Andrej Plenković – ucijenjeni hrvatski premijer!

Photo: Grgo Jelavic/PIXSELL

Od uspješnog europskog političara, Andreja Plenkovića, hrvatski narod je puno očekivao, no nakon samo nekoliko mjeseci njegova upravljanja Vladom, sva nadanja pala su u vodu...

Novija hrvatska politička povijest ne pamti pravog lidera, onakvog kakav je u najtežim godinama po našu državu bio doktor Franjo Tuđman. Na političkoj pozornici od njegove smrti do danas izmijenila su se mnoga, što manje, što više upečatljiva lica, ali nitko od njih nije ostavio povijesni trag, niti je itko od njih imao – karizmu vođe. Mora da je to, između ostaloga, i stoga što niti jedan hrvatski premijer, pa ni predsjednici dviju najvećih stranaka HDZ-a i SDP-a, nikada nisu vladali neovisno.

Nakon Račana, u čiju je biografiju zapisana veleizdaja, na političku scenu stupio je Ivo Sanader, čovjek u kojega je hrvatski narod silno vjerovao. No, osim puste retorike i nekoliko upitnih afera, Sanader za sobom nije ostavio ništa značajno. Jadranka Kosor nam je u miraz ostavila poljubac s Borutom Pahorom, koji nas je stajao gubitka dijela teritorija, a na Zorana Milanovića i Tomislava Karamarka, čija je marioneta bio Tihomir Orešković, riječi ne treba trošiti. Nakon svih njih, s briselske pozornice, bez suvislog protukandidata, hrvatsku državu, ali i Hrvatsku demokratsku zajednicu, preuzeo je Andrej Plenković.

Pitanje autoriteta među članstvom

Ugledni diplomat, bez mrlje u karijeri, ambiciozan i odmjeren. U jednom trenutku učinilo se da je Plenković sve što razočaranom hrvatskom puku treba. No, prvi dojam, pokazalo se, bio je prilično varljiv, ako je suditi po potezima hrvatskog premijera koji, zapravo, ni sam ne zna što je, ni što bi htio. Bez imalo energije, u jednom trenu kritizira Haaški sud zbog presude BiH šestorki, a u drugom trenu već se ispričava europskim institucijama zbog stajališta koja je izrekao. „Briselskim potrčkom“, nazvali su ga živozidaši sa saborske govornice, a ništa manje šparao ga nije niti mostov bombarder, Miro Bulj, koji je konstatirao da je premijer u Hrvatskoj tek privremeno, te da ovdje vodi kampanju za predsjednika Europske komnisije.

No, što god da vodio, Plenković će prvo morati uvesti reda u svojem HDZ-u, te se otarasiti likova kao što je Vladimir Šeks. No, i mimo toga, izgleda kako su njegova uloga i autoritet među stranačkim članstvom pod velikim upitnikom. Dokazali su to lakrdno izvedeni izbori u osječkom ogranku stranke, gdje je pobjedu odnio mladi Ivan Radić, čovjek kojemu predsjednik stranke nije suviše sklon. Štoviše, po slavonskoj metropoli se šuška kako je taj mladić predstavnik struje koja polako, ali sigurno, radi na rušenju ne tako davno izabranog predsjednika stranke.



No, prava slika Plenkovićeve „popularnosti“ u HDZ-u, svakako je folklor oko izbora predsjednika Hrvatskog nogometnog saveza (HNS). Unatoč tome što je Plenković pozvao na promjene u vrhu krovne hrvatske nogometne organizacije, svi HDZ-ovci u njenom Izvršnom odboru, odbili su poslušati njegov naputak, te su podržali sadašnju postavu na čelu s Davorom Šukerom i Zdravkom Mamićem, na uštrb perspektivnog Darija Šimića. U HDZ-u prilično glasno pričaju da je to jedan od najvećih debakla u povijesti stranke, te da ne pamte kada je netko tako jasno i nedvosmisleno odbio poslušati naputak njihovog čelnog čovjeka. Ali, ni to nije jedini premijerov neuspjeh, jer stvari se protiv njega ozbiljno zahuktavaju i u požeškom kraju, gdje je podbacio u slučaju nasilnog požeško-slavonskog župana, Alojza Tomaševića.

Nakon izbijanja afere, Plenković je tvrdio kako Tomašević ne može ostati na svojoj funkciji, ukoliko se optužbe protiv njega pokažu točnima. Pozivao je župana da preuzme odgovornost, ali sve poruke iz vrha stranke, Tomašević je lukavo ignorirao, te mirno nastavio obnašati svoju dužnost. Tim je poslao pljusku premijeru koji se sada ponaša kao da se ništa nije dogodilo, te je mirno sjedio s njim na susretu Vlade sa županima u Šibeniku, kazujući kako je slučaj Tomašević – unutarnja stvar.

Tko će skinuti Plenkovića s trona?

Kada se HDZ-ovci prestanu uvlačiti predsjedniku svoje stranke pod kožu, tada je jasno da mu rade o glavi, a to je pokazao i slučaj Istanbulske konvencije, za koju se Plenković – zalaže. Za razliku od njega, Milijan Brkić i Davor Ivo Stier, iznijeli su posve drukčije stavove. Da stanje nije ni blizu idealnoga, govori činjenica da je Plenković imenovao savjetnika Karla Resslera na mjesto voditelja radne skupine za izradu novog Statuta, a poznato je kako je Stier napustio Ministarstvo vanjskih poslova kako bi se bacio na izradu stranačkog Statuta.

No, dok je HDZ na vlasti, veće otpore predsjedniku HDZ-a ne treba očekivati, ali kako za sada stvari stoje, puno je onih koji nisu zadovoljni Plenkovićevim radom i koji bi ga rado skinuli s trona. Ne treba biti suviše mudar ni da bi se uvidjelo kako odnosi između njega i Brkića nisu dobri, a tu je i bivši ministar Miro Kovač, kao i neizostavni Stier.

No, i da bi Plenković ostao na vlasti potrebno je zadovoljiti apetite svih onih koji mu u Saboru daju potporu, a za uzvrat traže – nemoguće. Jedan od onih koji u tom kontekstu premijera drži u šaci sasvim, sigurno jest predsjednik SDSS-a, Milorad Pupovac. Plenković njegovu podršku u Saboru uistinu skupo plaća. Tako se primjerice, iz hrvatskog proračuna za razdoblje od godinu dana, za financiranje tjednika Novosti izdvaja 3,2 milijuna kuna. Riječ je o mediju srpske nacionalne manjine koji je u više navrata iznosio neistine o hrvatskom narodu, hrvatskoj državi, te, dakako, i o Domovinskom ratu. Tjednik Novosti izdaje Srpsko narodno vijeće, a toj nevladinoj udruzi na čelu je Pupovac.

Da stabilnost svoje Vlade Plenković mora izdašno plaćati, svjedoči i nedavna odluka vladajućih, donesena u strogoj tajnosti, ili kako oni to lijepo vole upakirati – „iza zatvorenih vrata“. Naime, uz mjesta po ministarstvima i javnim poduzećima, Pupovac je u svojem zadnjem javnom obraćanju, koje je prošlo nezamijećeno, najavio da sa zahtjevima ne misli stati, te je rekao kako će od Plenkovića tražiti dodatna sredstva za srpsku zajednicu u Hrvatskoj, jer im postojeća nisu dovoljna. „Trideset milijuna kuna nisu dovoljna sredstva za funkcioniranje srpske zajednice u Hrvata. Tražit ćemo povećanje“, najavio je Pupovac. I kud’ Milorad okom, tud’ Plenković skokom, pa je tako Plenkovićeva vlada za Pupovčevu srpsku zajednicu odlučila izdvajati basnoslovnih 50 milijuna kuna…

Više sredstava izdvajat će se i za češku, te slovensku nacionalnu manjinu – umjesto dosadašnjih deset milijuna, izdvajanja za njih iznosit će 19 milijuna kuna. A ruke nesmetano može trljati i talijanski predstavnik, Furio Radin, za čiju će se zajednicu, umjesto dosadašnjih 25 milijuna kuna, izdvajati – 45 milijuna kuna. Tu ucjenama na najvišoj razini nije kraj, jer premijera u šaci drži i koalicijski partner Hrvatske narodne stranke (HNS), čiji su članovi također izdašno popunili državne tvrtke i javna poduzeća. Kada su namirili sitne ribe, na scenu će stupiti veliki osječki šaran – prepredeni Ivan Vrdoljak. Da iz prikrajka itekako upravlja političkom situacijom u Vladi i u svojoj stranci, svjedoči podatak da će se nakon svega nekoliko mjeseci izbivanja, vratiti na čelo HNS-a, kao jedini kandidat za predsjednika te – male stranke, za velike karijere.

Plenkovićeva neizvjesna sudbina

No, to nezasitnom Vrdoljaku sasvim sigurno neće biti dovoljno, pa iako tvrdi da u Vladu neće ulaziti, s Vladom će itekako upravljati, što se uostalom dalo iščitati i iz nedavnih najava mlađahnog ministra zaštite okoliša, Tomislava Ćorića. On je rekao, da unatoč svim kritikama i opaskama građana, Vlada nema namjeru odustati od ideje uvođenja razdjelnika. Time će se, zapravo, nastaviti realizacija projekta zbog kojeg je Vrdoljak privremeno odstupio iz politike, u strahu od dubljeg institucionalnoga čačkanja po toj priči… Slučajno ili ne, najava nastavka tog projekta odvija se baš u vrijeme kada Vrdoljak najavljuje povratak u politiku, pa mu se, po svemu sudeći, otvara prostor za nastavak poslova za koje se ranije zalagao.

U skladu s time, da bi ostao na vlasti i opstao na čelu HDZ-a, Plenković će morati progutati projekt s razdjelnicima, koji se opisivao i kao – debela prijevara potrošača. Za to, do sada, nitko nije odgovarao, a dok je hrvatske politike i toliko ovisnih hrvatskih političara, očigledno je da nitko i neće. Bilo kako bilo, Plenkovićeva neizvjesna sudbina mogla bi biti zapečaćena gadnom stigmom. Od uspješnog europskog političara, do najucjenjenijeg premijera u povijesti naše – male države, za „velike“ političare…

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
Facebook Comments

Loading...
DIJELI