I u Novu godinu u boj u boj za privilegij svoj!

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Uz brojne izazove i probleme godinu 2018. možemo nazvati i posljednjom prigodom za Plenkovića kao premijera za povlačenje velikih reformskih poteza. Tim prije što u 2018., neće biti izbora, osim, naravno u slučaju pada Plenkovićeve vlade. No, unatoč silnoj želji, Plenković i njegov tim nam ne ulijevaju nikakvu nadu da bi mogli uspješno riješiti probleme pred kojima se nalazimo i provesti nužne reforme u zemlji. Nitko ne bi bio sretniji od nas da smo u krivu.

Kada se samo prisjetimo pred kojim izazovima se nalazi Plenkovićeva vlada u novoj 2018. godini, većinu hrvatskih građana počne hvatati prava panika. Panika proizilazi iz činjenice da ova Vlada u dosadašnjem mandatu, osim praznih obećanja nije uspjela riješiti niti jedan krucijalni problem u zemlji, samo su se bavili svojim foteljama i kombinacijama kako o(p)stati na vlasti, do kraja mandata.
A neke od najvažnijih izazova s kojima će se suočavati Vlada Andreja Plenkovića tijekom 2018.,samo su prenijete iz prethodne godine, primjerice otkup dionica Ine od mađarskog MOL-a, jer je, podsjetimo, premijer Plenković pred Božić , još 2016. godine nakon što smo izgubili arbitražni spor s Mađarima slavodobitno najavio da će Ina otkupiti dionice Mola. Od tada pa do danas prošlo je više od 365 dana, a taj problem ne da nije riješen nego se nije pomjerio niti milimetar s početnih pozicija.
Osim toga, na popisu obveza i izazova pred kojim se nalazi Plenkovićeva vlada u Novoj godini nalaze se i brojni drugi, od primjerice rješavanje graničnog spora sa Slovenijom, pripreme za ulazak u Schengen, reforma mirovinskog i obrazovnog sustava, okončanje izvanredne uprave nad Agrokorom, početak izgradnje Pelješkog mosta, izbor novog borbenog zrakoplova i da ne nabrajamo, a za koje mnogi u Hrvatskoj misle da ih nije u stanju riješiti ova dosadašnja vlada.
Prvi veliki problem s kojim će se nakon proslave Nove godine premijer Andrej Plenković morati suočiti je rješavanje graničnog spora sa Slovenijom. Susjedi su donijeli odluku da će od 29. prosinca primjenjivati odluku arbitražne presude u dijelu koji se tiče morske granice, točnije u Savudrijskoj vali. Kako će na sve to odgovoriti premijer i njegova vlada znat’ će se uskoro, ali poučeni dosadašnjim iskustvima, ne možemo biti čak ni umjereni optimisti. Mnogi analitičari pak smatraju da će politička sudbina Plenkovića i njegove vlade u velikoj mjeri ovisi i o konačnom raspletu slučaja Agrokor. Vlada je donijela ‘lex Agrokor’, u koncern postavila izvanrednog povjerenika Antu Ramljaka (za kojeg je svjedobno potpredsjednica Vlade Martina Dalić, u kontekstu koncerna Agrokor, kazala – da nas ni sveti Ante ne može spasiti), a cijeli proces trebao bi završiti nagodbom vjerovnika – najkasnije do 10. srpnja 2018. godine. Veliki problemi nastali su već na samom početku procesa nagodbe, jer je predstavnica Agrokorovih dobavljača, Marica Vidaković, inače prokuristica Kraša, demonstrativno poderala  nacrt plana…A i gazda Todorić iz Londona svako malo se javi na svojem blogu i poručuje Plenkoviću, Martini Dalić i Vladinom povjereniku Anti Ramljaku da neće šaptom pasti.
Uz brojne druge izazove i probleme godinu 2018. možemo nazvati i posljednjom prigodom za Plenkovića kao premijera za povlačenje velikih reformskih poteza. Tim prije što u 2018., neće biti izbora, osim, naravno  u slučaju pada Plenkovićeve vlade. Dakle premijer Plenković i njegov tim suočit će se već od prvog dana Nove godine s velikim izazovima, koji, ako ih ne uspije riješiti mogu biti pogubne za našu zemlju i sve njene građane. No, unatoč silnoj želji, Plenković i njegov tim nam ne ulijevaju nikakvu nadu da bi mogli uspješno riješiti probleme pred kojima se nalazimo. Opravdano se bojimo da će i u Novu krenuti – ne u boj za rješavanje problema i provođenje nužnih reformi u zemlji – nego u boj za privilegij svoj i opstanak na vlasti do kraja mandata.
Nitko ne bi bio sretniji od nas da smo u krivu.
Facebook Comments

Loading...
DIJELI