Vrdoljak smjenjuje Martinu Dalić, a Plenković mu daje i energetski sektor!

Marko Lukunic/PIXSELL

Ne brine Vrdoljakove suradnike odveć loša pozicija stranke, sve dok su oni na dobrim, ministarskim i raznim drugim uhljebničkim pozicijama, pa se u skladu s time, Ivan ponovno vratio na čelo HNS-a s kojega je otišao tek fiktivno, ne bi li se zaštitio od progona

Da kojim slučajem čovjek ne zna političku putanju šefa HNS-a, Ivana Vrdoljaka, pomislio bi da se u najmanju ruku radi o velikom revolucionaru i čovjeku nadprosječnih nakana. No, oni koji pomno prate njegovu kratku, ali slatku brzouzlaznu karijeru, reći će kako se radi o demagogu, koji uglavnom puca u prazno, ne bi li zaštitio vlastitu poziciju. Briga Vrdoljaka i za narod i za ideologije, za Istanbulsku konvenciju i hrvatski obrazovni sustav na koje se poziva kada pokušava obraniti niz svojih suludih poteza, pa među ostalim i koaliciju s HDZ-ovcima, koje je još prije svega nekoliko mjeseci nazivao lopovima i najvećim štetočinama po hrvatsku državu.

Vrdoljak očigledno priča ono što narod želi čuti, s tim da ne uviđa da sve manje naroda, pa i ona šačica koja je donedavno zbog raznih interesa bila naklonjena njegovoj stranci, više ne želi slušati njegove floskule. Ne brine, međutim, Vrdoljakove suradnike odveć loša pozicija stranke, sve dok su oni na dobrim, ministarskim i raznim drugim uhljebničkim pozicijama, pa se u skladu s time, Ivan ponovno vratio na čelo HNS-a s kojega je otišao tek fiktivno, ne bi li se zaštitio od progona. Sada, kada je ponovno uzašao, Vrdoljak opet harači, kao što je uostalom haračio i u eri Zorana Milanovića, ucjenjujući zbunjenog premijera Andreja Plenkovića, čija se blistava briselska karijera svela na to da mu politička sudbina ovisi o nekoliko haenesovih ručica u Saboru.

‘HNS, ipak, neće rušiti Vladu…’

Bilo kako bilo, ovih dana Vrdoljak pokušava ostaviti dojam političara koji ima stav, ali istodobno kada se detaljno analiziraju njegove riječi, sve se pak može svesti na onu, da on koji je sebe nekada nazivao „političarem s mudima“, ne zna bi li vrtićki rečeno (jer hrvatska politika nije daleko od dječjih igara) – piškio ili kakio…

Naime, ovih dana Vrdoljak je prvo oštro zaprijetio vladajućima kako želi da se što hitrije pozabave ratifikacijom Istanbulske konvencije, što je vruć kesten za premijera Plenkovića, budući da bi mu u slučaju rafitikacije, dobar dio desno orijentiranih članova HDZ-a mogao – otkazati poslušnost. A i ovako je sve manje onih koji ga slušaju i za mnoga druga, podjednako ključna pitanja. Nakon što je zaprijetio vladajućima, pokušavajući ostaviti dojam oštrog i principijelnog političara, brže bolje se Vrdoljak povukao, te poručio da HNS zbog toga neće rušiti Vladu.



”Godine 2015. molili smo SDP da u Saboru ratificiramo Istanbulsku konvenciju. U to isto vrijeme, HDZ i oporbene stranke rade tiskovne konferencije i pozivaju nas da se ona ratificira. Mi kažemo SDP-u da se ratificira, a pritisak vrši oporbeni HDZ. Dođemo, stjecajem okolnosti 2017. u saborsku većinu i tada SDP, koji 2015. nije želio potpisati zbog tiskovne konferencije i traži ratifikaciju, a HDZ sad ne zna bi li trebao ili ne. Naša je želja da se Istanbulska konvencija stavi na dnevni red Sabora i neka se pokaže tko će glasovati za, a tko protiv, te da dobijemo odgovor, ima li ovaj saziv Sabora većinu za izglasavanje Konvencije ili ne”, kazao je potom Vrdoljak u intervjuu za Hinu, te nastavio kako bi bilo neodgovorno i mimo interesa Hrvatske i svih njenih građana da se na tom pitanju ruši Vlada.

”Cijeli sustav Hrvatske bi se urušio, imali bismo političku nestabilnost. Padom Vlade sve bi stalo, svi rezultati u obrazovnom sustavu, stabilizirani gospodarski procesi, rast BDP-a, povlačenje sredstava iz fondova Europske unije. Da, mi želimo i da se ratifikacijom Istanbulske konvencije zaštite žene i žrtve nasilja, ali pri donošenju odluka uvijek na umu treba imati širu sliku i dobrobit cijelog društva”, poručio je Vrdoljak u Hininom intervjuu u kojem nije niti pokušao objasniti kakvu to korist država ima od HNS-a i načina na koji su se oni upleli u ravnanje Vladom, varajući birače.

Mala HNS-ova radionica za velike karijere

Zato je više no jasno da Vrdoljak, od upravljanja HNS-om, a samim time na svojevrstan način i Vladom, ima značajnu osobnu korist. Iz male haenesove radionice za velike karijere, iznikao je čitav niz direktora i rukovoditelja u brojnim državnim tvrtkama i javnim poduzećima, a sve to zahvaljujući nedoslijednosti i preživljavanju na jaslama velikih stranaka s kojima vrlo vješto manipuliraju. Danas je HNS, kao stranka, miljama daleko od onih vrijednosti za koje se zalagala utemeljiteljica te stranke, proljećarka Savka Dabčević Kučar.

Nakon Radimira Čačića, koji je donekle držao konce u rukama, uzde stranke preuzela je Vesna Pusić, žena koja se u političkim vodama uvijek odlično snalazila kada je trebalo lobirati za vlastite interese. Neopisivom lakoćom i bez pretjeranih referenci, postala je ministrica vanjskih poslova, te se na toj poziciji zadržala do kraja mandata. Premda u svojim vanjskopolitičkim ambicijama nije uspjela, politiku do danas, mimo najava, nije napustila. Ali je zato, zahvaljujući njenim pogrešnim političkim procjenama HNS-om, iz kojega je svojedobno protjeran Čačić, zavladao Vrdoljak koji ne samo da je pogazio svoje mišljenje i navodne ideološke stavove, već je pogazio i sve one koji su ga stvarali i digli na sam vrh političke ljestvice u našoj zemlji. I sve to onoga trena kada je Plenkoviću označio slamku spasa, održavajući suradnjom njegovu Vladu na životu.

Tada se, fiktivno povukao iz politike, ali je istodobno u Ministarstvo graditeljstva ugurao svog pulena, Predraga Štromara koji, dakako, i danas svira po Vrdoljakovim notama. Nakon kratkog izbivanja, Vrdoljak se, tobože, u intersu stranke i nacije vratio na čelo stranke, ali svi koji tek površno bace oko na njegovu biografiju, s lakoćom će spoznati kako se u političke vode, sasvim sigurno, nije vratio radi stranačkog interesa. Stranku je ionako uništio onoga trenutka kada je potpisao suradnju s HDZ-om. A da mu je stalo do interesa nacije, tada bi se za nju intenzivnije založio u vrijeme dok je bio jedan od ključnih igrača.

Stoga, kada se sve zbroji i oduzme, postaje kristalno jasno da se Vrdoljak vratio radi vlastitih interesa, a cijena Plenkovićeve stabilne Vlade time je postala – strahovito skupa. Naime, iako je Vrdoljak izjavio kako nema namjeru ulaziti u Vladu, nedugo nakon njegove izjave, u medije su procurile priče o još jednom ministarstvu, onom namijenjenom Vrdoljaku. Iako je Plenković htio cinično uvjeriti javnost da od toga nema ništa, sve se intenzivnije priča o tome da će Vrdoljak uskoro dobiti fotelju ministra bez portfelja, ali i mjesto potpredsjednika u Vladi.

Vrdoljaku i energetski sektor

No, baš kao u onim dosadnim reklamama, to još uvijek nije sve, jer Plenković je Vrdoljaku prepustio upravljanje energetskim sektorom, odnosno tvrtkama koje su stup gospodarstva svake države, koja se vodi zdravim razumom. Na činjenicu da je Plenković dao kolegi Vrdoljaku ključ u ruke za upravljanje energetskim sektorom, u više su navrata pažnju skretali mostovi saborski zastupnici, ali malo tko na to je obratio pažnju.

Ipak, tim je činom, premijer prilično nepromišljeno i nadasve umjetno očuvao stabilnost Vlade, jer podsjetimo, još od Kukuriku ere nije bilo smjena rukovodećih ljudi u tvrtkama koje se time bave. Jer, energetski sektor je zlatna koka, pa stoga ni ne čudi da Vrdoljak nema namjeru rušiti Vladu, jer tko god vladao – njemu je i te kako dobro…

Facebook Comments

Loading...
DIJELI