Nedodirljiv policijski kriminal – policija svoje ‘zviždače’ tuži, sudi i progoni…

Ivica Galovic/PIXSELL

U današnjem članku ćemo ispričati slučaj policajca Dražena Pandže iz Rijeke, dragovoljca Domovinskog rata, koji je mislio da radeći u policiji može pomoći stvaranju bolje države za koju je bio spreman i poginuti. Na Županijskom sudu u Rijeci, policijski službenik Dražen Pandža oslobođen je krivnje za navodnu isplatu neodrađenih radnih sati i krivotvorenje radnih listi, te druge teške povrede pravila, za što su ga u policiji lažno teretili

U nekoliko sljedećeih brojeva našeg tjednika 7Dnevno, otkrit ćemo pozadinu nekih događaja u Hrvatskoj o kojima postoje velike dvojbe je li policija ispravno postupala ili je bilo namjernog zatvaranje očiju i zataškavanja činjenica… Plaćanje marende Elvisu Šopiću, šverc kave preko Broda na Kupi, slučaj Željka Dolačkog, pogibija sestara Filipović, slučaj našeg novinara u Gospiću, nestanak poduzetnika Marevića na Krku… To je samo dio policijskih slučajeva iza kojih su još uvijek ostale – dvojbe…

Već ranije smo izvještavali o postupanju policajaca u Rijeci, a posebno smo pisali o slučaju pogibije dvije sestre Filipović, o svjedočenju policajca Mustafe Etemaja, koji je vidio registarske pločice i o tome obavijestio svoje nadređene, s informacijama koje direktno optužuje sina Roberta Ježića, ali njegovi nadređeni ništa nisu poduzeli… Tada smo spomenuli i policajca Dražena Pandžu, koji je napravio zabilješku o tome, ali je kasnije i bio suspendiran i postao žrtvom sudskog progona svojih pretpostavljenih. Posljednjih godina se pokušava za nesreću okriviti i Robert Žaja (u tijeku je pripremno ročište), za kojeg je policajac svjedok nakon nesreće svjedočio da nije na njegovom automobilu vidio nikakva oštećenja. Još jedna čudna priča. I kada prosječan znalac provjeri sve o toj nesreći, uviđa toliko nelogičnosti u istrazi da je jasno zašto se ne optužuje pravi krivac.

Mobing i diskriminacija

 

U današnjem članku ćemo ispričati slučaj policajca Dražena Pandže iz Rijeke, dragovoljca Domovinskog rata, koji je mislio da radeći u policiji može pomoći stvaranju bolje države za koju je bio spreman i poginuti. Na Županijskom sudu u Rijeci, policijski službenik Dražen Pandža oslobođen je krivnje za navodnu isplatu neodrađenih radnih sati i krivotvorenje radnih listi, te druge teške povrede pravila, za što su ga u policiji lažno teretili.
Tako je presudom Ike Šarić na 90 stranica i na Disciplinskom sudu MUP-a oslobođen svih optužbi jer je dokazao da su ga lažno prijavili. Od Sindikata policijskih službenika i od Pandžinog odvjetnika, dobili smo vrlo opsežnu dokumentaciju iz koje se kristalno jasno vidi da se u Policijskoj upravi Primorsko-goranske županije godinama provodio sustavni mobing i diskriminacija nad Pandžom, jer nije htio podržati korupciju i potkradanje proračuna.

Presudom sutkinje Ike Šarić, riječki je policajac Dražen Pandža i na Disciplinskom sudu MUP-a oslobođen svih optužbi jer je dokazao da su ga njegovi kolege – lažno prijavili…



………………..

Iz svih dokumenata (sudske presude, dokumenti Dorha, Uskoka, presude Disciplinskog suda MUP-a, žalbe, predstavke Sindikata policijskih službenika…) očito je da je postojala sprega između čelništva PU Primorsko-goranske, Državnog odvjetništva u Rijeci i Uskoka, jer su svi prihvaćali anonimne, lažne i neutemeljene prijave protiv Pandže, na osnovu kojih su brzo pokretali suspenziju, disciplinske i kaznene postupke, dok su, istodobno odbijali istražiti i sankcionirati istinska kaznena djela, te pokrenuti kaznene postupke protiv policijskih službenika koji su potkradali proračun i koji su Pandžu lažno prijavili i protiv njega na sudu, pod zakletvom, lažno svjedočili.

O svim događanjima je upoznat i bivši ministar, Vlaho Orepić, a pokazalo se da su u ovom slučaju „umočeni“ i načelnica PU PG, Senka Šubat, te bivši ministri Ranko Ostojić, kao i bivši glavni ravnatelj policije, Vlado Dominić. Afera dokazuje i istinitost upozorenja riječkih aktivista Pokreta otpora, da sve državne institucije u Rijeci štite kriminal, a progone prijavitelje kriminala i korupcije! Jedini koji su stali u njegovu obranu bili su Sindikat policijski službenika i njegov čelnik, Mario Puškarić.

Oni su nam i otkrili da IPA članovi drmaju cijelim MUP-om. Jednom prilikom je četrdesetak policijskih službenika i službenica, zajedno s ministrom Ostojićem i ravnateljem Dominićem, provelo sedam dana u hotelu Malin na Krku, a sve te dane vodili su se kao da normalno rade, što znači da su dobili dnevnice IPA i plaće MUP-a. postoji video nadzor MUP-a i evidencije koje sve to mogu potvrditi.

Dražen Pandža je temeljem javnog natječaja 23. listopada 1912. imenovan za voditelja Operativno komunikacijskog centra Policijske uprave primorsko goranske Rijeka (OKCO-a PU PG Rijeka). Odmah po imenovanju, pokušao je poboljšati rad službe koja mu je u nadležnosti, ali je uočio da se lažiraju radni sati u smjenama i u isplatama prijevoza, te da se MUP oštećuje na vrlo providan način. Ukazivanjem na nepravilnosti, Pandža je dirnuo u osinje gnijezdo, posebno kada je ootkrio da je njegov prethodnik, Miljenko Vidak, vrlo blizak prijatelj visokih policijskih dužnosnika Ranka Ostojića i Vlade Dominića, odglumio rastavu braka i dobio na korištenje i kasnije otkupio braniteljski stan, u kojem nije nikada živio, nego ga je iznajmljivao drugim policajcima. I danas je lako provjeriti ove činjenice, jer Vidak cijelo vrijeme živi u luksuznoj kući s „rastavljenom“ suprugom u mjestu Rupa.
Pandža tada nije znao da je Miljenko Vidak, iako u mirovini, još uvijek predsjednik IPA (! ) i da je u odličnim odnosim s Vladom Dominićem, glavnim ravnateljem policije, s Jasminom Brkljačem i četvoricom njegovih djelatnika, koji će ga kasnije lažno prijaviti i svjedočiti protiv njega.

Progon koji traje do danas

Nakon uočenih nepravilnosti, Dražen Pandža je prvu prijavu podnio zamjeniku načelnika, Jasminu Brkljači, u kojoj je naveo da su djelatnici varali u dogovoru s njegovim prethodnikom Miljenkom Vidakom, što su mu oni sami tako pojasnili. Jasmin Brkljača ga je napao, tvrdeći da nisu problem te kriminalne radnje, n da je Pandža problem, a ne isplate nezasluženog novca. Nakon razgovora s Brkljačem, Pandža je zatražio sastanak s načelnicom, koja je potom stala na njegovu stranu, da bi kasnije opovrgavala i napadala ga za stvari koje nije učinio. Tako u svibnju 2013. godine počinje progon Dražena Pandže, koji traje do danas!

Načelnica i zamjenik su ga obavijestili da protiv njega imaju dvije prijave, od koji je jedna njegove supruge, također zaposlene u MUP-u, zbog neplaćanja alimentacije. Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci utvrdilo je da je u trenutku prijave postojala preplata alimentacije Dražena Pandže u iznosu od 17.000 kuna, pa je odbacilo i podiglo optužnicu protiv bivše supruge zbog lažnog prijavljivanja kaznenog djela. U toku nekoliko sljedećih godina protiv supruge nije održana niti jedna rasprava, a u međuvremenu je, s valjano podignutom optužnicom – unaprijeđena na više radno mjesto (valjda, zbog svjedočenja).
Apsurd ovog slučaja Dražena Pandže je upravo i to što mu se događalo s bivšom suprugom, Dalijom Modrušan, također službenicom MUP-a. Kada se utvrdilo da je lažno teretila bivšeg supruga, protiv nje je pokrenut kazneni postupak. Međutim, kada je zaprijetila da će ispričati istinu o tome tko ju je nagovarao na lažno svjedočenje protiv supruga, iako ima pravomoćnu optužnicu, bila je unaprijeđena i pohvaljena od strane načelnice Senke Šubat za uspješan rad u 2015. godini. I time je kupljena njena šutnja…

Nakon neuspjeha sa suprugom, načelnica je pokrenula novi slučaj protiv Pandže, optuživši njega i tajnicu da su si pisali nezakonite radne sate, pa je podnijela prijavu Uskoku i pokrenula disciplinski postupak s napomenom da je MUP oštetio za 1137,00 kuna! Nakon više od dvije godine, na disciplinskom je utvrđeno da to nije točno i prijava je odbačena…
Istraga Dorha, koja je uključivala i praćenje mobitela Dražena Pandže, potvrdila je da su točni svi njegovi navodi o radnom vremenu, ali je PU PG Rijeka te informacije prešutila na disciplinskom i nije odustala od optužnog prijedloga. No, na sudu je dokazano da su svjedoci lažno svjedočili protiv Dražena Pandže i da su oni ti koji su varali u svojim izvješćima. Dražen Pandža je o svim detaljima, o kojima postoje snimci i svjedočenja, upoznao i tadašnjeg ministra Ostojića, voditelja Uskoka, Dinka Cvitana i i glavnog ravnatelja Dorha, Mladena Bajića.

U tijeku svih ovih događanja, Dražen Pandža je dobio na kućnu adresu anonimno pismo u kojem je pisalo: „Bok, šefe, oprostite mi na svemu, ali ovdje mislim da Vam pomažem jer ćete dobro vidjeti kada izračunate, da je pet djelatnika uvijek kao i te mjesece imalo manje odrađenih sati u odnosu što im je prikazano na plaći, kao i manipulaciju sa putnim troškovima, a kako ste im vi to zabranili i uhvatili u prepravljanju u nekoliko navrata, odlučili su vas prijaviti, dijelom su bili izmanipulirani kao i ja u većoj želji da vam se osvetimo jer ste nam oduzeli dodatne prihode koje smo imali. Kada smo vidjeli što vam se dogodilo, a znamo da imate malu djecu, nekima je bilo i žao. Također vam moram reći da je jedan od razloga što ste neke od njih onemogućavali u dodatnoj zaradi u IPI“.

Bez postupka, unatoč dokazima

Dražen Pandža je otkrio da su mu spomenuti kolege nekoliko puta ukrali i prepravljali raspored radnih sati, kako bi ga mogli optužiti. Na sve ove zloporabe na disciplinskom sudu nije bilo nikakvih postupaka protiv onih koji su to radili, a vjerojatno neće ni biti.

Kaznena prijava Dražena Pandže, na koju pravosudni organi nisu reagirali, niti su njega pozvali radi informacija
Sve nepravilnosti na koje je Dražen Pandža upozoravao i s njima, te dokazima upoznao sve institucije, nitko nije procesuirao. Zbog toga ovakvoj policiji i pravosudnim organima hrvatski građani uopće ne vjeruju, a svi mi, koji se nadamo pravdi i boljoj državi, možemo se slobodno upitati – jesmo li slijedeći Draženi Pandže?
Protiv policijskih službenika nije pokrenut nikakav postupak, niti u Dorhu, kojem je odvjetnik Dražena Pandže dostavio prijavu s dokazima, kao da se ne radi o kaznenom djelu po službenoj dužnosti (nelegalan stan i nekoliko stotina tisuća kuna) nego su mu predložili da podigne privatnu tužbu?! Sa svim nezakonitostima su upoznati i Ured unutrašnje kontrole, voditelj Pnuskoka Rijeka, Božo Barbarić, Mladen Bajić, Dinko Cvitan, Hrvatski sabor, ali nikada nitko nije ništa poduzeo…

Državno odvjetništvo u Rijeci po hitnom postupku je odbacilo sve krivične prijave Dražena Pandže, bez obzira na dokaze koje je priložio
Županijski sud u Rijeci je Dražena Pandžu nepravomoćno oslobodio prije dvije i pol godine i njegov se predmet sada nalazi na Vrhovnom sudu, ali – bez pomaka. Tako si je Dražen Pandža prije pet godina, zbog želje da upozori na kriminal, pretvorio život u pakao, u kojem su režiseri oni koji bi se trebali boriti za pravni poredak i sigurnost građana ove države. Ali, umjesto da se bore protiv kriminala, oni se bore i uništavaju onoga tko je na taj kriminal ukazao!
Ima li Hrvatska snage da se suoči sa sitnim i krupnim lopovima unutar svojih struktura? Jesu li se za takvu državu borili Dražen Pandža i njegovi prijatelji i suborci? Hoćemo li svi u Irsku???

Facebook Comments

Loading...
DIJELI