Milijunske nekretnine u rukama novih ministara i bivših gradonačelnika

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Budu li novi ministri državu bogatili kao svoju imovinu, ne piše nam se loše, ali prije toga morat će se pozabaviti imovinom nekih bivših, ali i sadašnjih lokalnih moćnika koji su, bez obzira na (ne)postignute rezultate u ‘poslu za hrvatske građane’, stekli značajne nekretnine i pokretnine, te podebljali svoje bankovne račune

Demokracija u našoj zemlji u posljednjih godinu dana živi više no ozbiljno, pokazujući sva svoja lica i naličja. Birali smo tako nedavno lokalne lidere, a priča oko toga privedena je kraju bez većih iznenađenja. No, za razliku od lokalne scene, na onoj nacionalnoj iznenađenjima nema kraja.

Naime, nakon pada Vlade kojom je upravljao bivši SDP-ov predsjednik, Zoran Milanović, na političku scenu je stupio potpuni anonimus, Tim Orešković from Kanada, kojemu je za vratom puhao također bivši šef HDZ-a, Tomislav Karamarko. Iz te Vlade, a nakon ponovljenih parlamentarnih izbora, Most Bože Petrova, nastavljajući suradnju s HDZ-om podržao je Andreja Plenkovića za premijera. Podrška, međutim, nije trajala dugo, jer kada Mostovci nisu podržali “K-plus” ministra financija Zdravka Marića, premijer Plenković ih je ispratio iz svoje Vlade, uskačući u koaliciju s HNS-om, strankom koja je političku slavu stekla, među ostalim, i žestokom paljbom po HDZ-u i članovima te stranke.

Pomalo neobjašnjivu koaliciju, napustio je i ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier, ali to nije zaustavilo Plenkovića​ koji je svoj tim hitro reorganizirao, pa sada s nestrpljenjem očekujemo realizaciju davno izrečenih obećanja, nakon čega bi Hrvatskom trebalo zavladati – neviđeno blagostanje… Doista, budu li novi ministri radili za boljitak domovine kao što su radili za svoje imovinske kartice, imamo se čemu i nadati.

Valja reći da je od novih ministara nepoznata tek imovina nove liderice Ministarstva obrazovanja, profesorice Blaženke Divjak. Novi ministar rada, mladi Marko Pavić, jedan je od skromnijih u vladajućoj koaliciji, jer ne posjeduje niti nekretnine, niti pokretnine; u imovinskoj kartici navodi dva kredita Zagrebačke banke iz prošle godine, čija vrijednost prelazi 50 tisuća kuna.

Sve kuće obitelji Bošnjaković



Dražen Bošnjaković, novi ministar pravosuđa, koji je u toj stolici već sjedio, u svojoj kartici spominje tek jednu kuću veličine od 41 kvadrata u Ivanić Gradu, vrijednu 150 tisuća kuna. No, zato njegova supruga Lidija, sutkinja zagrebačkog Županijskog suda, posjeduje čak tri kuće, dva građevinska zemljišta, te niz šuma i oranica, vrijednih više od dva milijuna kuna.

Nakon što je napustio Ministarstvo rada, Tomislav Ćorić novi je ministar zaštite okoliša, a u popisu svojeg imetka navodi vlasništvo kuće u Zagrebu, vrijednu više od dva milijuna kuna. Međutim, Ćorić ističe i tri kredita, od kojih je posebno interesantan onaj iz 2004. s kamatnom stopom od samo 2,1 posto! No, moguće da je riječ o subvencioniranim kreditima za mlade znanstvenike.

Novi ministar uprave je Lovro Kušević, koji je u taj sektor prešao iz Ministarstva graditeljstva. On pak spada među najimućnije članove vladajuće koalicije jer posjeduje kuću u Nerežišćima na Braču, vrijednu oko šest milijuna kuna. Njegova supruga je vlasnica građevinskog zemljišta od 4000 četvornih metara, također u Nerežišćima, a zemljište se procijenjuje na 750 tisuća kuna. Zanimljiv detalj iz ministrove kartice su i potraživanja od 38 tisuća kuna, te 50-ak tisuća kuna vrijedan čamac Pilothouse.

Ministarstvo unutarnjih poslova je nakon Vlahe Orepića, preuzeo Davor Božinović, vlasnik niza nekretnina među kojima i stana u Zaprešiću od oko 250 tisuća kuna. Ali, Božinović je i suvlasnik niza nekretnina u crnogorskom odmaralištu Tivtu, dok je njegova supruga vlasnica poslovnog prostora u Zaprešiću, vrijednog oko 250 tisuća kuna. Ujedno je i suvlasnica kuće na Pagu, čiju vrijednost ne navode.

HNS-ov Predrag Štromar, donedavno je obnašao dužnost varaždinskog župana, a preko noći je postao potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva. Njegovu imovinsku karticu krasi stan u Poreču vrijedan oko 300 tisuća kuna, a spominju se i nekoliko oranica, te šuma koje vrijede više od milijun kuna.

Najzanimljivije ime u novoj-staroj Vladi, svakako je ono Marije Pejčinović Burić, koja je široj javnosti znana ponajviše zbog rada u diplomaciji. No, javnost ne zna da ministrica vuče korijene iz skromne hercegovačke učiteljske obitelji iz sela Klobuk u okolici Ljubuškog, u kojem je stasao i Milijan Brkić.

Bogata ministrica bez samostalnosti

Pejčinović Burić je još od 2000. godine u diplomatskim vodama, kada je bila pomoćnica ministra europskih integracija, Ivana Jakovčića, a potom i Nevena Mimice. Bez posla nije ostala ni u Sanaderovoj eri, jer je za njezin ostanak u Ministarstvu agitirao zubar bivšeg omraženog i osuđenog premijera. Rad u Ministarstvu probudio je u o toj dami i političke ambicije, pa je namjeravala postati ministricom europskih integracija. Iako joj je tada koristila Sanaderova smjena Miomira Žužula, ipak je tu igru dobila današnja predsjednica, Kolinda Grabar Kitarović.

Po Vladinim se hodnicima priča, da je Plenković, eliminacijom Stiera i dovođenjem Marije Pejčinović Burić, iskoristio manevar sličan onome Sanaderovom u slučaju Žužul. naime, premijer koji je, uostalom, u Vladu stigao odričući se europarlamentarne fotelje, želi samostalno voditi vanjsku politiku, što sa Stierom, koji ima ogromnu stranačku potporu nije mogao, pa se stoga odlučio na dovođenje nove, ne odveć samostalne ministrice. Stier se vratio poslu u stranci, što poznavatelji prilika u HDZ-u vide kao početak rušenja Andreja Plenkovića koji će, kako za sada stvari stoje, biti tvrd orah. Ali, o tom potom!

Ključno je sada pitanje: Što hrvatska javnost, koja iščekuje pročišćavanje diplomacije od Jugoslavena i udbaša, može očekivati od ministrice koja ne samo da nije neovisna, već je zanat brusila i u Srbiji, kao voditeljica projekta harmonizacije srpskog pravosuđa sa zakonodavstvom EU-a. Pretpostavlja se da je, pritom, preko tvrtke Abeceda d.o.o., prema financijskim izvještajima, zaradila više od milijun kuna. Zoran Burić, ministričin suprug bavi se energetikom, pa se baš zbog toga nova šefica diplomacije našla na udaru kritika i ozbiljnih optužbi Mostova saborskog zastupnika, Mire Bulja koji se obrušio na projekt termoelektrane Peruča.

Naime, tvrtke MCC i Gradovi reverzibilne hidroelektrane, u vlasništvu su i suvlasništvu Zorana Burića, koji je i direktor firme MCC ekskluzivne nekretnine. Vrdovo, iza kojeg također stoji Burić, u 2015. je imalo nula zaposlenih i četiri kune prihoda, dok je MCC iste godine ostvario oko 80 tisuća kuna prihoda. U imovinskoj kartici nove ministrice, spominje se građevinsko zemljište u Smokvici, površine 375 kvadrata, vrijedno 300 tisuća kuna. Ministrica posjeduje i građevinsko zemljište u Rakovici, podjednake vrijednosti od 2345 metara četvornih. U istom mjestu ima i njivu vrijednu oko 120 tisuća kuna. Među imovinom je i stan u Zagrebu od 121 metra kvadratnog, u kojem je Pejčinović suvlasnica, a koji vrijedi 1,360.000 kuna. Šefica diplomacije ima i dva automobila, lexus i peugeot, a spominje i dvije štednje – kunsku od 190 tisuća, te dječju od oko deset tisuća eura.

Lokalni politički moćnici s imovinom iz snova

Iako su lokalni političari u svojim sredinama podbacili s rezultatima, nisu sa stjecanjem imetka. Tako se bivši gradonačelnik Splita, Ivo Baldasar, odmara od politike u luksuznoj vili u Brštanovu, koju je od 2013. do danas uspio legalizirati. Nedavno ju je Baldasar i uredio do kraja, pa se sada tamo nalazi i 25 tisuća eura vrijedan bazen. Nakon neuspješne politike, Baldasar je shvatio da je turizam po njega bolja opcija, pa vilu iznajmljuje. Prve zabilježbe, navodno, već su primljene pa će bivši gradonačelnik imati spokojnu zimu, obzirom da će po odlasku iz Banovine, gradonačelničku plaću primati još pola godine.

Odmarati se može od politike u podjednako luksuznoj vili i bivši gradonačelnik Imotskoga, Ante Đuzel. On je, pak, s bratom podigao raskošno zdanje od kojeg zastaje dah. Riječ je o vili u kojoj tjedan dana odmora u špici sezone stoji više od 50 tisuća kuna. Cijena ne treba čuditi obzirom da je riječ o nekretnini s pet zvjezdica, smještenoj na oko 500 kvadrata, sa sedam spavaćih soba i osam kupaonica, te bazenom od 90 kvadrata i teniskim terenima. Zanimljivo je spomenuti, da je gradnju “Đuzelovih dvora” – sufinancirala država.

Bandićeve financije pod povećalom

I dok neki, sada već bivši odmaraju, aktualni zagrebački gradonačelnik, Milan Bandić, ne spava spokojno, jer je Porezna uprava našla stotine sumnjivih uplata na njegov račun. Poreznici su utvrdili i dug od 17,534.759 kuna, ali je malo kome jasno, kako se Bandić uspio toliko zadužiti. Ministarstvo financija definiralo je kako je gradonačelnik nakon završetka kampanje za predsjednika 2009. godine, nastavio primati novac na račun otvoren za kampanju. Tako je, primjerice, 2010.godine primio 54 milijuna kuna, godinu kasnije 14,1 milijun kuna, a 2012.godine – 5,2 milijuna kuna. Poreznim nadzorom otkriveno je da su na njegov račun novac uplaćivale i firme koje su se u tom razdoblju nalazile u financijskim problemima. No, primao je Bandić mimo zakona i donacije fizičkih osoba u iznosu od 90 tisuća kuna, mada je propisana svota koju pojedinac može darovati, najviše 30 tisuća kuna.

Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Tko je pravi gazda HNS-a?

Vrijeme Srećka Ferenčaka tek dolazi…

Dobri poznavatelji političkih događanja u Hrvatskoj, nerijetko znaju reći kako je HNS koji je nedavno ušao u Vladu, stranka u kojoj karijere grade najimućniji hrvatski političari, a kuloari pak bruje kako je stvarni gazda te stranke – Srećko Ferenčak, koji je samo na papiru njezin – glavni tajnik.

Priča se kako je upravo Ferenčak zaslužan za ulazak u vladajuću koaliciju. On donosi sve krucijalne odluke, a posebno je prisan s Milijanom Brkićem. Ferenčak, inače, nikada nije bio pretjerano politički eksponiran, ali se zato iza kulisa uspio uvući u energetski sektor i državne firme koje se time bave, te je tako svojedobno sjedio i u Nadzornom odboru Janafa. Navodno je baš on bio glavni i odgovorni za zapošljavanje HNS-ovaca u Beču, njih 40-ak. Njegov utjecaj je toliki, da se mimo Ferenčakova odobrenja ne može potpisati niti jedan važan ugovor. Inače, posebno se dobro slagao s Ivanom Vrdoljakom koji mu je davao veliku slobodu u odlučivanju. Ipak, Ferenčakova era tek je pred nama, jer će sada moći odlučivati i o svim ključnim pitanjima u državi.

A da taj čovjek uistinu ima politčku moć, svjedoči i činjenica da je Stipu Mesića doveo na vlast i bdio nad njegovom karijerom. Uzgred rečeno, Ferenčak je jedan od onih koji vole ugodan i lagodan život, a navodno ga posebno simpatiziraju pripadnice ljepšeg spola.

Facebook Comments

Loading...
DIJELI