, dat ću ostavku”.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI